• Pohádka

Útěk do divočiny (2007)

Pro mě strašně nudný film, který jsem asi nepochopil. Nevím. Možná jen některé myšlenky a tu touhu po svobodě. Ale tohle zase byla extrémní svoboda za každou cenu. Spíš bych řekl, že je to prostě film o asociálním klukovi, kterému jednoduše hráblo z toho, že vyrůstal v dysfunkční rodině, byť to tak na první pohled nevypadalo. Takže za mě, pouze 1*. Takhle by se asi problémy řešit neměly. Zpracování filmu, rovněž pro mě nepřehledné. Ale když se to tak všem líbí, beru to. Nicméně se, tentokráte připojím se souhlasem u zdejších komentářů s nízkým až negativním hodnocením.

Válečná generace (2013) (seriál)

Jsou některé filmy, na které bych povinně posílal studenty středních škol (nebo je promítal ve školách). Tahle trilogie rozhodně patří mezi ně. Ať je to s některými vykreslenými událostmi, jak chce (včetně skvěle zakomponovaného příběhu pěti přátel) - ať zcela podle pravdy nebo zase tak úplně ne, každopádně se mi honí hlavou ,,nechápavé myšlenky", ve smyslu: Tohle je opravdu tento svět? Tohle všechno se opravdu stalo? Tohle je/bylo součástí našeho života, smyslu tohoto života, tohoto světa?! Proč tohle Bůh dopustil?!... Neuvěřitelné, a přesto se to stalo. Obětí této války byli vlastně všichni, i ti ,,zmanipulovaní" Němci - němečtí vojáci: ,,Jsme jen lidskej dobytek na jatkách", jak zaznělo ve filmu, aneb: ,,Tohle není normální válka, tohle je ideologie." ... ,,Válka v nás ukáže jen to nejhorší". ... Opět škoda, že tato trilogie je "jen TV Film". Tohle (by) mělo jít do kin a myslím si, že by (nejen) mně, nevadilo sedět v tom kině celých 270 minut. ,,Bavila" mě každá minuta a téměř neustále jsem měl slzy v očích, naopak ,,krve a hlasivek, by se mě jeden nedořezal"...

Vánoční galakoncert Lucie Bílé (2019) (koncert)

Lucii Bílou jsem živě viděl již dvakrát v životě, ale Bílé Vánoce ještě musím někdy vidět také! Doma mám obě její vánoční alba a Vánoce bez jejích písní, si už snad ani nedokážu představit! ;-)

Vánoční kronika (2018)

Film mě zaujal již svým trailerem a musím konstatovat, že opravdu nezklamal. Sice jsem neviděl příliš mnoho amerických filmů s vánoční tématikou, ale troufnu si napsat, že si nevzpomínám na žádný tak dobrý vánoční film z posledních let (respektive, od doby kultovních dvou filmů "Sám doma"). Takže myslím, že se tento opravdu povedl. Místy smutně dojemné, jindy vtipné a úsměvné... Super soundtrack i herecké výkony. Skvělá vánoční pohodovka na předvánoční čas! ;-)

Všichni moji blízcí (1999)

Hvězdička navíc za to, že film je natočen jako pocta Siru Wintonovi...

Zakleté pírko (2019)

Nemůžu si pomoct, ale Troškovy pohádky se mi prostě líbí, a jak už jsem zvyklý na ČSFD, vůbec mě nepřekvapuje, že tady to má, tradičně, jenom 45 % kvůli tomu, že je to od Trošky. Stačilo mi, přečíst si první dva komentáře - něco o žumpě. No, to tady opravdu ty komentáře fakt jsou, dál už raději nečtu. To se nedá prostě.

Železná lady (2011)

O tom, že Margaret Tchatcher byla fenomenální osobností a političkou své doby, si myslím není pochyb. Nicméně, podle toho všeho, co jsem měl možnost zhlédnout ve filmu, si říkám, že bych rozhodně nechtěl, aby třeba u nás v ČR vládnul a byl u moci někdo takový – takový (byť demokraticky zvolený) „diktátor“, myšleno v nadsázce. A je úplně jedno, jestli by to byl muž či žena (jakože jsem fanoušek žen v politice). Na druhou stranu je pro mě těžké, nějak do hloubky a objektivně, hodnotit osobnost Margaret Tchatcherové (a asi je chyba to udělat jen na základě zhlédnutí filmu, ale zase nic jiného mi nezbývá), protože, přiznám se, o ní jako takové v podstatě nic nevím. Do doby, než jsem viděl tento film, jsem jen věděl, že to byla významná politička Velké Británie. Před zhlédnutím filmu mi také bratr řekl: „že Margaret Tchatcher byla pravicovou političkou, která „zkrouhla“ dělnickou třídu“, či něco v tom smyslu. Nyní už vím, že byla i první ŽENOU – v politice a (zatím jedinou) premiérkou Velké Británie. Nicméně, pokud odhlédnu od mých neznalostí historie (pravda, sypu si popel na hlavu) a mám hodnotit, čistě laicky, tento film, hodnotím jej z těchto dvou hledisek. Za prvé z pohledu mého (obecného) politického přesvědčení: Platí to, co jsem psal výše, že bych nechtěl, aby u nás v ČR vládla taková osobnost, jako byla Margaret Tchatcher. Politika by měla být o kompromisech a hlavně vyjednáváních se všemi politickými stranami, napříč politickým spektrem, a ne nekompromisním prosazováním vlastních zájmů či zájmů své politické strany, jak to bylo ve filmu a což se bohužel běžně v politice děje i dnes. A to jistě nejen v naší tuzemské politice. Řekl bych to asi takto: Každý politický extrém, ať už pravicově nebo levicově orientovaný, je špatný. Za druhé, abych zhodnotil film čistě z diváckého hlediska: Film se mi, jako takový, v celku líbil – byl dobře zpracovaný, akorát bych ve filmu ocenil více pasáží z „politického života“ – kariéry Margaret Tchatcher a méně z jejího osobního („současného“) života penzistky, která jen „vzpomíná“. Byť tento způsob zpracování filmu mi přímo nevadí (forma vzpomínek). Zkrátka ve filmu mohlo být více politiky a toho, jak fungoval tehdejší politický systém ve Velké Británii, což bych já jako neznalý divák dost ocenil. Konec filmu mohl být také více emotivní a propracovanější. Na konci mohly být třeba nějaké autentické záběry z jejího současného života posledních let (vzhledem k tomu, že v době natáčení ještě žila) nebo mohlo být sděleno nějaké „vyšší poselství“ – proč jednala „tak či onak“ a jaký to mělo později v budoucnu efekt pro zemi, nebo třeba vzkaz budoucím generacím. Tedy nějaký „epilog“ v titulcích (např.: „Margaret Tchatcher odešla z politiky v…“; „Žije/žila v…“; „Nyní vzkazuje světu“… atp.). Něco v tomto duchu mi tam chybělo. V závěru mého hodnocení musím velmi pozitivně ocenit a vyzdvihnout úžasný herecký výkon Maryl Streep, kterou mám ve svých oblíbených herečkách. Ona prostě tu „záporačku“ hrát umí perfektně! Podobně jako ve filmu „Ďábel nosí Pradu“, ji hrála úžasně! Toho Oscara za Železnou lady získala zcela po právu! Takže uděluji čtyři hvězdičky z čehož jedna je čistě za herecký výkon Maryl Streep a tři za film jako takový.

24. Český lev (2017) (pořad)

Dávám 5 hvězdiček za pořad jako takový. Skvělý moderátorský výkon Adély Banášové, skvělé hudební doprovody Ondřejů Brouska a Brzobohatého na klavíry a skvělá "děkovná řeč" Oldřicha Kaisera. Jinak mi přijde jako zklamání a nefér, že většinu cen posbírá jeden film, byť třeba je dobrý a neviděl jsem ho. Neviděl jsem, vlastně, všechny nominované filmy, ale třeba Anděl Páně 2, zrovna jo. Ten, který, jak na začátku říkala Adéla, trhal loni rekordy v divácké náštěvnosti kin a na tržbách, tak nebyl ANI V NOMINACI na nejlepší film roku? A žádné jiné nominace také neproměnil. Nechápu! Prostě, přijde mi to, vůči těm ostatním filmům, nefér. Nerozumím sice tomu, jak probíhá ten "nominační a rozhodovací proces" , jsem laik, přiznám se, ale je to nefér. Inu, takový je život. ... Ovšem (nejen) pan Bartoška s paní Zaoralovou, si ta ocenění a ovace ve stoje zasloužili, už jen kvůli toho Karlovarského festivalu, za ta léta! O tom žádná!