Neboť nevědí, co činí (1970) (TV film)

Tento krátky filmík, ktorý nadčasovo vystihol správanie sa ľuďí, sympaticky a vtipne ukazuje to, čo môže človek zažiť počas dňa aj dnes. Tiež je pre mňa zaujímavý, keď sa na to pozerám ako na kritiku celej spoločnosti potom, ako sa správala po augiste 68' , kedy akoby si všetci navzájom robili napriek, sami o tom nevediac, tým, že prestali a mlčali.

Sedem svedkov (1967) (TV film)

Pôvodný československý televízny film od režiséra P. Solana a so scenárom od P. Karvaša a kvalitne herecké obsadenie. Človek si asi viac ani nemôže dopriať, keď chce vidieť výborný film. Komorný príbeh o tom akí sú ľudia v hraničnej situácii. Dvaja vyšetrovatelia vypočúvajú 7 (6 mužov a 1 žena ) svedkov, ktorí boli v čase pri zločine a urobili to čo urobili. Nechcem tu spoilovať, možno ho budete chcieť vidieť.

Calle 54 (2000)

Pocta zakladateľom latino-jazzu.

Beze svědků (1983)

Vynikajúci film o vzťahoch, niečo na spôsob Who's Afraid of Virginia Woolf?, avšak oveľa bližšie nášmu mysleniu a našim zemepisným šírkam. Bolo úchvatne sledovať celý vývoj toho jedného večera, dokonale zrežírované tak, aby sme aj my pocítili, čo sa deje. Interiér, fotografie na stenách, telka a opera. Perfektné monológy sa striedajú so skvelo načasovanými dialógmi, a pri tom každá veta, ktorá sa povie, obzvlášť v poslednej polhodine, má obrovskú silu. Ako som už spomenul, celý čas film drží diváka v napätí.

Sedm (1995)

Niekedy po zotmení sa stáva, že vás niečo napadne, čo by ste urobili ak... Ale odpoveď zaniká v tichosti, v hrôze, ale s úľavou. Mňa sa to netýka. Banality ma nezaujímajú, a radšej sa budem smiať tomu, koho ovraciam. Lebo viem, že to nemá zmysel. Veď aj tak sa nič nestane, nikto to nevidel, ba čo viac ani to nikomu, ani jemu, nevadí. A môžeme byť akokoľvek vážni, je to na smiech. Výkrik, ktorý bolo počuť, v podaní Andrewa Kevina Walkera, D. Finchera, M. Freemana a B.Pitta, však už je príliš ďaleko, slabne, napriek tak silne emotívnej výpovedi symbolizujúc našu každodennú realitu. Ozaj, kto sa už dnes vyzná vo vlastných hriechoch?

V zemi divů (1999)

Ďaľší skvelý zástupca britských filmov novej éry ako human traffic či trainspotting. Film ma úplne dostal. Tvorcovia si dali záležať na všetkom, skvelá réžia, scénar a výkony hercov. Koho zaujímajú filmy z ostrovov ten to musí vidieť.

Arizona Dream (1993)

Čo mám na to povedat J. Depp a E. Kusturica v jednom filme. a k tomu hudba O. Brechovica a I. Popa a samozrejme typicky humor Kusturicu. Možno sa jednému bude zdať film trosku prepletený a zauzlený, ale podľa mňa to vôbec nie je tak. Príbeh odohrávajúci sa v Amerike sa môze zdať ako sen, ale som presvedčený že v niekde na Balkáne by určite bol skutočný. :0)Vrele odporôčam.

Solaris (1972)

Veľmi som sa tešil, že tento film konečne uvidím, ALE späť k filmu, napriek tomu, že mal bezmála 3 hodiny, nenudil ma ani jednu stotinu sekundičky. proste je to jeden s tých filmov, pri ktorých čas letí veľmi rýchlo a ani si to neuvedomíte:) A myslím ,najlepšie bude teraz prestať niečo ďalej písať ...

Zrcadlo (1975)

Nevedel som, čo mam čakať od tohto autobiografického filmu A. Tarkovskeho, ale urobil som dobre, pretože tak melancholickú, pôsobivo citovo zafarbenú esej o vzťahu syna a jeho matky, spm nečakal. Každá jedna scéna, záber, či skutočný alebo vysnivaný, iba ukazuje ako vplýva výchova na svojich rodičov na nás. Čo vidíme , keď sa pozrieme do zrkadla? Jednoducho, pre mna sa stal tento film, niečim viac...

Odpolední osidla (1943)

Podla mňa prelomový film . Maya Deren a Alexander Hammid vytvorili niečo z čoho celé generácie filmových tvorcov čerpajú až dodnes. Perfektná kamera a strih. V 14 minútach polozili základy moderného filmu- plynulému prechodu medzi snom a realitou. Aj napr. taký D. Lynch sa nechal od nich inšpirovať (scéna s kľúčom v Mulholland drive a iné).