Autumnation (2009) odpad!

Zasa niečo, čo ide umelecky mimo mňa. Navyše po včerajšej opici a dnešných niekoľkých vyrovnávacích pivách ma to dostalo do pomykova, či už dokážem normálne zaostrovať a vnímať svet v reálnej rýchlosti, keďže s rozoznávaním farieb som na tom ešte biedne. http://www.youtube.com/watch?v=nnNA7FN1OPM (link funkčný 24.2.2011)

Pee-Weeho velké dobrodružství (1985)

Nemám rád podivínske charaktery, ktoré svoj mentálny vývoj zastavili niekde na úrovni siedmich rokov. Na filmy bez štipky humoru som si už viac menej zvykol. Burtonova prvotina, v ktorej presne zadefinoval štýl a spôsob natáčania celovečerných filmov. Zaujímave je aj to, že už tu sa objavujú vychytávky, ktoré sú tak charakteristické pre jeho nasledujúce filmy. Či už hovoríme o pretechnizovanej úvodnej scéne za doprovodu pochodovej hudby, alebo scenár s podivínom v hlavnej roli. Keď je už reč o hlavnej postave musím povedať, že Paul Reubens ma štval počas celého trvania filmu. Absolútne som si nanho nedokázal zvyknúť, a ten jeho hrdelný krik mi pílil uši zakaždým keď ho zo seba vydal. Čo sa tíka deja je to strašne primitívny príbeh o "dobrodružstvách" jedného ťuťka. Kto má rád Mr. Beana a jeho groteskné kúsky si určite zamiluje aj PeeWeeho. Pre burtonistov to bude len povinná jazda.

Rhythmus 23 (1923) odpad!

Opäť niečo, čo ide umelecky mimo mňa. Štvorce a obdĺžniky... chýbala tomu len disko hudba ´80 rokov v štýle Modern Talking, a bol by z toho seriózny videoklip z tej doby. http://www.youtube.com/watch?v=vNW6XXvJ74A (link funkčný 23.2.2011)

Zapomenutý ostrov (2009)

Moja degenerácia filmového vkusu dosiahla posledné štádium pred nervovým zrútením, keď som ochotný dať takémuto filmu čo i len hviezdu. Áno, a dokonca s čistým svedomím. Hviezdu dávam napriek tomu, že je to asylumka zo všetkým, čo k tommu patrí. Ľudožravý T-Rex, veľkovýroba nafty v domácich podmienkach, strašní herci a stupídny dej. Avšak v konkurencii oproti ostatným asylumkám, syfyčkam či iným badmovies, ktoré som už videl neúrekom je Zapomenutý ostrov slušne nad nimi. Arthur Conan Doyle síce v hrobe rotuje, ako grilované kura, no zábava je v týchto snímkoch prvoradá. Môžem potvrdiť, že sa to darí ma rozosmievať film od filmu. Kto v podobných filmoch hľadá serióznosť sa jej samozrejme nedočká. Odosobnení diváci musia tieto filmy milovať ♥.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Po veľkom namastení si vreciek a úspešnom plavení sa Prirátov z Karibiku nastala otázka, čo ďalej? Tak prečo nevyskúšať ich púštny klon? Vymeňme prostredie mora za púšť, premenujme Jacka na Dustana, a nadprirodzené postavy siedmych morí za nájomných vrahov assassinov. A dostaneme opäť kultový film. V tom by som až také rúhačstvo nevidel. Prvá ohavnosť tohoto klonu spočíva v tom, že humor pirátom vlastný je tu zamenený za romantiku, ktorá absolútne nefunguje. Druhá zrada je v samotnej osobnosti nejakého Jakea Gyllenhaala, ktorý je síce Deppov typový klon, no charizmaticky mu nesiaha ani po členky. Pamätal som si ho z Donnieho, no týmto si to u mňa slušne pokazil. Všetko ostatné, čo už v spomínaných Pirátoch bolo zaužívané a na divákoch odskúšané sa aplikovalo aj do tohto snímku. Čiže koment ohľadne technických vecí je totožný. Ako akčná fantasy jednohubka s pár hluchými miestami na zabitie popoludnia. Opätovné sledovanie neprichádza v úvahu.

Indigen (2002)

Tak toto bolo dobré a priamy zásah do čierneho. Ani nie tak z pohľadu príbehu, ale z pohľadu autenticity. Africký chlapec v súčastnosti bez problémov nájde granát, ktorý mu odtrhne ruku, či nemá problém sa dostať k automatickej puške, ktorá tam ostala po Američanoch, ktorím sa finančne neoplatilo si ju vziať naspäť, po tom ako zistili že už sa im neoplatí podporovať vnútroštátny konflikt. O ťažkej technike nehovoriac. Príbeh je klasické robenie si na prieky dvoch postáv v niektorých scénach troška drastickejšie. http://www.youtube.com/watch?v=oxspiCMDLB0 (link funkčný 22.2.2011)

Legenda o sovích strážcích (2010)

Tak toto bolo na mňa až moc nacistické. Samozrejme hovorím o myšlienke vyvolenosti "čistých" či zvrchovanosti druhu. Paralel s chorým nacizmom sa tu však nachádza omnoho viac. V súčastnosti sa fantasy dostáva do popredia a nielen kvantitou, ale i kvalitou. Ga'Hoole je povestná výnimka potvrdzujúca pravidlo. Slabý príbeh sa dnes už nedá nahradiť bezchybnou animáciou, či efektnými bullet time-y. To sa už viac menej od animáku berie, ako samozrejmosť. Slabší príbeh by sa dal kompenzovať vydarenými fórmi, no tento snímok nieje vôbec ladený v tomto duchu. Soví strážci je priamočiary morálny film pre mladých divákov, starších zaujme maximálne už spomínaná grafika. Osobne ma potešila, zoologicá korektnosť pri názvoch ako Tyto, Bubo... Celkovo rozpávka nikoho nenadchne, ale ani neurazí, takže na doobendú sviatočnú projekciu niekde v TV je ideálna.

Mario Banana II (1964) odpad!

Najdlhšie 4 minúty v mojom živote. Komentnúť a nespojlerovať sa asi dá tažko. Omnoho lepšie, ako farebná verzia, pretože tu je toho menej vidieť.

Mario Banana I (1964) odpad!

Najdlhšie 4 minúty v mojom živote. Komentnúť a nespojlerovať sa asi dá tažko. Warhola som nikdy nechápal.