Králova řeč (2010)

Už dlouho jsem nepsal komentář, možná proto, že mě k tomu poslední dobou žádný snímek nedokopal. Jako svého oscarového favorita jsem až doteď považoval Fincherovu Sociální síť, což je mimochodem také skvělý film, zástupce mých oblíbených ukecaných dramat (ve kterých je kladen důraz na herecké výkony). Naneštěstí pro Finchera jsem včera viděl Královu řeč, která je podobným typem snímku a musím říct, že se mi líbila ještě o krapet víc...tudíž o tom musím něco málo napsat, než ze mě to nadšení vyprchá. Cilin Firth byl vždycky mým oblíbencem, nejen proto, že mám rád britské romantické komedie, ale také jsem si vždy říkal, že je v něm velký herecký potenciál. Tato role mu vyloženě sedí a důležité také je, že má co hrát, protože postavu koktavého krále není zřejmě úplně lehké zahrát. Geoffrey Rush mě nikdy nijak enormě nezaujal, což se ovšem změnilo s tímto snímkem, díky němuž se alespoň v mých očích (a jistě nejen v nich) vyhoupl mezi hereckou elitu (o když on už tam zřejmě byl, jen jsem ještě neprošel jeho filmografii).Inu a Helenu B. Carter jsem měl vždycky rád a tímto filmem si jen přidala svůj další zářez do mé TOP 10. Na režii asi nebudu nic vyloženě chválit, ale myslím, že režisér dokáže dobře pracovat s herci, což je vidět na hereckých výkonech všech zmíněných aktérů a nejen jich, protože Jiří V., Winston Churchil a další postavy anglické historie byly také skvěle zahrané. Výborná kamera a hudba to vše jen potvrzují a dohromady to všecko tak skvěle funguje a Bertíkův závěrečný projev zahřeje u srdce. To přesně mám u filmů rád, když je na nich vidět, že byly natočené s láskou. A na vyhlašování cen Americké filmové asociace si budu setsakramentsky mačkat palce. Jasných *****

Alenka v říši divů (2010)

No těšil jsem se na to jako malé děcko, nový film Tima Burtona a jeho první snímek, na který jsem chtěl jít do kina. Dostalo se mi však zklamání... Děj nebyl jak špatný, Johny(skvěle nalíčený) i Helena (taktéž skvěle nalíčená) byli výborní, ale ta stylizace mi neseděla tak, jako u režisérových předchozích počinů. Přijde mi, že už to prostě není ten šílený Burton a to mi vadí. Alenka se mi zkrátka zdá, jako obyčejný kalkul, kde je až přehnaně moc použita CGI animace. ***

Velký útěk (1963)

Výborný film, se skvělými hereckými výkony, který je podaný trochu s nadsázkou. *****

Tenkrát v Americe (1984)

Tak nevím, kolik bylo natočeno takových snímků. Takových, u kterých se i přes dlouhou stopáž ani chvíli nenudíte. Jedním z nich je Tenkrát v Americe, snímek, u kterého mi asi ani nevystačí superlativa. První pochvalu si zaslouží režisér Sergio Leone, který měl snímek promyšlený do posledního detailu už před začátkem natáčení. Jako druhý by měl být pochválen scénárista, vývoj scénáře trval 12 let a je to na něm zatraceně dobře vidět. Výborným hereckým výkonům vévodí skvělý de Niro, jemuž role mafiána sedí jako prdel na hrnec. A nakonec nesmím zapomenout pochválit perfektní Moriconeho hudbu. Výborný film, který se díky výše zmíněným "dokonalostem" dotal do mojí TOP 10. *****

Motýlek (1973)

Velice realisticky působící snímek. Zvláště skvělý Steve McQueen zde projde ohromnou fyzickou proměnou. I přes to se ale nevzdává boje o svobodu a snaží se dostat ven za každou cenu. Jeho přítel Dega byl taktéž skvěle zahraný, ale co jiného také čekat od Dustina Hoffmana. Zkrátka je to výborný snímek z vězeňského prostředí, ve kterém finále zahřeje u srdce, skoro tak jako Shawshank. *****

Requiem pro panenku (1991)

Nedá se to snad brát ani jako pravdivý příběh, protože Renč se inspiroval skutečností hodně málo. To ale nemění nic na tom, že natočil skvělý film. Z některých scén, zvláště v kombinaci se Soukupovou hudbou, mě pořádně mrazilo v zádech. Atmosféra zámku byla také dost děsivá, stejně tak Eva Holubová a Soňa Valentová v roli vychovatelek. Aňa Gaislerová si tímto dramatem zajistila zářivou budoucnost, od Báry Hrzánové nečekám jiný, než výborný výkon. Filip Renč tu ukazuje, že v době natáčení tohoto snímku byl velkým nadšencem do filmování, což z něho asi časem vyprchalo... A je zjevné, jakým filmem se nechal inspirovat. ****

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Já pořád nemůžu pochopit, jak může někdo vymyslet takovýhle scénář. Rozhodně Charlie Kaufman nebude normální a tohle je ještě o hodně větší úchylárna než Věčný svit neposkvrněné mysli. Jinak je to dobře natočené i zahrané (John Malkovich a John Cusack byli skvělí). Nejlepší scéna je, když se John Malkovich dostane do svojí vlastní hlavy. Z toho by se jeden zbláznil... *****

Leon (1994)

Tak v prvé řadě musím říct, že se Leon zařadil mezi moje nejoblíbenější filmové postavy. Dále musím pochválit skvělého Jeana Rena, jehož herectví povznese snad každý film. Gary Oldman opět ukázal, že patří k nejlepším současným záporákům (možná je úplně nejlepší) a Natalie už touto rolí řekla, že s ní musíme v budoucnu počítat. Mimochodem výborná režie, kamera a hudba. Moje TOP 10 má nového člena. *****

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Nejlepší film Lasse Hallströma, ve kterém na sebe strhává veškerou pozornost mladičký Leo DiCaprio. Ten je v roli retardovaného chlapce opravdu velmi velmi přesvědčivý a jeho podání této role patří k nejlepšímu herectví, jaké jsem v životě viděl. Johny Depp je výborný jako vždy a Julliette Lewis je milá a krásná. A tradičně jako u všech Hallstromových filmů mě dostal konec. *****

Pravidla moštárny (1999)

Film, který musí dojmout každého. A musím říct, že umí dojmout velmi vkusně. Herci předvádí svoje standartní výkony, jen herectví Michael Cainea je výjimečné. Ten jeho doktor je opravdu sympaťák. Skvělý scénář, který napsal sám autor knižní předlohy a Lasse Hallström je výborný režisér. *****