Nájemní vrazi (2020)

Velice zajímavá první část dokumentu objasňující pozadí a okolnosti atentátu na Kim Čong-Nama. Nezbytná pro úvod do děje. Druhá polovina popisující soudní proces s dívkami, které Kima v domnění, že točí zábavné video na YouTube, nevědomky zavraždily, už se docela vleče. Lepší, než si o případu pročítat v novinách. Celý případ z pohledu místního novináře, specialistky na Severní Koreu a právníků obou dívek. Policie se nevyjádřila. V případné televizní hodinové sestříhané verzi bych doporučil komukoli. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Stařec a mléko (2019)

Naprosto šílená loutková jízda s vybuchujícíma krávama a prdícím medvědem. Děcka, život na vesnici je uplně jinej. Pohádka o krávě, dojiči, pomstě za stará příkoří a o tom, jak se správně starat o dobytek, na pozadí letních prázdnin tří sourozenců, kteří byli rodiči odloženi u dědy dojmistra. Plus lekce pro všechny, koho by náhodou sežral medvěd, od perverzního stromoboha. Loutky sice dost ohyzdný, ale ten správnej soundtrack v duchu estonskýho socíku si stejně vyhledám [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Suodji (2020)

Marja Helander se po vzoru svého předka, který se rozhodl přelstít španělskou chřipku tím, že si vykopal hrob a hrál mrtvého, rozhodla přelstít Covid-19. Film prý vznikl za 3 dny v době, kdy Uusimaa byla úředně v karanténě, takže můžeme sledovat, jak si protagonistka kope mělký hrob v centru Helsinek v Sibeliově parku, na což si prý dokázala sehnat úřední povolení od magistrátu za jediný den, a porazila tak nepřítele silnějšího, než koronavirus. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Zakódovaný bias (2020)

Mladá programátorka zjistila, že její face-recognition kód ji nedokáže rozpoznat, pokud si nenasadí bílou masku (protože data, na kterých je rozpoznávací algoritmus "vytrénovaný", jsou převážně fotky bělochů / mužů) a rozhodne se zjistit, kde všude rasový bias ovlivňuje výsledky, které algoritmy založené na reálných datech vyplivnou. Protože programy, které pracují na datech, které odráží realitu, vydávají na realitě založené výsledky - tudíž mají tendenci znevýhodňovat menšiny. Pro mě bylo nemilé zjištění, že vám MET může dát pokutu, když projdete okolo toho jejich kamerového systému se zakrytým obličejem. Tenhle dokument by se dal spárovat i s netflixovým dokumentem "Social Dilemma," i někteří protagonisté se tu prolínají. Big Brother is watching... [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Sociální dilema (2020)

Držíc po celou dobu telefon v ruce jsem souhlasně přikyvoval...

Neiti Aika (2019)

Johanna Sirkka-Liisa Miettinen, rozená Dyberg, zemřela v roce 2012 bez jakýchkoli příbuzných. Zasloužilá Lotta, která kvůli operaci nemohla mít vlastní děti a během života přišla o ostatní blízké, žila posledních dvacet let života sama v olympijské vesnici v helsinské Oulunkyle. A upadla by do zapomnění (i pohřeb si zařídila sama), kdyby si její byt i se všemi jejími věcmi nekoupila dokumentaristka Elina Talvensaari. Ta získala pocit, že Sirkku-Liisu potřebuje lépe poznat, protože její věci nechtěla vyhodit (a vymazat tak Sirkku-Liisu z existence), ale nechce mít doma harampádí cizí ženský. A tak Sirkka-Liisa dostává životopisnou kúru, které se posmrtně ve filmu obvykle dostává významným ženám a mužům 19. a 20. století - rozbor 8mm filmů, dopisů a fotek atd.. Sirkka-Liisa tu tak bude s námi navždy. A na to, že to byla "obyčejná" žena, je její život zajímavý... [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

První zrádce (2019)

Takový životopis / krimi / trojnásobné soudní drama v jednom, které vás hodí do vody a jede. Ani se nerozkoukáte a mafiánské rodiny se začnou vraždit (fakt se asi ani nerozkoukáte - já jsem teda netušil, kdo koho vraždí... ale ani mi to nevadilo. Ty postavy jsou stejně mrtvý... ). Má to spád, protože tohle multi-téma, které je zhuštěné do 150 minut, by vydalo na seriál. Pokud před tímto filmem shlédnete nějaký utahaný "artový" film na festivalu, tak vám tohle přijde jako božská mana akce, takže nemůžu ručit za to, že bych se tak bavil, kdyby tohle nebyl 4. film, který jsem v ten den viděl. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Není zla mezi námi (2020)

Téma filmu je poměrně jasné. Autoritářské režimy zabíjejí vlastní lid podle libovůle vládnoucích. V Íránu k tomu pak používají obecnou populaci, která je vydírána k vojenské službě (když chceš v zemi oficiálně existovat - mít řidičák, pas, licence - musíš na vojnu). Nedivím se, že je tenhle film ve vlastní zemi zakázaný, je to přeci jen diktatůra. Téma odpovědnosti vůči vlastnímu svědomí ve vztahu k provedení státem nařízených poprav je tu sdělováno pomocí čtyř na sobě nezávislých povídek, které mají různou kvalitu. Zejména první povídka se extrémně táhne - s hlavní postavou jedeme autem do banky, vyzvednout ženu, na páteční nákup... režisér potřebuje nastolit obrázek zcela normálního muže od rodiny, aby se konečně dopracoval k pointě (aniž bych něco prozrazoval, doporučuji si všimnout scény se semaforem za jeho noční cesty do práce). Trvá mu to ale 40 dlouhých minut... Strach a nechuť některých postav k nařízenému úkolu se u mě projevila ve scéně, kdy voják vede odsouzeného dlouhou chodbou k popravě - film u mě již dlouho nevyvolal nějakou fyzickou reakci. Film nabobtnal na 150 minut, možná by stálo za to jej vydávat jako serii 4 krátkometrážních filmů. Budu jej doporučovat známým a rodině? Těžko. Film sděluje beztak jen to, co jsme už všichni dávno věděli. Popravy = špatné. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Jipuragirado jabgo sipeun jibseungdeul (2020)

Taková zábavná korejská variace na film noir (asi film neon) a gangsterky / krimikomedie Guye Ritchieho, ve které se jednotlivé příběhové linky a jejich charaktery proplétají, aby se na konci spojily. Máme tu větší či menší gangstery, smolaře, policajty i lidi, co si na ně jen hrajou, a hlavně balík peněz, který se někam ztratil... Má to spád, občas vtip, fajn hudební podkres a hezky udělané závěrečné titulky :D. Oblíbíte si některé herce, pokud jste je předtím neznali, - můj favorit Seong-woo Bae. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

Syn (2019)

Na silně babelovské vlně se vydala liberální tuniská rodinka na výlet do hor, kde se jaksi přichomýtla k přestřelce mezi islamisty a policií. Syn je na zadním sedadle postřelen, ale i když v Barsaouiho filmu není problém dostat se s ním do nemocnice, drama pro hlavní postavy nekončí ani tam. Chlapec bude potřebovat transplantaci jater, a jak se ukazuje, to je v rychle islamizující se zemi plné přebujelé byrokracie někdy oříšek, který dokáže nejednoho zásadového člověka nahnat do náruče bezskrupulózních hyen... Zvláště pokud rodiče nejsou vhodní dárci a komplikace střídá komplikaci. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]