• Krátkometrážní

Požiarne hlásenie (2019) (studentský film)

Katka Jonisová je takým malým klenotom VŠMU.

Šílení mistři (1955)

Podľa Wernera Herzoga jeden z top 5 vrcholov dokumentárneho žánru. Dobrý komentár uživateľ "tigre".

Vernon, Florida (1981)

Podľa Wernera Herzoga jeden z top 5 vrcholov dokumentárneho žánru. Morris je nepochybne priekopník poetického-dokumentu, ktorý sa oprostuje od filmov s čisto informačnou hodnotou a hľadá v tomto žánri niečo viac. Nepochybujem, že aj on bol jednou z Korineho inšpirácií pri tvorbe Gumma.

Zizek! (2005)

Enfant terrible filozofie - Zizek je fenomén. A ani Astra Taylor mu podľa mňa určite nerobí medvediu službu. Stručné, krátke, výstižné, komplexné. 4,5*

Alchymická pec (2020)

Ako jemný nedostatok som pociťoval absenciu výraznejšej naratívnej roviny. Film je skôr akousi pocitovou a tématicky zoradenou kompiláciou momentov zo Švankmajerových posledných rokov, ktoré sa dokumentaristom podarilo zachytiť a ktoré im prišli nejakou informáciou zaujímavé - nepodávajú však jednotný message, či akýsi záver. Skôr dlhodobo zaujato observuje. Takisto je škoda (napriek tomu, že na to Švankmajer na začiatku filmu vtipne upozorňuje), že zobrazuje umelca iba na sklonku, jeseni jeho života. Jan sa skutočne tam, kde je teraz, pomaly a poctivo vypracoval a nenarodil sa ako mrzutý starec. Inak mi však, ako Švankmajerovmu vernému fanúšikovi, ktorý má od neho prečítanú nejednu knihu a zhliadnutú celú filmografiu, dokument prišiel informačne pomerne bohatý, výstižne reflektujúci jeho postoj k tvorbe, k divákom, k zosnulej Eve a mňa naozaj veľmi obohatil.

Staříci (2019)

Žánrovo i výpoveďovo čisté, fantasticky zahraté a neobyčajne filmársky vyspelé road movie s tak silnou záverečnou katarziou, že som sa ešte niekoľko minút po skončení chvel. Možno práve v jeho čistote je jeho sila, nemätie diváka zbytočnými nečakanými zvratmi (ako príbehovo podobné Remember z 2015) ale sa drží v presne určených mantineloch, vďaka čomu skôr necháva divákovi viac priestoru na premýšľanie nad filozofickou rovinou príbehu (Pomsta a jej zmysel). 4,5*

Ty, který žiješ (2007)

Andersson sa trochu opakuje (od geniálnych World of Glory a Songs from the second floor) a neposúva, no môžeme mu to pri jeho fantastickej výtvarnej imaginácii mať za zlé? 3,5*

Heavy Trip (2018)

Tam kde ma novozélandský Deathgasm sklamal na plnej čiare, Heavy Trip úplne vyhral. Tvorcovia sa metalu a jeho poslucháčom nevysmievajú, nerobia z nich podivínov, je to citlivé, je to dobre napísané, je to veľmi milé, vtipné, severské, spontánne a zo srdca. Mňa to dostalo.