Cesta (2009)

Deprese, zoufalství, beznaděj, bolest, smrt. To vše a mnohem víc se plnou silou vyvalilo do mého obývacího pokoje po zapnutí přehrávání tohoto filmu režiséra Johna Hillcoata. Ačkoliv je děj snímku v nekterých místech rozvláčný, není to na škodu věci, ba právě naopak. Do detailu vykreslené zoufalství a marné naděje Viggo Mortensena zasáhli terč přímo na střed. Snímek mě svojí atmosférou doslova přikoval k obrazovce a dlouho po jeho skončení jsem se nemohl vrátit zpět do reality.

Ztracená budoucnost (2010) (TV film)

Tak jsem se po dlouhé době usadil o víkendu k bedně a koukám čím bych si asi tak dal vypláchnout mozek pro dnešní den. A ejhle u bratrů ze Slovenska nacházím v nabídce film s chytlavým názvem 2012 Koniec sveta. Říkám si, proč to nezkusit. A to i navzdory faktu, že po shlédnutí slavnějšího Emmerichova 2012 jsem hodiny zvracel na následky znechucení nad právě absolvovaným filmem. No nic jdu do toho. Ale co to? Nemám nalazený nějaký jiný program? Vždyť tady na obrazovce běhají nějací pravěcí lidé. Ale ne jsem tu správně. Režisér mě po chvilce neopomene upozornit, že se jedná o poslední zbytek lidí¨na světě, i když to nakonec nebude úplně taková pravda. Což snad ani nikoho nemohlo překvapit. Ale už dost. Příběh se rozjíždí slušným tempem. Snad to nebude tak zlé. Prvních 20 minut si celkem užívám. Když v tom režisér začíná prudce tahat za ruční brzdu a děj se začíná zpomalovat, rozmělňovat až se nakonec ztrácí ve žlutém prášku, o který všichni aktéři snímku tolik stojí. Na konečné rozuzlení filmu už koukám s otevřenou pusou a říkám si, jak nízko mohl klesnout tak slušně rozjetý film. Vím, že se jedná o TV film, ale i tak se jedná o dílo se slabým dějem a okamžiky, kdy raději člověk zavře oči, aby už na ty nesmysly nemusel koukat. Nic už nezachrání ani Sean Bean, který spadl do šedi průměrnosti a těžko tak mohl snímek vytáhnout někam výše. Prostě jsem rád, že mám tohle utrpení za sebou.

Podivní (2010)

Navzdory zdejším pozitivním komentářům musím konstatovat, že film Podivní zcela promrhal svůj potenciál a rozhodně bych ho neřadil mezi slušně zvádnuté snímky. Pocit z nedotaženosti filmu nezahnaly ani některé světlé okamžiky (depresivně působící záběry na rozlehlé lány, záběry z evakuace obyvatel, slušné herecké výkony hlavní dvojice). Snadná předvídatelnost příběhové linky značně snižuje požitek při sledování. Ani napínavých okamžiků se nakonec mnoho nedočkáme. Prostě jeden další průměrný film s tématikou zombie. Ale i tak jsem zvědavý na případné pokračování tohoto snímku.