• Fantasy

Počátek (2010)

Hm. Z kina jsem šel naprosto nadšený, jenže to už je asi čtrnáct dní a můj názor na Inception se začíná pomalu krystalizovat... tak v první řadě je to nejslabší Nolan (možná poupravím po shlédnutí posledního filmu, co mi od něj chybí). V řadě druhé je to naprosto klasická nolanovka, ten člověk je prostě génius a nejlepší režisér současnosti, je sice fakt, že Cameron je zlejší na herce a fajnšmekři si v jeho filmech povšimnou, že má perfektně slazené a seřazené i muší hovna na stropě, ale čistě filmařsky nesahá Christopherovi ani po chlupy na lýtkách. Klobouk dolů!! /// Teď proč ta hvězdička dolů: Inception se tváří jako větší film, než ve skutečnosti je. V podstatě je to vynikající mysteriózní sci-fi thriller, který by Chris stoprocentně zvládnul natočit i bez těch obludně megalomansky kýčovitých exteriérů a nejvyšší kadence střílení v historii filmu (tohle nemám ověřeno, kdyžtak mě někdo opravte, ale tady se střílí v podstatě 140 minut v kuse, což je s nejvyšší pravděpodobností naprostý unikát). A právě fakt, že z toho za každým prdem smrdí prachy na patnáct kilometrů daleko, že postavy místo rozhovorů pořád střílí, ale přitom neumírají, že se po odeznění vizuálního ohromení začnou vynořovat drobné logické lapsy, že Ellen hraje zatím nejslabší roli v kariéře a že je tam DiCapriův rypák to celé sráží trochu dolů. Watanabe je ale skvělý a tenhle film v podstatě taky, proti pozérům shazujícím všechno, co dávají v kině, stojí hodně peněz a má kvalitní recenze, budu brojit i nadále a Nolana budu i nadále považovat za génia, který ani ve svém posledním filmu rozhodně nezklamal. Jenom neohromil tolik, jak bych očekával. Dark Knight byl lepší. /// P.S.: Uteče to fakt hrozně rychle. Jo a až vám někdo bude říkat, že je to složité a jánevímco, nevěřte mu - právěže je to jednoduché jako facka, vlastně nejjednodušší Nolanův film, pokud nepočítáme prvního Batmana. U takového Following se budete potit ještě druhý den, Inception vám bude jasný v podstatě hned.

Krtek (1970)

Krev na plátně fakt zrovna nemusím, ale tahle pastelově červená, po hektolitrech rozlévaná hmota nemá s krví nic společnýho, už asi vím, čím se v pubertě ládoval Tarantino :) Jinak tady není moc co řešit, je to prostě totální pitomost, úlet, snobská hovadina určená k nekonečným debatám nad hledáním smyslu, který neexistuje. A hlavně neskutečná zábava. Přesně jak to máme rádi:)

Rampa (1962)

Geniální nápad a pointa, kterou osobně řadím v celé historii filmu na jedno z nejvyšších míst. Jinak se ale Markerovi povedlo dospět do zvláštního stavu: po shlédnutí zůstává pachuť příliš mnoha informací na příliš krátkém prostoru, ale zároveň je tak třetina stopáže v podstatě nevyužitá. Tohle se prostě mělo vyladit líp, je to škoda. Jinak je to úžasné.

Křižník Potěmkin (1925)

V první řadě nechápu, proč to tolik lidí pobuřuje. Ideologickým posláním filmu je sociální revoluce v rukách lidí, kterým není jedno, že se nechávají ojebávat, co je na tom špatnýho? Historie 20.století je druhá věc, ale Potěmkin vznikl v roce 1925, není to žádná populistická sračka z padesátek, nebezpečný to je asi stejně jako jakejkoliv jinej film ukazující jakékoliv zřetelné ideové názory, třeba Moore nebo Parker jsou na to experti a stejně to nikdo moc neřeší. Z filmařskýho hlediska jde jinak samozřejmě o nadčasové a geniální dílo: úvodní expozice, scéna s kočárkem, použití anonymního davu místo jasnýho hlavního hrdiny, ten střih, světlo, hudba... společně s Kanem asi nejzásadnější snímek historie filmu, už jenom proto by si to zasloužilo plný kotel hvězdiček. Tu jednu srážím víceméně za ne úplně šťastně vyřešenou prostřední pasáž, která víc než co jiného připomíná černobílého Fliegaufa:), což samo o sobě samozřejmě nevadí, ale v kontextu toho emotivního, akčního a monumentálního zbytku to působí spíš rušivě. Na plnou hubu: tak 20 minut toho filmu nudí, což je při stopáži 75 minut poměrně problém. Geniální zbytek nikdo nebere, ale zvládnout narativní gradaci není záležitostí techniky, to věděli už někde v antice.

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Z tohohle měl být seriál... :/ té formě by to sedělo víc. K jednotlivým povídkám (budu spoilerovat, ale čert to vem, u tohohle je to stejně jedno) - první je dost pitomá a vtipná jenom v okamžiku, kdy jí nalije to afrodiziakum do pití a pak její první reakce. Jinak mi to hrozně připomíná první řadu Black Addera, schválně se po pár týdnech zamyslete nad tím, jestli náhodou nehrál Allena Atkinson a toho krále Blessed :) i ten propíraný fórek se zapícháním jako by BA z oka vypadl. Problém je v tom, že první řada BA není vůbec vtipná, i když se o to dost okatě snaží, a tady je to stejný. /// Ovce je úžasná. Je vidět, že u absurdního humoru je úplně jedno, jestli je z Británie, USA nebo Tádžikistánu: pokud je opravdu dobrý, je všude stejný. /// Italský páreček je nic moc, ale ta herečka je nádherná, v hekacích scénách je to fakt vzrůšo:) /// Transvestita je nejnudnější, tam není vtipný v podstatě nic. /// Rabín :) to je tak kouzelně nekorektní, fakt královská zábava. První půlka se rozjíždí ztuha, ale jakmile nastoupí rabín, začal jsem se poprvé nahlas smát. "You've been a bad rabbi!" /// Poslední dvě povídky škoda rozmazávat, to se prostě musí vidět. Půjdu proti proudu a řeknu, že šílený vědec se mi líbil víc než spermie, kde podle mě šlo z toho námětu vytěžit ještě větší porci zábavy. A taky se mohl víc ukázat mladej Reynolds... jinak ale samozřejmě nic proti, Allenova role ("Have you heard about those pills?") je vynikající, jak tady říká v podstatě každej komentář. Celkově doporučuju otevřít film v nějakým Movie Makeru, rozstříhat na jednotlivý části, vyhodit první a čtvrtou, pátou rozpůlit a vyhodit první půlku, třetí přesunout do složky se soft pornem a zbytek dát dohromady a uložit. Pak by to bylo na 100%.

Funny Games (1997)

Zvláštní film. Technicky je to čistý průměr, navíc s takovým tím typickým rakousko-německým odérem (sorry, ale strčit v rakouské kriminálce hned na začátku do dost podstatné role německého ovčáka si koleduje o výbuch smíchu)... herci jsou dobří, hlavně ten hubenější vrah, z toho šel fakt mráz po zádech. No a k filmu samotnýmu: jak tady někdo psal, těžko se rozhoduje, jestli to bylo vlastně naprosto geniální nebo naprosto stupidní. Svádí k tomu takové ty věci jako připosrané chování vězněné rodinky, která by v každým dalším filmu vzala do zaječích hned v úvodu - Haneke svoje postavy vůbec nenechává dýchat, vede je jako loutky a jeho absolutní kontrola nad celým filmem je zpočátku dost nepříjemná. Důležité je pro diváka celý film pochopit a necpat ho do škatulek jako "exploitation", protože to je exploitation asi jako Se7en noirovka - tyje ze zavedených žánrových postupů, ale využívá je jenom jako platformu, ne jako dogma. Ty dva nejkritizovanější momenty mají v celém konceptu filmu naprosto logické opodstatnění - prázdná pasáž po odchodu věznitelů je klasickou hrou s podvodem na diváka (čuchám čuchám Antonioniho), kdy se hlavní postavy najednou vytratí, evidentně jsou někde tam venku a užívají si a divák je u toho chce buď sledovat, nebo aspoň očekává nějakou lekačku. Nepřijde ani jedno, čímž Haneke všechny přechčije, ho ho ho... dobře, je to sice tak trochu filmařská onanie, ale dobře provedená a zábavná, umím si představit, jak se potom bavil reakcema. No a dálkový ovladač je onanie ještě větší, ale zato naprosto pochopitelná - Haneke prostě nenechá klaďase vyhrát, vždyť o tom ten film je. Nejlepší jsou komentáře ve stylu "sorry, ale dálkovej ovladač jsem fakt nesežral"... jako by si lidi teprve v posledních pěti minutách uvědomili, že nesledujou dokument :))) Osobně bych vyzdvihl ještě úplný závěr na lodi (SPOILER)... okamžik, kdy ti dva poruší svoje vlastní pravidla z tak pitomého důvodu, jako že "mají hlad" (a hned potom jdou k sousedům pro vajíčka, geniální narážka :)), se totálně zhroutí i poslední zbytek integrity, který to celé držel tak nějak nad vodou. Funny Games jsou film, který stejně jako některé z nejlepších knih americké postmoderny (Choke od Palahniuka třeba) sežere a zničí sám sebe, abychom se na konci dozvěděli, že si z nás vlastně jenom dělá prdel a jako by ani neexistoval, nic neřekl, jenom nás přinutil o něm přemýšlet a hádat se u piva v hospodě vlastně naprosto o hovně. To je trik, při kterém je radost nechat se nachytat.

Město bohů (2002)

Pro mě je Cidade de Deus v první řadě ukázkou excelentní střihačské a scénáristické práce, příběh je vystaven skvěle a ani ta profláklá narativní skládačka á la Iňárritu tomu ani trochu nevadí. Kamera a střih potom drží perfektně pohromadě a celý film se takříkajíc "nerozsype" ani v přestřelkách, které jsou natočené přesně tak, aby to působilo chaoticky, ale pořád ještě v mezích. Vypíchl bych i výbornou práci se zvukem a slušnou režii (Scorsese :)), horší už je to s hereckými výkony - až na Zého (v dospělosti) a toho Nachtigala (nebo jak se jmenuje) je opravdu hodně vidět, že to jsou neherci (což na jednu stranu přispívá k realističnosti, na druhou je to nepříjemné, pokud se ty postavy dostanou do jiné pozice než "běžet a střílet" a musí tedy trochu hrát). Jedna hvězdička dolů za to, že mě Meirelles nedokázal přinutit střídavě otevírat a zavírat hubu a přemýšlet o poselství filmu po několik bezesných nocí, protože to je právě smyslem celého snímku a já v tom už od prvních minut po shlédnutí vidím především svěží a špičkovou filmařinu, ne znepokojivé sociální drama. Jako by se ten nihilismus, se kterým po sobě ty děti metají jednu kulku za druhou, přenesl i na diváka. To je škoda, na druhou stranu: tohle umí opravdu jenom ti nejlepší z nejlepších, chtít to po úplném zelenáči, nota bene bez hollywoodských prostředků a s amatéry před kamerou, by bylo bláznovství.

Komisař Rex (1994) (seriál)

Za první sérii, s Morettim, by to byly upřímný čtyři hvězdy.. ať už kvůli tomu kultu z dětství, nebo kvůli seriálu samotnýmu.. ono je třeba uvědomit si, že detektivka je v první řadě brakový žánr a žádná artová veledíla se v tomhle žánru prostě netočí. Ovšem s Burkhardem už to šlo do sraček pekelných, a prý tam pak byl ještě nějaký cápek s nějakou pani, a prej to byl podobnej zážitek jako sežrat vlastní blitky po týdenní kalbě. Naštěstí jsem to nikdy neviděl, takže nostalgické tři hvězdy pro Tobiase, Stockingera, toho tlustýho chlápka a nejgeniálnějšího psa na světě, který rozumí povelům jako "přímo nad náma je místnost, vběhni tam, vlevo je klavír, pod ním rozbuška, deaktivuj bombu a uteč" :)))

Hra (1997)

Posledních 10 minut udělalo z docela slušného thrilleru idiotsky kokotskou přeslazenou hypersračku. Davide, fuj, zaprodal ses. (Douglas výborný.)