Cizinec (1946)

Učebnicový thriller. A tím "učebnicový" myslím "velmi hitchcockovský". Což je samozřejmě super. Máme tu detektivní zápletku, špióna v hlavní kladné a nacistického důstojníka v hlavní záporné roli a maloměsto v Connecticutu, kde ti dva rozehrají psychologické šachy (nebo spíš dámu, haha...), do kterých zatáhnou i dosud počestné občany. Je to hezky přízemní, s jasně načrtnutými charaktery, rozdanými kartami a stupňujícím se napětím. A především v úvodu krásně noirovou estetikou. Tady fakt moc co vytknout není.

Pelikán má alibi (1940)

Milá "dvojnická" komedie s milým zvratem, že hrdina nepředstírá dva lidi, nýbrž netuší, že má dvojníka. A že ten dvojník je zločinec. A že se omylem připletl do jeho hry. A ten dvojník taky netuší, že má dvojníka. Hravostí a lehkým humorem je to takové obrácené Two Much říznuté Oscarem. Jo, je to naivní, ale zábavně a mile naivní a Miroslav Homola tomu herecky naprosto kraluje (a jako zlý dvojník je fakt hrozivý) a Plachta, Neumann a Matylda by si zasloužili sérii vlastních filmů. A má to hodinu a čtvrt, takže nudit se fakt nebudete. „Sedím na větvi a zpívám...“

Neviditelný muž (1933)

Dokonalé efekty, kompaktní scénář, amorální hrdina. První z klasických Universal hororů, co jsem viděl, a nenudil jsem se ani na chvíli. Jasně, má jenom málo přes hodinu, ale stejně – příběh je zajímavý, stylově vyprávěný, logicky se odvíjí a funguje dnes naprosto stejně jako tenkrát. Brilantní věc.

Andaluský pes (1929)

Vůbec nevím, na co jsem koukal, ale až moc mi to připomnělo chování mých kamarádů. Asi žiju ve špatné společnosti.