• Krátkometrážní

Colectiv (2019)

Rumunsko je na tom s korupciou ešte o trochu horšie, ako Slovensko, no i tak mi tu množstvo momentov pripomenulo tunajšie pomery. Smutný film o smutných novinároch, snažiacich sa aspoň trochu pomôcť svojmu smutnému národu - a práve ľuďom ako sú oni treba okolo krku vešať všetky medaily sveta, keďže riskujú krk svoj, aj svojej rodiny, aby pomohli kolektívu. Prvotriedna investigatívna práca s toľkými vypätými situáciami, až sa človeku miestami nechce veriť, že nie sú hrané. Kto tu trepe niečo o nudných dokumentoch o pletení housek, by mal prepnúť späť na repetitívne, šablónovité true crime seriály z netflixu. V tých je lacného napätia až až.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Ešte viac ako predloha to trpí antiklimaxom, absenciou záveru. Inak kvalitka.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Celkom nenásilne integrovaný nostalgický fanservice do nového príbehu. Nenudil som sa ani sekundu. 3,5*

Decoder (1984)

Neodolateľný undergroundový kult, plný mien ako Mufti, Christiane F a iných osobností západonemeckého protiprúdu 80tych rokov. Okrem Burroughsa tu v látke nepochybne cítiť i Gibsona, Cronenberga, či Orwella. Nesmierne originálna vec, pri ktorej by som možno ocenil zrozumiteľnejší naratív, ale to by som chcel od nízkorozpočtovej avantgardy asi priveľa.

Xtro (1982)

Unpopular opinion: Všetky veľké životné pravdy sa nachádzajú v béčkových hororoch 80tych rokov.

New planet (2008) (amatérský film)

Amatérština nesmrdí, ale vonia.

K zemi hleď! (2021)

Kapitalistická Melancholia. McKay ma už druhý krát (po big short) dostal, komplexne sa vyjadruje k súčasným svetovým problémom, zjednodušuje ich do menej intelekt-urážajúcej miery ako je v Hollywoode zvykom a kritizuje USA (a nie len tie) s jemnosťou, milým humorom aj žánrovým rozmachom. Trochu mi vadili tie príliš odľahčené potitulkové scény, inak ide pre mňa o jeden z filmov roka.

Chléb náš vezdejší (2021) (studentský film)

Veľmi ženský a veľmi slovenský film - a oboje slová (dokonca aj to druhé) myslím v ich najpozitívnejších konotáciach.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Úprimne, najviac ma na tomto seriáli baví, akú mentálnu gymnastiku musia predvádzať novinári pravicových médii, aby dokázali, že NEJDE o autorskú kritiku súčasného kapitalizmu (či už jeho lokálnej kórejskej podobe, ale aj všeobecne), napriek tomu že samotný autor tvrdí opak. ;) Niekto zjavne dielu rozumie lepšie ako jeho tvorcovia. 3,5*