• Fantasy

Princ a pruďas (2011)

61% Děláte si srandu? Boží, a to jsem byl bez přídavných látek. Na předvečer Štědrého dne skvělé dílko. Zoufale, zoufale tam chyběl Simon Pegg, byť by to bylo cameo. Jo, já vím, kameraman by zasloužil přes půlky za ten třes, efekty pomezí osmdesátek a devadesátek, ale co ty hlášky....ty to vynahradily. A nahradit tanga Natálky otřesným přesprdelníkem, to je na rituální popravu, i když ten zadek nebyl její. Franco má u mne osobní, bezvýznamné plus za chuť si v tomto zahrát, Danny nezklamal....ale ten Simon tam chyběl. A možná i Mr. Bean. Přesto, čistá pět. Neboť jsem se sqěle pobavil a to je to jediné, co od filmu čekám. Apropó, kdyby se vykašlali na Belfast a natočili to u nás, tak by si to na sebe i vydělalo, víc než 20 MUSD by to nestálo. A kaskadéry by měli o třídu lepší.

Zabiják & bodyguard (2017)

Skvěle jsem se bavil, Samuel hláškuje jak zamlada. Konečně to není ten pan slušný spravedlivý z Avengers. Takhle se mi líbil u Tarantina, takhle mu to "pristanie", jak říkají kolegové Slováci. Ryan mohl trošku přitvrdit, aby se mu rovnal, že to umí, ukázal v Deadpoolovi. Trošku mi překážela plytká zápletka a nepravděpodobnosti (úroveň zabezpečení, všemocnost svrženého prezidenta i to, že sám vraždil atd.).

Bohemian Rhapsody (2018)

Právě jsem se vrátil z kina a pere se to ve mě. Tak za prvé jsem zaujatý, Queen je moje srdeční záležitost od hlubokých osmdesátek, kdy mi rozum začal brát, šel jsem na to s velkým očekáváním. A s hrůzou jsem zjistil, že se u některých částí prostě nudím, ano, tak byly roztahané a u některých se vztekám nad plytkostí dialogů, které zřejmě někdo napsal, když už termín byl na spadnutí. Taky bylo zjevné, že žijící členové skupiny skutečně velmi zasáhli do výsledné podoby - chvílemi jsem se musel až útrpně pousmát, jak si tu dobu a své postavy v ní idealizují. Každá hádka "vo pohodě", Rychlé šípy hadr. Z druhé strany dobrý výběr herců, kteří své předlohy vynikajícím způsobem předvedli. Jenže pak se něco stalo. Něco strašně divného. Prostě jsem ty chyby začal zapomínat, protože film mne pohltil. S neuvěřitelnou razancí jejich hudby mne ta čtyřka přimáčkla do křesla, profackovala mne a vyždímala ze mne poslední emoci. Malek byl - neuvěřitelný, skvělý, spektakulární, geniální. Koncert na konci mi dal ránu z milosti a já se vyklopýtal ze Slovanského domu. Svět je nyní jiný. Lepší, nadupaný a plný sólových rifů, dupání v rytmu We will rock you a geniálního Mercuryho hlasu. Neslyším nic jiného. Děkuji. 100%. Btw, jestli za toto Rami nedostane Oskara, začnu tu soutěž bojkotovat :). PS: scénárista udělal chybu, že příběh nedovedl do konce. Úplně to vidím, Barcelona a poté natáčení klipu k I´m going slightly mad - na něm už bylo vidět, jak na tom chudák je - ale že se pere do konce. Promarněná příležitost.

Skrytá identita (2006)

Těšil jsem se na ten film jako malý kluk...výsledek? Naprosto průměrný příběh, předvídatelný konec, průměrné výkony od herců, kde by člověk čekal excelenci. Nicholson je jako záporák směšný (Kmotrovi stačilo si odkašlat, aby došlo každému, že tady končí sranda - De Niro by tomu dal šťávu a hlavně uvěřitelnost - jenomže to je jako mafián taloš, ne irskej parchant), rádoby děsivé situace by byly v realitě naprosto směšné. Uvěřitelnost, to je to, co tomu chybělo. Uvěřitelnost. nannymafieguys se dopouštějí takových kiksů (sledování telefonem, svědkové, otisky, účelovost) že jediné, co se tomu vyrovná, je demence policie a FBI (viz scéna se zabudováním kamer s vynecháním zadního východu do přístavu). Co přidává hvězdy je výkon Lea a hlavně Marka Wahlberga - doslova se s tou rolí nevychovanýho hajzla mazlil. Baldwin mi opět potvrdil, že to, že je herec, o sobě tvrdí jenom on. Taky trošku pozitiva za kameru, střih a hudbu, jak říkám, lepší průměr v technické oblasti. Čongové to zvládli lépe.

Všichni dobří rodáci (1968)

Flashback po letech, je 24.2018 a já na ČT1 hledím na Jasného majstrštyk. Dokonalá sonda do kolektivizace venkova, orámovaná geniálním Brzobohatým, Menšíkem...ale zejména malými rolemi gaunerů....Takto skvěle zobrazené panoptikum morálkou malých lidí, to se v jiných filmech jen tak nevidí. Miluji to, zobrazeno skvěle a divím se Jasnému, že mu nebylo jasné, že to půjde do trezoru. Trošku mi vadil čtený komentář, ale nositel jeho hlasu to napravil Zkrátka mám Růžkův hlas rád. Poznámka k technice: mezizáběry kamery na pole, vanoucí sníh, stromy pokryté zásypným sněhem v zimě....to je na Oskara. Skvěle to dotváří atmosféru a....není to nikde jinde mnoho vidět. Zlí jazykové tvrdí, že Jasný to měl jako doměrku stopáže, já tvrdím, že to tak chtěl. A věru dobře chtěl. Geniální dílo.

Motýlek (1973)

Dnes je 24.února 2018 a já se zase ponořuji do příběhu o touze po svobodě, utrpení, pocitu viny a jejího vnímání z pozice zákona a trestance. O relativitě požitků. Tento koncert vytvořil v tomto případě hlavně Steve. Nepřekvapivě. Jeho stoické pojetí postavy Motýlka bylo opravdu uvěřitelné a o to ve filmu přeci jde. Dustin se neveze, jeho pragmatičnost je hmatatelná, skvělá a souhra jim ladí, škoda, že toho spolu v tomto pojetí nevytvořili více. Kamera nemá chybu. Dávám plný počet a nenechám si zkazit (a nepoškodím tím dílo) svůj dojem příšerným new age dabingem (Novotný a Trojan). Steve a Dustin snad za komančů měli lepší dabéry.

Modrý blesk (1999)

OK, zasmál jsem se, pár scén opravdu vtipných a originálních, asi si to střádali do klobouku. Co mi ale nejde hlavou, je celková věrohodnost, já vím, že u komedií se to sledovat doslova, ale krucinál: proč se zloduch tak blbě vzdal? Celou dobu neprověří papíry u nového policajta? Proč to skončilo na mexické hranici tak na pytel? Proč je hlavní pašerák zase Francouz (jako v Mizerové..ve Francii umí tak maximálně pančovat víno). Proč sakra fórky s mastí na hemeroidy...nejsme na fakultě... Hergot...tři hvězdy dám za fór Lawrence v posledním dějství, kdy nezná barvy mexické vlajky, ke které se hlásí....

Kramerová versus Kramer (1979)

Výsostné dílo v mé kinotéce. Strhující výkony jak Hoffmana, tak Streepové i Henryho. Hlavní hvězdou je ovšem Hoffman, ne Streepová (pozor, to není zaujaté kvůli její negativní roli - byla skvělá, ale bez Dustina by to zkrátka nemělo šťávu, jiný by to nezahrál). Verva, se kterou ztvárnil pocity otce, který tak dlouho vše zanedbával, až o život postavil do nové situace, které se postavil se všemi chybami normálního chlapa i poznáním toho, co opravdový chlap je, je učebnicí herectví. Je přirozený, impulzivní, věrohodný a hlavně dojímající i rozčilující. Věřil jsem všem všechno a to je u mne kolikrát těžké. Režisér pojal story bez zbytečných obezliček, děj plyne a my se stáváme nedýchajícími diváky dramatu, který se prostě může stát. Na rozdíl od mainstreamu nepovažuji za nejlepší scénu tu s vařením "poslední večeře", ale tu, kdy přinese zraněného syna ze hřiště do nemocnice a vysvětlí doktorovi, že "on u operace prostě bude, protože on je jeho táta".... Hudba: proč ne, klasika neomrzí, neomrzela ani u Kulového blesku. Tečka.

Předtím a potom (1996)

Zkrátka všechny hvězdy (Furlong, Neeson, Streepová i můj drahý Alfred) odvedly svou práci v ceně šeku, který obdržely. Nic víc, nic míň. Na vině je plytký scénář a přerývané tempo, to prostě odradí...a přitom námět super... Jo a ve scéně, kdy advokát (A. Molina) poprvé představuje svou konstrukci obhajoby, je chyba. Pořád baští sendvič se salátem, který má buď před sebou na papíře, vedle fotek zavražděné dívky, nebo v rukou, když ho jí. Stále, kromě jednoho záběru, kdy ho nemá ani v rukou, ani na stole, ačkoliv v následujícím záběru se na stole nachází...

Válka světů (2005)

U tohoto filmu jsem si uvědomil jednu věc, která ve mě dlouho doutnala: mám rád filmy, ve kterých úplnou náhodou hraje T.Cruis, ale nemám rád T.Cruise.....Nevím jakou náhodou či pravidlem se tenhle herecký negramot přichomýtne vždycky k filmu, který má hlavu a patu, počínaje Rainmenem, konče.....řekněme Bouří. Koho co nutí ho pořád obsazovat, když jeho největší herecký projev je thymolínový úsměv a maximálně zařvání: "No! We have got to go!!" V postelových scénách je uvěřitelný asi jako skinhead na cikánském bále. No, zpátky k filmu: předloha je křišťálově jasná, přesto se jí Stevenovi podařilo předělat do něčeho tak těžce uvěřitelného.....posuďte sami: začnou blesky, třást se země, ale Tom nechá děti v domě (předtím ten blbeček radí dceři, ať v bouři zůstane na dvoře-dement) a utíká tam, kde se rodí emzáci. Opravuje jako meloucha motor z Mustanga - v kuchyni na stole - takovej stůl bych chtěl vidět - i takovýho opraváře. Sousedka pobíhá s brečícím miminem vstříc tornádu - paráda. Jediný auto opraví Tomův kámoš automechanik - nikoho jinýho včetně NASA to nenapadne...........jasně.....auto jede z NY do BO na jednu nádrž, navíc tam furt jede elektřina........jasně.......emzáci chodí po Zemi bez skafandru, jen tak - ptejme se Grygara, jaká je to pravděpodobnost.........armádě auta jezdí - jak to že jenom jim a Cruisovi?....jasně....armáda vyjíždí vstříc hrdinské smrti - helikoptéry v 15 a stíhačky ve 30 metrech nad zemí - v reálu by ty lidi dole asi tak klidně nekorzovali..........jasně.............emzáci ždímají krev z pozemšťanů - PROČ?........na dům spadne letadlo, který hoří - nad Bostonem asi kvůli emzákům nezastavily letecký provoz (podle filmu už útok trval den a půl - zřejmě agilní cestovka) - navíc stačí zalézt do sklepa a kerosin nám neublíží...........jasně............pološílený Tim Robbins - tomu fakt asi došly prachy za Shawshank - to je bez komentáře - no a mrtvoly na řece, když předtím vidíme, že emzáci buďto mrtvoly vysajou nebo se těla rozsypou po zásahu "blesku" - no comment...jediný Cruise si všimne ptáků na chodících emzáckých strojích - JE TO TALENT, vojáci to nevidí!!!!......jasně...přecukřený konec á la my jsme rodina, my to dáme.......prostě blivajz. Dvě hvězdy přidám jenom za (ne)uvěřitelnou a skvěle zahranou Dakotu - ta holka má herectví v těle. Závěr: i hvězdý režisér, který nám dokázal ukázat hvězdy s E.T., hrůzu lidství s Schindlerem a další skvosty nezvládl klasiku světové literatury - ke své škodě, nikoliv ke škodě té knihy.