Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný

Recenze (1 080)

plakát

Války Pentagonu (1998) (TV film)

sem skoro na hraně dát tomu 5* - na televizní nízkorozpočťák to bylo fakt fun a ten mix realistické byrokratické absurdity, humoru a serióznosti tam byl tak nějak přesně akorát na můj vkus - přesně tolik aby to pořád bavilo, ale ne tolik aby se to kamkoliv zvrhlo.

plakát

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Scénářema, SF vizema i tématama je původní TOS lepší... nicméně TNG je ten seriál, který Roddenberryho vizi utopistické, civilizované budoucnosti dotahuje do dokonalosti. Bohužel díky své době je "dokonale" epizodní, což dost ubírá vývoji postav a dynamice mezi nimi (resp. je to činí skoro nepřítomnými). Podobně jako v TOS platí, že ne všechna profláklá TNG klišé jsou oprávněná a že to co je ikonické často není moc dobré (díly s Q, například, jsou z většiny hrozně špatný). Co se týče samotného seriálu... první dvě série jsou, narovinu, shit (a dají se s klidem přeskočit - popravdě vyjma asi pěti dílů doporučuju přeskočit). Třetí a čtvrtá série jsou zásadní změna a je to "TEN" klasickej Picard-Star trek, který si všichni pamatují a glorifikují.  Pátá série je horská dráha a sestup, šestá je vyrovnanější, ale za cenu průměrnosti - nic úplně shit, ale nic fakt dobrýho. A sedmá... je lepší než první dvě, ale mělo to skončit šestkou.

Sandman (2022) (seriál)

Je to solidní zpracování Sandmana - stejný obsah, děj, postavy, ucházející produkce a efekty, super herci. Bohužel tomu nějak chybí duše, jiskra fantazie a inspirace a zároveň mystiky a tajemna, kterou má předloha - ten dojem hloubky světa, ze kterého vidíme jen fragmenty, a který se třeba výborně daří předat Americkým bohům, tady skoro úplně chybí. ADD: ze začátku... cca od e07 se to ne o moc, ale citelně zlepší // Jako kdeco Netflixí, i Sandman prošel brutálním woke-washingem, hromada postav změnila pohlaví, zčernala nebo objevila svou homosexualitu. Zejména díky super britským hercům kteří umí hrát a zvládají toho hodně zachránit to není katastrofa - místy to ale přesto dost skřípe (Smrt, současná Constantine...). Je to dost weird, protože už předloha sama je velmi inkluzivní (a byla dlouho předtím, než to bylo cool), takže po tomhle woke-washingu to působí už fakt absurdně, až komicky přehnaně a děsně samoúčelně. // Celkově moc nevím, jak to hodnotit. Jako seriál by to možná bylo i na 4*, jako adaptace Sandmana to začíná tak na 2-3*, pak se to zlepší tak na ty solidní3*... ti herci tomu hrozně přidávají, woke-washing tomu zas místy ubírá... ale vlatně ne až tak moc.

plakát

Tak jde čas (1965) (seriál) odpad!

V jeden moment jednu z postav posedne démon (doslova). Následně má na balkóně ten nejikoničtější "mwahahaha" záporáckej smích v televizní historii. No kidding, fakt to tam je, přísahám.

plakát

Dlouhý polibek na dobrou noc (1996)

Slušnej akčňák - první něco-víc-než-polovina je dobrá, pak to ale bohužel ztratí dech - celej ten závěr je taková násilná snaha dostat tam ještě-další-akční-pasáž-a-ještě-jednu-a-ještě-další, takže to nějak ztratí na všech frontách (zejména protože ta akce prostě neni tak dobrá aby to utáhla sama). Geena... ucházející, ale z velké části to z druhé role táhne spíš SLJackson (asi nepřekvapivě). Ta ironie zápletky v kombu s konspiracemi které o 5 let později obklopily 11. září dodává nezamýšlený humorný rozměr navíc.

Top Gun: Maverick (2022)

Napůl sequel, napůl tribut původnímu TopGunu - funguje to velmi dobře, nejsem si jistej jak moc by to fungovalo samo o sobě... Příběhově a dynamikou postav to je slabší, ale dohání to referencemi a melancholií - a samozřejmě excelentní practical effects leteckou akcí.

Kara (2012)

Tak akorát dlouhý. Jednoduchý, ale moc hezky vizuálně zpracovaný a emotivně vyjádřený.

plakát

Babylon 5 - Válka telepatů (1994) (epizoda)

Ano, poprvé se tu objeví Bester. Ano, poprvé tu máme PSI Corps. A ano, celý ten námět je zajímavý a díl funguje dobře... ale vždycky mi přišlo, že to finále je na styl B5, minimálně co do prvních sérií, dost přestřelené (a efektivně tvoří dost nekonzistence a hromady otázek k jiným rasám atp.) Na druhou stranu, Sigma 95... Sigma to kompenzuje.

plakát

Babylon 5 - Parlament snů (1994) (epizoda)

Takový ten díl, který když už B5 máte rádi je vlastně za 4*... ale jinak spíš za 3 - motiv je super, ale hlavní storka je docela čitelná a předvídatelná, o G'Karově historii se vlastně nakonec nikdy moc nedozvíme, i když byla zjevně velmi zajímavá a to představení náboženských zvyklostí ani moc neproběhne. Což je všechno docela škoda.

plakát

Babylon 5 - Infekce (1994) (epizoda)

Něco mi říká, že ten motiv nebyl originální ani ve své době. A vysvětlené pozadí zápletky stejně jako její rozřešení jsou dost neohrabané a děravé. Na druhou stranu, hlavní deviza B5 v podobě postav a (některých) herců se už projevuje a díl tak nějak zachraňují z průměrnosti. Opět se tu opakuje kolovrátek první série, kdy díl obsahuje motivy, které budou v budoucnu důležité (artefakty ně opuštěných planetách, biotechnologie atp.), ale v tenhle moment je těžké to poznat.

Ovládací panel