Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dokumentární
  • Akční

Malířka a zloděj (2020)

Do jaké míry se můžou sblížit česká malířka a norský kriminálník, který ukradl její drahý, velkolepý obraz... samozřejmě je to lákavý pro českýho diváka, ale atraktivní to podle mě je i pro fanoušky dokumentů a charakterových studií. Náturou bejvám skeptik a na iluze o upřímnosti doku forem mě neužije, ale jednou za čas se člověk nějaký emoci odevzdá a táhne to s ní až k titulkům i přes všchny ty střihy, hudbu a gesta a další volby - a musim říct, že když záběr po čtvrt hodině zůstal tak dlouho na Bertilově reakci, uvěřil sem mu. Smetlo mě to a po chvíli bojůvek s obezřetností, která varovala, že teď už to půjde jen pomalu z kopečka, tasil film další a další drobný překvapení v podobě informací, struktury a třeba i final shotu, takže na konci sem mohl bejt šťastnej, protože celek tý úvodní náloži dostál. Ale všechny ty kecy stranou, prostě se mi líbí, jak jsou lidi fascinující pavouci a co v nich, mezi nima, a potom zase v nich, vzniká.

plakát

Man vs Snake: The Long and Twisted Tale of Nibbler (2015)

Zábavnej dokument začíná slavným citátem Emila Zátopka (pořád vlastně nevím, jak na to přišli), a nedlouho po začátku padne další zásadní věta - "What the fuck is Nibbler?" ... Nibbler tady nemá nic společnýho s Otíkem z Futuramy, jde o videohru, u který se pár týpků přetahuje o světovej rekord. Jako u tolika dokumentů, který mám rád, mě na tom především fascinujou ty prazvláštní charaktery a jejich zachycení na tak krátkým prostoru.

Animovaný život (2016)

Pusťte si i podcast Radiolab, konkrétně epizodu Juicervose.

Food Evolution (2016)

Dokument stejnou měrou o geneticky modifikovaných organismech jako o kritickým myšlení a zdravým skepticismu. Jak říká jedna z účastnic filmu - největším oříškem pro ni je porozumět tomu, jak, proč a na základě čeho činí někteří lidé svoje rozhodnutí. Větrný mlýny za oknama vědců a takový malý pizza efekt pro mnohý greenpeacáky. --- Pěstujte skepticismus; pokoušejte se dívat na věci ze tří, ze čtyř stran, než sami sobě uvěříte; schválně se sami sebe snažte někdy přesvědčit o opaku; kdy jste naposledy na něco změnili názor? --- To už jen tak obecně blábolím, protože tyhle základy mi film zase jednou vyhajpoval.

Mascots (2016)

Jestli znáte Guestovy filmy Nejlepší show a Čekání na Guffmana nebo kultovní Spinal Tap, kde si zahrál, máte se na co těšit ;-)

plakát

Michael Moore in TrumpLand (2016) (divadelní záznam)

Sakra něco takovýho sem nečekal :-D Jedna z věcí, po kterých máte chuť napsat, "teď už sem viděl všechno." Michael Moore dělá stand-up (!) v republikánským městečku. Občas vytáhne dobrej fór, sem tam předloží zajímavý fakta, postaví zeď nebo vypustí dron. Snadno tu najdete znaky společný s jeho dokumentama, ale říct v tomhle případě, že jde o agitku, by bylo nedostačující jako prohlásit o muslimských veganech, že jim nevoní slaninka. Ne, tohle je tak neskrývaně přestřelená, hlasitá agitace, že vkus by se jí nedotkl ani pětimetrovou tyčí. Ale chtěl bych vidět utopickej sitcom "MooreLand", ve kterým by se Michael stal na půl roku prezidentem, rozdal by ženám zbraně, posílal lidem trávu poštou a nemohl by nosit kšiltovky.