Sora no otošimono - Season 1 (2009) (série)

Zatiaľ tri hviezdičky, pokiaľ nevyjde Season 3. Je škoda, že anime s takým potenciálom bolo zvrhnuté k frekventovanej perverznosti, nie žeby som ju v japonských seriáloch nečakal, ale myslím, že tvorcovia to s hlavným hrdinom mierne prešvihli. Tomoki nie je v mnohých prípadoch veľmi sympatickým hrdinom, jeho neokresanosť spomaľuje celý dej a je dôvodom, prečo boli niektoré časti tak nudné a z môjho pohľadu zbytočné (najmä tie súťažné s pištoľníkom). V druhej sérii som očakával rapídnejší vývoj postáv, ale nedočkal som sa, film ma taktiež nenadchol. Technické prevedenie tohto anime je perfektné, dúfam, že v tretej sérii príde niečo, čo ma presvedčí zmeniť/zvýšiť počet hviezdičiek.

Canaan (2009) (seriál)

Canaan mi svojím spôsobom pripomínal Black Lagoon, samozrejme v tom pozitívnom zmysle. Musím priznať, že z úvodu ma až tak neupútal a vedel by som si predstaviť aj lepší koniec, ale nenudil som sa a trinásť častí stačilo na náhľad do postáv. Na druhej strane to malo aj svoje muchy a preto slabšie štyri hviezdičky. Je škoda, že pokračovanie neexistuje.

Girls Bravo - Season 1 (2004) (série)

Vzhľadom na to, že som vo svete anime nováčikom, k tomuto seriálu som sa dostal až po tom, čo som prešiel cez (viac-menej) podstatné klasiky tohto žánru. Možno práve tie nasadili latku privysoko a preto ma tento počin vôbec nezaujal, postavy neboli ani trochu sympatické a ani v jednej zo sérií sa nijako podstatne nevyvíjali, pričom príbeh bol nekonzistentný, ako keby scenáristi tvorili jednotlivé časti na základe brainstormingu. Od kvalitných anime s prepracovaným príbehom, postavami a kvalitnou hudbou má tento výtvor veľmi ďaleko.

Planetes (2003) (seriál)

Seriál, ktorý ma zaujal od samého začiatku. Veľmi dobré technické spracovanie, postupne sa rozvíjajúce osudy postáv a efektné prelínanie ich príbehov, to všetko prispelo k pozitívnemu efektu. //Po rokoch môžem zodpovedne prehlásiť, že je to to najlepšie, čo u mňa v seriálovom svete anime existuje. Takto na mňa nemal vplyv ani jeden nich (OK, ak si zarátame Koe no Katachi alebo Angel Beats, no tie boli zamerané "iným smerom"), je neuveriteľné, ako je celá táto vec nedocenená. Space opera so značnou dávkou romantiky a samozrejme bezkonkurenčným technickým spracovaním (na seriáli spolupracovala JAXA, mal som tú časť baviť sa s jedným z technických konzultantov, keďže som JAXA navštívil už niekoľko krát) - to je jednoducho klasika.

Ergo Proxy (2006) (seriál)

No myslím, že tu už drvivá väčšina komentárov všetko podstatné vystihla, dal som tomu štyri hviezdičky kvôli samotným postavám a kvôli úvodu. Záver série bol ale poriadne uletený, tvorcovia ako keby boli v tranze a tých niekoľko epizód, v ktorých sa snažili vysvetliť dosť podstatné veci, formulovali síce originálne, ale dosť nešťastne (narážam na toho Milionára a časť s animákmi). Pohľady do budúcnosti boli v posledných častiach v mnohých prípadoch mätúce a ich hlavnou chybou boli časté spoilery. Koniec mohol byť trochu viac rozvedený, keďže ďalšia séria neexistuje. V každom prípade kvalitný seriál. Zmena. Vzhľadom na dopad a na to, aké kreslo toto zaujalo medzi ostatnými, si to tých 5 úplne zaslúži.

Planzet (2010) odpad!

Hrozné. Scenár bol chromý od začiatku až do konca, animácia jedenásť rokov po Final Fantasy: Spirits Within na oveľa nižšej úrovni, v dobe, kedy sa s vyspelejšou CGI vyrábajú už aj reklamy, doslova otrasný anglický dabing a 55 minút taktiež nie je bohvie čo. Na druhej strane som bol rád, že to tak rýchlo ubehlo, celý tento projekt mi príde iba ako experiment, na ktorom sa mohli tvoriví umelci posadnutí technickými bláznovstvami (tak typickými pre anime) poriadne vyhaluziť a to je asi tak všetko. Strata času.

Skyfall (2012)

Asi som očakával priveľa, po všetkých super-pozitívnych recenziách a pri fakte, že Skyfall režíroval Sam Mendes, som bol pripravený na niečo, čo ma nadchne. Nemôžem a ani nechcem napísať, že Skyfall bol zlý film, ale 144 minút už bolo priveľa aj na mňa, vedel by som si ho predstaviť o 20 minút kratší bez niekoľkých predlhých dialógov. Trochu ma sklamal úvod a ten retro náhľad, čiernobielu scénu z Casino Royale v moji očiach nič neprekoná. Je potrebné sa pripraviť na (ďalšiu) novú éru Bondoviek a Mendes ju zjavne naštartoval.

Temný rytíř povstal (2012)

Ak by to nezachránil skvelý záver, určite by som tomu nedal viac ako tri hviezdičky. Nolan to mierne prehnal s niektorými klišé scénami, nehovoriac o niekoľkonásobnom patriotizme, ktorý diváka viac priblížil k realite ako k samotnému komiksu. Priznám sa, že odjakživa mi viac sedela pôvodná dvojica filmov od Burtona, Nolan sa síce prekonal, ale spravil z toho už až príliš psychologickú operu. Viem, že majstrovsky stupňoval napätie a že pre niektorých to bola práve tá najlepšia pasáž filmu, ale pokiaľ chcem psycho thriller s poriadnou dávkou komiksovej duše, pozriem si Watchmen. Aj preto to celé hodnotím skôr ako thriller a nie ako film založený na slávnom komikse DC. Bol to adekvátny záver k celej trilógii, som zvedavý, ako sa to bude ďalej vyvíjať.

Avengers (2012)

Povedal by som, že Whedon vytvoril takpovediac prototyp letného blockbusteru, ktorý fanúšikom komiksov od Marvelu určite vyhovuje (recenziu mám v profile, videl som to v 3D v originálnom znení). Iba dúfam, že v prípade úspechov v Box Office dostane Whedon viac priestoru a hádam aj na novú sériu Firefly...

Černé zlato (2011)

Veľká škoda toho scenáru a dosť hlúpych dialógov. Ale z nejakého dôvodu sa mi ten film páčil, neviem to vysvetliť. Najväčšie plus v tomto prípade putuje jednoznačne Jamesovi Hornerovi za skvelú filmovú hudbu, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo som v posledných mesiacoch počul a je výborná aj na samostatné vypočutie. Film mohol dopadnúť ako celok aj lepšie a keďže 3,5 hviezdičky tu nie je, prikláňam sa skôr k štyrom.