• Pohádka

Darebáčci (2000)

Čaro nechceného vo výbornej Woodyho komédii. Podvodníček drobného kalibru chce urobiť životný kšeft s vylúpením banky, aby napokon neuveriteľne zbohatla jeho žena na sušienkach, ktoré pečie len preto, aby odvrátila pozornosť od činnosti party "inteligentov" na čele so svojím manželom, ktorým lúpež - ako inak? - nevyjde. Peniaze však ochladia ich vzájomný vzťah, pretože Ray by rád zostal tým, kým bol, ale jeho polovička sa zatúži včleniť do high society, kam síce patrí finančne, ale rozhodne nie noblesou a vkusom. Svoj handicap chce dohnať, a tak sa učí cudzie slová podľa slovníka a najme si fešného Davida, aby jej pomohol dostať sa na vyšší vedomostný a kultúrny level. To sa samozrejme nezaobíde bez množstva komických situácií, na ktorých som sa výborne pobavila. Michael Rapaport ako nasprostatý zlodejíček a neskorší marketingový expert sušienkového gigangtu síce nemá veľa priestoru, ale jeho účinkovanie patrí k najzábavnejším momentom filmu. Tracey Ullman je skvelá, a Woody - tradične. Plný počet. Ray: Remember my nickname in the joint? Benny: The Brain? Ray: The Brain. That's what the guys used to call me right? Benny: But, Ray, that was sarcastic!

Září (1987)

Film odohrávajúci sa na vidieku a navyše vážny? Podľa tejto charakteristiky by som to veru netipovala na Woodyho Allena, u ktorého milujem najmä jeho iskrivý inteligentný humor (ktorý tu takmer úplne abstentuje, zasmiala som sa dohromady iba 2-3x). Napriek tomu som si September obľúbila a už viackrát som si dopriala pohľad na nádherný štýlový interiér a vychutnala som si herecký koncert neveľkého množstva postáv, ktoré majú svoje životné šťastie zakalené väčšími či menšími traumami a nezdarmi. Mia a Dianne sú výborné ako vždy vo Woodyho dielach, ale tu ich s prehľadom zatieni Elaine Stritch. Krása. Ale musí na ňu byť nálada a správne rozpoloženie. Diane: The Richmonds are flooded, electricity's gone off. God is testing us and I for one am gonna be prepared. Where's the vodka?

Garfield 2 (2006)

Prečo som ja toto vlastne pozerala? Aha ... to bol ten deň, kedy si šikovná kamoška porezala ruku, frajer ju musel zaviesť na chirurgiu a ja som zatiaľ babysittovala jej 4-ročné potomstvo, ktoré do toho s nadšením čumelo, a očakávalo odomňa to isté. To jediné ma ospravedlňuje :-)

Amélie z Montmartru (2001)

Nepatrím medzi romantické typy, ale Amelie ma dostala ... milá a originálna, mierne poetická haluz, v každej sekunde prevoňaná optimizmom a francúzskym šarmom. Dúfam, že altruizmus hlavnej hrdinky je všeobecne nákazlivý a že nie som jediná, ktorá má po opätovnom zhliadnutí tohto dielka chuť rozdávať mince a prevádzať slepcov cez cestu :-)

Ptačí klec (1996)

Výborná inteligentná komédia, ktorá neurazí a nepobúri snáď nikoho, kto je aspoň trochu rozumný a otvorený. Originál som zatiaľ nevidela, ale remake si ma získal na celej čiare. Nathan Lane je geniálny, najmä keď je hysterický a žiarli na svojho partnera, ktorého neskutočne sympaticky stvárňuje Robin Williams. No a príjemným prekvapením je Hank Azaria - na to, že je v civile hetero, vyzerá jeho Agador dosť autenticky :-))) Výborné hlášky počas celého filmu, skvelé herecké výkony "gayov". Calistu osobne nemusím a ani tu ma nepresvedčila, že by som si ju mala obľúbiť. Dianne Wiest, ktorá sa viackrát blysla v Allenových filmoch, tu veľa neukázala, ale jej rola ju ani nepredurčovala byť v popredí. Ako celok výborné a príjemné ... a snáď aj trošku inšpirujúce k zvýšenej tolerancii voči gayom a lesbám :-) Albert Goldman: Whatever I am, he made me! I was adorable once, young and full of hope. And now look at me! I'm this short, fat, insecure, middle-aged THING! Armand: I made you short?

U mě dobrý (2008)

V prvej polovici som sa neskutočne nudila a ani neviem, čo ma donútilo pozerať ďalej. Druhá - neporovnateľne akčnejšia - mi dlhé čakanie na dobré výkony a svižnejší dej vynahradila. Celkovo to však vydalo "len" na 3*. Z hercov ma oslnil najmä Bolek (koho by aj nie?) a Lenka Vlasáková. A spomínaná paralela s Dannyho parťákmi ma napadla pochopiteľne tiež :-)

Americká krása (1999)

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Dokonca ani vtedy, keď sa to blyští za veľkou mlákou. Pohľad na Kevina naháňajúceho stratenú mladosť a na výkony ostatných, ktorí mu pritom zdatne sekundujú (najmä Mena, Annette, Thora) je zážitkom. A pre mňa osobne jedným z najlepších počinov Made in USA, ktoré som kedy videla. Rada si ho zopakujem.

Nuda v Brně (2003)

Nuda v Nitre s Nudou v Brně. Počula som viaceré chválospevy, tak som si to zo zvedavosti pozrela. Ak sa to niekomu páčilo, nemám s tým problém, určite sú omnoho horšie filmy na svete. Mňa to však nezaujalo. Česi majú v kinematografii oveľa jagavejšie klenoty.

Baščovanský a zať (1994) (TV film)

Nedocenený slovenský skvost. Ono by to v podstate aj bolo depresívne (ak by som ja bola nútená žiť v Baščovanského rodine, tak si to asi hodím), keby to nebolo tak nesmierne zábavné. Prudká jednoduchosť a tiežpodnikateľská hamižnosť vykreslené naozaj naturalisticky. Herecké výkony par excellence, rovnako scenár a réžia.

Linda (1984) (seriál)

Pripájam sa ku všetkým tridsiatnikom, ktorí si pri zmienke o maďarskej karatistke vybavia detstvo. V tej dobe to bol absolútny kult, kto v škole nevedel, koho Linda včera večer nakopala, bol nekonečne out, rovnako ako všetky dievčatá, ktoré von nechodili v "jej" drevákoch. U nás na juhu to bola priam povinná jazda - Klárika, Béla, Tomi, a policajný šéf, ktorému z milej Lindušky vstávali vlasy dupkom, jaj to boli časy :-))) Spolu so spomienkou na fakt, že to bola asi jedna z prvých vecí videných na novej farebnej telke je nostalgia dokonalá. Takže 5, aj keď môj divácky vkus je odvtedy už inde. PS: Tri patria Linde a dve TV JOJ plus, ktorá ma v roku 2009 neskutočne potešila reprízou tohto skvostu :-)