Kosmonaut z Čech (2024)

Sci-fi je to jen kvůli tomu, že se děj odehrává ve vesmíru. Ale stejně jako z knihy mám pocit, že lokace může být jakákoliv a ději to neuškodí. Film má velmi podobnou atmosféru jako kniha, jen zde chybí velká část. To se ale dá pochopit, v knize je velmi mnoho "odkazů" na českou minulost a filmů by to uškodilo. Ale jedna věc z knihy mi zde chybí a to "zažehnutí Jana Husa" :) Ale přeci jenom hodnotím film. I když Sandlera jako herce moc nemusím, zde předvedl velmi pěkný výkon. České oko určitě nemine hodně malých detailů, kdy se v pozadí mihne několik českých výrobků. Velmi se mi líbí hudební doprovod, "němá" místa výborně doplňuje a dává filmu zvláštní atmosféru. Co mne trochu zklamalo je konec, ten byl nečekaný. Ne kvůli nějakému zvratu, ale prostě že byl z ničeho nic. Ale zase trochu zabrousím do knihy, podobný pocit z rychlého konce jsme měl i při čtení předlohy. Komu se líbila kniha, filmem zklamaný nebude. A komu se líbil film, kniha mu zase rozšíří děj o další postavy a souvislosti.

Ucho (1970)

Jeden z nejlepších českých filmů. Zkličující atmosféra, kdy doslova hltáte každý okamžik. Nic není ve filmu navíc. Od začátku víte "o co jde", ale stejně je to napínavé - poprvé, i po padesáté... Jiřina Bohdalová zde předvedla famózní výkon ve vážné roli. Herečka, která je spíše komediální a "pohádková" zde byla po boku pana Brzobohatého výborná. Celý film si hraně s atmosférou, kdy nevíte jestli už ví, nebo ještě ne. Retrospektivní pohled tomu dodává ještě "něco navíc" kdy můžeme sledovat myšlenkové pochody hlavních postav. O to více fascinující je to, když si uvědomíte, že děj se točí okolo vysokého funkcionáře, který se vypracoval na svou pozici v podstatě "přes mrtvoly", aneb STB nezná bratra, spíše tedy soudruha...

K zemi hleď! (2021)

Po doslova návalu reakci, vesměs kladných, na tento film, jsem se rozhodl, že to musím vidět. Podle doslova masáže z poslední doby, jak je film úžasný, jak nastavuje zrcadlo dnešní době, jak je pravdivý a nevím co ještě, jsem čekal hodně. Ano, vše je tak trochu pravda. Je tam vtip, je tam satira, drama, trocha sci-fi, i malinko romantiky, kde není, že... Ale že by to byl nejlepší film posledních několika let (slyšel jsem tyto názory), to opravdu ne. K zemi hleď! je dobře obsazený a natočený film. Dal by se řadit i k nadprůměru. Ale to je vše. Některé pasáže byly zdlouhavé, jiné zase až moc rychle odbyté. Některé scény jsou až moc přiřazené za vlasy, i když k "satiře" se to hodí. "Zpívající" část by ve filmu vůbec nechyběla. Ale jako celek to funguje dobře.

Babovřesky (2013) odpad!

"To musíš vidět", říkali. "takovou blbost musíš vidět" naléhali. A já jsem podlehl. A nedal jsem to na jeden zátah, asi v půlce jsem to vzdal. "To musíš dokoukat celý, ta druhá půlka je ještě lepší" říkali a divně se chychotali. A já jsem opět podlehl... Nikdy, už NIKDY se na to nekouknu. Jsem se styděl a bylo mi trapně. Jak někdo může něco takového natočit... 0*

Bílá paní (1965)

Druhý nejlepší film pana Podskalského (těsně za filmem Světáci). "pravém" zařazen mezi trezorové filmy. I dnes se divím, že v té době se takový film povedlo natočit. Trefná satira socialistického zřízení. Velmi krásná hra se slovy (nepotřebujeme strašidla, když máme národní vejbor, atd.). Famózní herecké výkony. 5*

Světáci (1969)

Pro mě nejlepší film pana Podskalského. Famózní herecké výkony. Film přímo přeplněn nejlepšími herci té doby. Velmi příjemný humor, hra se slovy. SPOILER. např. moje oblíbená část "Kartáč je démona ženy" a "... dáma může být svině..." nezapomenutelné. Můj oblíbený film na zlepšení nálady. 5*

Řbitov zviřátek (2019)

Ne, tohle opravdu je... Kde je to napětí z knihy, co se dá krájet. Ten nepříjemný pocit z myšlenkových pochodů hlavní postavy. Kde to je! Ve filmu opravdu ne... Změny v ději oproti knižní předloze jsou spíše na škodu. Obrazově je to takové moc barevně... A ani herecky mi to nesedlo, hercům jsem to prostě nevěřil. Opravdu velké zklamání. 1,5*

Králíček Jojo (2019)

Velmi milá komedie s občas až absurdními situacemi. Režie úžasná a herecky také za jedna. A i přes to, že je to komedie, doporučuji mít při ruce kapesník. Ten emocionální sešup z vrcholu veselosti až na "kapesníkové" dno. Opravdu silný a nečekaný zážitek. Myslím si, že k tomuto filmu se budu rád vracet. 4,5*

Po strništi bos (2017)

Strašně tu chybí nějaká ústřední dějová linka. Film je jen sled vzpomínek malého kluka. U některých scén jsem měl pocit, že tam prostě nepatří a jsou tam jen do počtu a natažení času. Ale celý film je režijně zvládnutý výborně, rukopis Svěráka mladšího je tu opravdu znát. No a dialogy jsou typický Svěrák starší. Velmi zamrzí nevyužité dějové linky. Celý film jsem čekal na to, že se Vlk zapojí více do děje. No, škoda, velká škoda. I to málo, co Oldřich Kaiser hrál, zahrál výborně. Celkem se mi líbily dětské role. Ale občas mi tam neseděl pan Tříska. 3,5*

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Jeden z nejlepších komediálních seriálů. Jak už tu bylo napsáno, postavy vám doslova přirostou k srdci. Jedna epizoda lepší druhá. Tento seriál vás dokáže rozesmát, ale někdy i dojmout. Hlavně závěr osmé řady (původně konec seriálů) je nejlepší díl z celého seriálu. A když už vše skončí, tak najednou vám všechny postavy ze seriálu chybí a přemýšlíte na co budete teď koukat - hlavně ne na 9 řadu ta mi moc nesedla a ani jsem jí nedokoukal. Doslova návykový seriál. Proto za prvních 8 řad 5* (za devátou 2*)