Bitevní loď (2012)

!!!SPOILERY!!! Tak zaprvé bych chtěl scénáristu párkrát praštit po hlavě pořádnou dřevěnou laťkou, protože po větě "Je to postavené z prvků, které se na planetě Zemi nevyskytují" jsem se málem udusil pivem. Ještě štěstí, že se film netváří chytře, protože tohle je fakt základ fimu k posrání. (nadsvětelnou rychlost kosmických lodí nekomentuju, chudák pan Einstein) Taylora Kitsche jsem měl v Carterovi nehorázně rád... Ale jeho postava je tak nehorázně otravná a hloupá, že bych panu tvrďákovi nejradši nachystal osud scénáristů. Rihannu nekomentuji, ta cypyně tam nemá co dělat. Nejvíc mi to připomíná Transformers, kde hlavní role hrají debilní zelené mozky a všichni vědci ve vedlejších jsou buďto zfetovaní nebo dostali titul po ukončení mateřské školky. Jůes ármy gougou (ačkoli v rámci korektnosti jsou tam samozřejmě dodání hyperdrsní Japonci) a hurá nakopat (úplně debilním) mimozemšťanům jejich rektum nebo co to mají. (teda otázka, jak to vlastně bylo s nepřátelskými úmysly, protože Američané začínají "preventivně" střílet takřka okamžitě) Mňo aspoň ty efekty jsou hezké AAAAAAH PROOOČ PROČ JSOU TY LODĚ Z JINÝCH PRVKŮ NNEEEE POMOOOC a pokud člověk přehlédne úplně všechno, co ho kdy ve škole učili PROČ JE TO TAK DEBILNÍ tak se možná bude i obstojně bavit JESTLI MU NEVADÍ, ŽE ŽIJEME VE SVĚTĚ, KDE JSOU ÚPLNÍ IDIOTI VYDÁVÁNI ZA SCÉNÁRISTY. Na druhou stranu, mám kamaráda, který nevěří na existenci atomů. Ten se u tohohle filmu asi bavit bude. Celkově bych řekl, že film vypadá hezky, ale naprosto postrádá napětí a nepřináši vůbec vůbec vůbec nic nového nebo překvapivého. A všechny herce by člověk nejradši naládoval výbušnými flaškami od aleins a nechal vybouchnout. Takže proč dávám jednu hvězdičku? Kvůli emzákům, co bojují s lidmi "muž proti muži" taktikou kopanců do varlat. Kvůli lodi, která je plná starých senilních dědků a zachrání zemi. A kvůli tomu, že kdybych si připustil, že byl tenhle film myšlený kompletně vážně, tak bych vzdal životní aspirace a šel bych poprosit o svěrací kazajku. A plenky. A pistoli. Nebo aspoň lžičku, kterou bych si vydloubl mozek. EDIT: K****, po dalším přehrání dědků na lodi přidávám hvězdičku. A kdyby měl film jen takových čtyřicet minut, z čeho by třicet pět pokryli staří pánové, šel bych na čtyři. Alespoň.

Animatrix: Druhá renesance 1. část (2003)

Syrovou, syrovou, tu já mám nejradši! Druhá renesance je pro mě osobně největší příspěvěk celého Matrixu. (heresy!) Zamyšlení nad podstatou lidství a lidských práv obecně se do dvaceti minut s druhou částí opravdu vejde a je mnohem věrohodnější a hloubavější, než tuna dalších celovečerních filmů. Pro mě. Nezúčastněná forma vyprávění, nevymazlenost a naturalismus mnohých záběrů a obrovská kopa xenofobie ukazuje, že lidstvo není a nebude nejvyšší formou bytí ještě hezkých pár tisíciletí.

Doupě (1969)

Režisér Saura na LFŠ řekl, že tento experiment diváci buď milují nebo nenávidí. (@Cimr) Já se hlásím ke druhé skupině a po dlouhém rozmýšlení bych řekl, že tyto dvě skupiny se liší ve způsobu, jakým se na tento film dívali. Lidé, kteří si Doupě zamilovali, hledali v chování postav archetypy, složité obrazy a alegorie. A ti druzí v celém filmu hledali děj, který by stál za natočení filmu. Prvních patnáct minut jsem se obdivoval kráse vily (ať žije brutalismus), dokonalému vybavení interiérů vzhledem k postavám a moc hezké barevnosti scén. A potom jsem už jen seděl a říkal si "A proč udělali TOHLE? A co mají sakra znamenat ti raci? Proč v tom ten blbec jede s ní?" atd.. Titulní pár filmu je totiž neuvěřitelný, nelogický a když na nich má stát celý film, tak je to teda sakra slabota. Ono jediné vysvětlení pro jejich chování totiž je, že madam je schizofrenička ve velmi pokročilém stádiu a její partner je člověk vysoce labilní a neurotický z neustálé represe vlastních pocitů (nebo ho vyrobili v té automobilce). To, že to oba hrají geniálně a všechno kolem je bez chybky, pak pro mě znamená přesně tu jednu hvězdičku. Stavět film na ničem je urážka. Můžete do toho nacpat tolik vznešených slov (tady je pár - avantgarda, postmoderna, moderna, surrealismus, realismus, naturalismus, minimalismus, maximalismus a další takové věci, které si člověk ani neobtěžuje najít ve slovníku) kolik uznáte za vhodné, ale pořád zůstane to, že děj filmu je neexistující a všechno se děje prostě jako perličky. Dokážu uznat, že se to mohlo mnoha lidem (cinefilům obzvláště) líbit, ale já - jak řekl pan Saura - tenhle film nesnáším.

Peppermint frappé (1967)

Pro mě kvalitou mezi úžasnýma Zavázanýma očima a pitomým Doupětem. Španělé prostě mají potřebu točit filmy s úchylnými fetišisty, kteří se chovají asi tak logicky, jako slovanští neonacisté. Peppermint frappé je nicméně svou zápletkou vcelku přitažlivé, místy vtipné a nikdy nesklouzává k artu pro art samotný. Já se uchechtával hlavně nad trapností hlavní postavy, což asi nebyl autorův záměr... Nicméně film mě upřímně bavil a nepřipadal mi jako vyhozený čas. Dobré tři hvězdičky.

Opuštěná země (2005)

Z řady artových filmů bez děje a "najdi si to svý" je to ještě jeden z těch lepších, protože s trochou přemýšlení se dá celkem snadno dojít k záměru režiséra. Proč se v tom filmu vlastně nic neděje a postavy jsou jedna jako druhá (až na pár soulouží v buši)? Protože ani ve zmíněné válce se boj nebral s pompou. Do vesnice přišli lidi, vyvraždili jí a nic víc. Pár přeživších se odstěhovalo a ostatní je přijali. Bez keců. Mlčení, bezvýraznost, anonymita, banalita. Tak to bylo a tak se ten film prezentuje. A tak je to správně. Nedělá ze sebe víc, než co má zobrazit. Nesnaží se divákovi vecpat filosofické velejemné exkrementy typu "Je dobro lepší než krásno?" a podobné ****. Nesnaží se divákovi vlastně vecpat vůbec nic, proto se nesetkal s tak kladnou odezvou na LFŠ, jako např. Beznadějní. Mě si ale Opuštěná země získala víc.

Černý strašák u dveří (1973)

Prvních 102 minut jsem se slušně bavil a když začla revoluce, tak jsem se zatajeným dechem, čekal, jak tenhle film dotáhnou bez uklizení pana režiséra do vězení... OH WAIT, tenhle film neskončí. Aby si každé pubilkum našlo "to svý" a neodešlo vrcholně uražené, tak prostě film utnou. Otevřené konce jako takové nesnáším a tohle je absolutní vrchol. Opravdu, celý film slušně odsejpá, hrdina je správný tichý magor a jeho přátelé mu nedělají práci lehčí. A pak to takhle podělat, to už radši nemuseli natočit vůbec. Kvůli tomu strhávám tři hvězdičky a nechávám dvě za precizně udělaných 66% filmu.

Konec (2007)

Nevím, proč mi vlhnou oči u tak banálních filmů. Vlastně vím - tohle je krutě aktuální a smutná komedie, která dokáže hrát na všechny struny lehce vyměklého člověka. V porovnání s ostatními komedie, co jsem za poslední roky viděl, mi nejvíc Konec připomíná Galaiatyáš. Partička outsiderů se snaží dosáhnout štěstí napospas útrapám. Problém je ten, že důchodcem jednoho dne bude každý z nás. Eh, lépe řečeno, dožijeme se důchodového věku (penízky si od toho neslibuji). Tenhle film možná zaryté ultrapravičáky nedonutí přehodnotit postoj k důchodcům, ale aspoň se budou další odpoledne hezky chovat ke své babičce. I ta klišé jsem vítal - a ostatní scény jakbysmet. Trošku se to stydím říkat, ale pro mě obecně největší zážitek z LFŠ 2012.

Beznadějní (1966)

V šedesátých letech to mohlo působit jako tísnívý příběh z prostředí věznice devatenáctého století. Možná pro extrémní pamětníky... Upřímně, tenhle film mi připadal jako čtení pasáže z pětitísícistránkové učebnice historie. Bylo to rozvláklé, bylo to nudné, bylo to ubíjející, nemělo to výraz. A poučná hodnota? Za devadesát pět minut bohužel naprosto nulová. Filmy, které vyprávějí o represivních krocích, vězeňském režimu a verbířských praktikách za Rakouska-Uherska by neměly existovat v takovéto podobě. Lidé, kteří o těchto věcech mají povědomí, zvládnou mnohem lépe přiblížit realitu hovořením v dokumentech nebo přispíváním do odborných knih. A že jde o metaforu a vztah utlačovatele a utlačovaného? V jakém filmu o věznici s trochou fantazie ne?

Boj o život (1989)

Cage je asi nejunikátnější akční film osmdesátých let. Je to jedna z prvních odvážných sond do homosexuálního vztahu dvou osvalených mužů a zároveň taky filosofická polemika o vztahu člověka s mozkovým poškozením a jeho partnera, který mu dluží život. Reb Brown jako Scott a Lou Ferrigno jako Billy podávají výkony, které by byla urážka nenazvat oskarovými. Dokonce se jim v jedné scéně i možná podaří plakat! To celé je doprovázenou úžasnou romantickou hudbou, která jen prohloubí interpretaci hloubky citů, které k sobě Scott a Billy skutečně chovají. V zájmu nespoilování podám příběh jen velmi polopaticky - mafie a yakuza (Tongové) se zase škorpí a tentokrát to neřeší přes drogovou válku, ale zápasy mužných mužů na život a na smrt v KLECI! Zkráceně - mafii dojdou zápasníci a tak vyjdou chlastat do barů, kde najdou Billyho a s pomocí mistrné vyjednavačské taktiky ("I like wrestling! ... But I don't like fighting. ... But I like wrestling!") zrekrutují Hulka do svého týmu. Reb je ale smutný, protože mu začne jeho životní partner chybět, tak popadne boomstik, nastartuje džíp a jede z nudy odprásknout pár lidí. Potom ho nějak zajme yakuza, tak zase zabije pár lidí a zachrání Billyho. Ten je ale naštvaný, protože ho v ringu mlátili do hlavy, popadne nejbližšího člověka a rozlomí ho vejpůl. Policie jim dá milion dolarů v zabaveném kufříku. Konec. Čtyři hvězdičky, protože umřel Mário, Scottův sok v lásce.

Lovec v ulicích (1990)

Wow. Poměrně dlouhou část jsem se u filmu celkem nudil, ale to bude hlavně mým špatným očekáváním další pořádné "Rebovky/Jamesovky" a jen, co jsem se přes tohle přenesl, jsem se začal královsky bavit. Tohle je detektivnější akčňárna, kde James hraje roli drsňáka s klouboukem a Reb šíleného dobyvatele. James se snaží zabásnout Angela a jeho gang poslat ideálně do rakve a nezastaví se před ničím. Reb chce jen slávu, protože mu úplně ruplo v bedně. Zasmál jsem se pokaždé, když Reb odpráskl svého poskoka za nic a celkově film dostává cenu za "nejsrandovnější smrt záporáka", která byla provázená klasickým výkřikem Reba Browna. (Pro neznalé - "HJAAAAAAAA") Některé pokusy o dějovitost byly hodně pitomé, u jiných se člověk mohl jenom kousat do rtů. Ale ve výsledku to funguje a koukatelný film je na světě.