• Hudební

Otecko sa mi nepáči (1991) (seriál)

Zarezonovala pieseň, zarezonoval nápad. V deväťdesiatych rokoch akoby doznievala éra televíznych seriálov pre deti, ktoré naväzovali na seba a priväzovali k stoličkám. Pr repríze by bol seriál znova aktuálny:-) Úvodná pieseň v poslednom dieli má pozmenený text. "Sedem dní, sedem dní, bum a je tu posledný." Dievčatko každý diel zaklincuje výkrikom: "Otecko sa mi nepáči!" Samozrejme, v záverečnom dieli, keď mamina sa vráti aj s bábom domov, skríkne "Otecko sa mi páči!".

Dvaja a pes (1985) (seriál)

Veľmi podarený "večerníček". Patril a patrí medzi moje najobľúbenejšie.

Veselé vtáčie rozprávky (1983) (seriál)

Jeden z lepších rozprávok. Július Pántik alias "dedo Jozef" rozpráva síce prispinkano ale charizmaticky. Animácia na rozhraní 3D :-D. Príbehy zaujmú a potešia.

Škrupiniačik (1984) (TV film)

Júúj, fantastická vecička s Mirom Nogom, ktorú si rád pozriem. Prvýkrát po zhliadnutí, ešte ako dieťa, som naozaj veril na zázračnú škrupinku a jej tajomnú moc. Nevadia televízne kulisy, televízen výkony. Ako rozprávka dobré zvládnuté. Odporúčam.

Indiánske rozprávky (1982) (seriál)

Pekná kreslená indiánka (príbeh). Z veľkých očí Hviezdičky som nemohol spustiť oči, túžil som byť Orlím pierkom. Úvodný prológ sa jednoducho vrýva do pamäti:-)

Oasis: Live by the Sea (1995) (koncert)

Oasis mám rád ako štúdiovú skupinu. Záznamy koncertov naživo rozdeľujem na dve skupiny. Iné je, keď spieva Liam, keď spieva Noel. Rok po roku Liam strácal svoju pôvodnú farbu hlasu. Z tenkého ťahavého a opitého hlasu sa stal hrubý, chrapľavý opitý. Na tomto zázname Liam ešte spieva tak ako ho poznáme z nahrávok. Noelove vystúpenia boli vždy komunikatívnejšie. Mrmle si popod nos, ale publikum ho miluje. Tri piesne v akustickom podaní Noela Ghallegera (12. - 14.) patria k tomu najkrajšiemu z koncertu a sú príjemným osviežením. Vôbec nevadí, že sa v D´Yer Wanna Be A Spaceman? pomýli, prestane hrať. Skrat "zahovorí" chladnou hlavou, úsmevom a nasledujúcou Talk Tonight. Ďalšia zaujímavosť: Beatles nikdy nehrali naživo I am the walrus. Práve pre tento dôvod si ju Oasis vybrali a často na konceroch hrávali ako prídavok.

Marcelino, pan y vino (1955)

Film, ktorý bol "prepašovaný" na Slovensko v osemdesiatych rokoch. Mnohí sme ho videli na farách s príšerným dabingom (jeden herec daboval celý film cez nejaký zaprášený mikrofón). Filmu ide skôr o efekt (pozadia sú jasné maľby), ale na moju detskú dušu pôsobí dodnes liečivo. S odstupom času stratil jednu hviezdičku.

Oasis: Familiar to Millions (2000) (koncert)

Oasis na začiatku tisícročia. Liamov hlas znie otrasne. Som zarytý fanúšik Oasis, ale je to tak. Z dobrých piesní je galamatiáš. Pôvodná verzia koncertu, ktorá sa nedostala na DVD je plná Liamovho bľabotu a nadávania fanúšikom. Počas Acquiesce si Ghallagarovci zvykli na koncertoch podať ruky. Vo Wembley sa tak nestalo. Liam údajne prišiel na koncert opitý. Neviem čo s ním robili keď nahrávali albumy, ale na koncerte je dosť pod tónom. Tieto fau pax boli vystrihnuté, Liamove kecy zretušované, v tých momentoch kamera sníma muzikantov či publikum. Na koncerte mala odznieť beatlesácka Helter Skeleter. Noel však nemal po tom všetkom náladu na prídavok. Skladba sa objavují na CD verzii.. Najkrajšie momenty sú s Noelom, hlasovo, sólovo, charizmaticky.: Celý štadión spieva refrén Don´t look back in anger. Na ten moment sa nezabúda, musíte spievať s ním.

Od štvrtka do zmŕtvychvstania (1969) (TV film)

Film obsahuje značne redukovanú divadelnú hru Atentát. Dovolím si trúfať, že z pôvodnej hry je vo filme slabá polovica. Nevyznie tak dobre postava matky a jej konkrétnejší vzťah k atentátnikovi a to je len jeden z detailov, o ktoré je pôvodnina v televíznej podobe ochudobnená. Škoda, namiesto spomalených a dramatických scén mohla viac dostať originálna podoba. Preto tri hviezdičky...