• Pornografický

Panna a netvor (1978)

Skvělý film. Mám jenom pár slov ke konci. Osobně si nemyslím, že by se jednalo o happy ending. Právě naopak. Když se Julie skloní k netvorovi, pláče už jen nad jeho mrtvolou. To, že každá žena má moc učinit krásným toho, koho miluje, nemusí nutně znamenat, že má také kouzelnou moc přivádět k životu mrtvé. Dá se to chápat tak, že když se žena zamiluje, je schopna vidět muže naprosto jinou optikou. Když se netvor před jejíma očima promění, zoufalá Julie ještě sebe samotnou přesvědčuje o tom, že se to doopravdy děje. Následně vstává a její pohled sleduje cosi nad ní. Může vstávat k netvorovi, který se mezitím už nejspíš postavil na nohy. To ovšem nevidíme. Také může vstávat hypnotizovaná nějakou svojí vizí. Kýčovitý a příliš náhlý závěr, kdy netvor nese ve zpomaleném záběru Julii nádherným palácem (co je to mimochodem za místo?), působí spíše působí jako snová fantazie mladé dívky, než jako realita. Pro mě osobně není Panna a netvor film o magické moci lásky, ale o tom jak se díky ní stáváme zranitelní a jak dokáže ublížit.

Lekce Faust (1994)

Film má pomalejší tempo. Není tu kladen důraz na rychlý spád či dějové zvraty. Díky tomu mají tvůrci větší plochu pro kreativní tvorbu a vytváření specifické atmosféry. Rozhodně není určen běžnému diváku. Plno úžasných režijních nápadů, skvělá práce se zvukem.

Velkej Honza (2012) (studentský film)

Rozhodně bych to snesl i jako celovečerák.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Příliš barevné. Příliš rychlé. Příliš cool. Režijní a herecká stylizace mi byla nesympatická a děj, který má nejspíš záměrně nulový přesah, mě vyloženě iritoval. Film je však řemeslně dobře natočený a je do jisté míry originální. Osobně se mi však ,jeho klouzání po povrchu a lesk, protiví natolik že dávám subjektivních 30%.

Story of Joanna, The (1975)

Příběhově, herecky ,režijně i dramaturgicky asi to nejlepší porno, které jsem zatím ze sedmdesátek viděl.

Knoflíkáři (1997)

A jedna pomyslná hvězda za "Už jsme doma" a "Julečka".