Penelope (2006)

Krásná pohádka. Jedno oko nezůstalo v závěru suché. Děj, zdálo se mi, plynul velmi přirozeně a hladce a vše bylo podtrhnuté velmi dobře zvoleným soundtrackem. Musím přiznat, že jsem už dlouho neviděl film, který by mě zaujal pouze svým příběhem. Při scénách, kdy je Penelope za zrcadlem a poznává Maxe, jsem se na televizní obrazovku culil jak poslední pitomec. Tak to mám rád.

Avatar (2009)

Nádherné dobrodružství ve světě tak plném fantazie, že by byl hřích, kdybych se tam společně s ostatními diváky nemohl vrátit v případném pokračování, třeba jen volném. Vzpomínám, že naposledy na základní škole mě podobně okouzlil svět hvězdných válek a nakonec se z toho vyklubala láska trvající navěky. Faktem je, že jsem hrubou linku příběhu odhadl už z trailerů, tak jednoduchá byla. Myslím ale, že jen o trochu větší složitost příběhu by tuto překrásnou pohádku naprosto zabila. Jsem nadšen a chci to vidět zas! Plný počet bodů.

Stav beztíže (2009) (seriál)

Nespravedlivě ukončný, vynikájící vesmírný epos se sice pomalým začátekem, ale neustálou akcelerací. Fantastická vizuální stránka, sympatičtí herci a velmi kvalitní příběh. Pánové z BBC, zabili jste neuvěřitelně ambiciózní projekt po pouhých 13 epizodách.

Ghost in the Shell 2.0 (2008)

Nejsem příliš velký fanda okatého vkládaní 3D animace do klasické. Působí to násilně a to téměř vždycky a výsledný dojem nikdy neni lepší. Překvapil mě také takřka totožný, ne-li stejný hudební motiv se starším Innocence. Za neoriginalitu jedno malé bezvýznamné minus. Navzdory tomu, jsem velkým příznivcem GITS a tohle je opravdu příběhově kvalitní film.

Kanon (2006) (seriál)

Kanon je bezpochyby velmi kvalitně zpracovaný seriál, ve kterém se mísí komediální a dramatické prvky ve skvělém poměru, kde z počátku humorných situací naleznem více a postupně s odkrýváním tragických vzpomínek Yuuichiho přecházíme do romatického dramatu. Velmi se mi líbí gradace seriálů v tomto duchu. Ale musím říct, že oproti novějšímu Clannadu je to slabý dramatický odvárek. Přesto, že je jasně patrné, že Clannad je v podstatě přeskládaný Kanon (jak přes kopírák jsou postavy Ayu z Kanonu a Fuko z Clannadu). V Clannadu je však podstatně lepší atmosféra souznění postav a jejich osobních tragedií, podpořená lépe umístěnou a melodicky výraznou hudbou. V Kanonu se o tomto nedá vůbec mluvit. Kanon v mých očích Clannad neporazil i přesto, že jim dávám stejné hodnocení.

Cesta na Měsíc (1902)

Tohle je tak retro, že se to nedá ani hodnotit. Nebudu tomu tedy kazit výrazně průměr. Určitě by to měl ale každý filmový fanda aspoň jednou vidět.

Gakuen mokuširoku: High School of the Dead (2010) (seriál)

Se zombie tématikou nemám vůbec žádný problém. Navíc tenhle počin měl opravdu raketový start, ve kterém bylo snad úplně všechno správně. Tempo pravda postupně upadalo, ale to je u tohoto tématu v posledních letech skoro pravidlem. Co se mě týče, je vybíjení zombíe za zvuku ostře řezaných kytarových rifů prostě ta správná zábava na pozdně večerní siestu. Žádná velká dramata a žádná velká romantika. Naopak tyto záležitosti jsou v takovém akorát poměru k akci, aby moc neprudily. Sam tam trochu přehnané ecchi. No ale co má být, že? Konec je hodně otevřený a já bych si nášup určitě dal. Tohle jsem totiž zhltnul během dvou večerů.

5 centimetrů za sekundu (2007)

Pokud je to film jednoho muže, pak je to naprostá bomba. Hořko sladké šeptané romantické bláboly, melancholický hudební podkres a vizuální stránka plná emotivních záběrů do dálek spolu pěkně ladily. Pravdou ovšem je, že se dá v příběhu celkem hezky ztratit. Tři etapy života toho mladíka na sebe nenavazují ani zbla a snadno se dá předpokládát, že se jedná o příběhy úplně nesouvisející. Když mi ale došlo, že propojené přeci jen jsou aspoň jménem "hrdiny", film v mých očích opět stoupl.

Ergo Proxy (2006) (seriál)

Ergo Proxy je krásně graficky zpracované kyberpunkové sci-fi, které se i přes velmi slibný začátek bohužel nevyhlo nepříjemné vatáži. Další věcí je návaznost dílů. Přesto, že seriál je v podstatě kontinuální dějovou linií, díly na sebe nenavazují úplně optimálně a tak se hrdinové na začátku některých epizod ocitají na určitých místech nebo v situacích, aniž bych věděl, jak se na toto místo nebo do této situace vůbec dostali. Tyhle kostrbaté přechody jsou lehce matoucí. Vyzdvihnout musím velmi příjemný opening song a krásnou endingovou píseň od Radiohead.

Šigofumi (2008) (seriál)

Roznášet Shigofumi musí být už tak dost náročná práce, natož když vám do toho kecá lehce nablblá opora při chůzi. Když bych si měl vzpomenout na nějaké zápory tohoto seriálu, tak to bude opravdu slabý opening song a právě Kanako, kouzelná berla. Nemohu si při tom nevzpomenout na Hermese, mluvící motorku z Kino no tabi. Ovšem díky povaze seriálu byla jeho přítomnost mnohem méně rušivá, než je tomu v případě Kanako v Shigofumi. Dílčí příběhy i hlavní linie byly dle mého velmi poutavé a nejen, ale hlavně proto, že se v nich neřešily prkotiny. Krom dílu, kdy pošťačky naháněly Schrödingera. Od začátku až po přehnaně ubrečený konec, to bylo velmi dobře koukatelné.