Matrix Resurrections (2021) odpad!

Márnosť nad márnosť alebo dokonalý príklad filmu, ktorý nemal nikdy vzniknúť. Trilógia Matrix povedala všetko čo chcela už pred takmer 20mi rokmi. Niet k nej čo dodať, nie je potrebný žiadny sequel/prequel/spin-off/remake/reboot bude to len ďalšie dno a tento zbytočný počin je toho smutným dôkazom.

Legenda jménem T-34 (2018)

V prvom rade to nie je dráma a už vôbec nie vojnová. Ide o čistokrvný akčňák a tak trochu komédiu (dosť som sa nasmial), to druhé asi nebol zámer. Nemôžem napísať, že je to zlý film. Má svoje niektoré celkom vydarené momenty so zmyslom pre detail ako úvodná sekvencia, slow-motion, veľmi dobre zachytená perspektíva z vnútra tankov. Rovnako ale nemôžem napísať, že je to dobrý film. Herci sú síce fajn, lenže ich postavy sú veľmi ťažko uveriteľné, neautentické... Nemci zobrazení ako úplní dementi, celý príbeh nereálny a prehnane vykonštruovaný. Chápem, že audiovizuálne vychytávky mali prilákať mladšie publikum, lenže prečo ten hlúpy scenár? Zmysluplná alternatíva zobrazenia reality vojny podľa skutočnosti (je z čoho vyberať) by ich neoslovila? To by už nebolo také kúl, že? Nuž keď nie je byť na čo hrdý v súčasnosti, treba prikrášľovať minulosť.

Miliarda dolarů pro Sovětský svaz (2012) (TV film)

Zopár zaujímavých informácií a záberov, ale celkovo priemerné spracovanie. Čítanie Vladimírovho stručného komentára s doplňujúcim informačných obsahom ma zaujalo o čosi viac.

Pokoření (2014)

Kde sa začína a končí skutočnosť a kde predstavivosť? Všetko je to divadlo. Film pre ľudí, ktorí vedia oceniť sofistikovanejší humor, dobré herectvo a chcú sa nechať pohltiť jednotlivými charaktermi postáv, toto herecké obsadenie k tomu funguje dokonale.

Berlín 1945 (2020) (TV film)

Dôkaz, že je ešte stále možné tvoriť hodnotné a prínosné dokumenty o druhej svetovej vojne.

Spitfire (2018)

Síce sa nepovažujem vyslovene za nejakého veľkého fanúšika letectva, ale vďaka tomuto nádhernému, oku a uchu lahodiacemu a s nesmiernym citom nakrútenému dokumentu sa zo mňa fanúšik jedného konkrétneho typu lietadla určite stal. Chytilo od prvého záberu a nepustilo až do záverečných titulkov. Tlieskam.

Les Trois Morts de Mussolini (2017) (TV film)

Slušne spracovaný dokument, avšak zlyháva v snahe objasniť záhadu Mussoliniho smrti. Až na jeden detail z nedávno odtajneného CIA spisu a svedectvo susedky De Mariovcov podporené pitevnou správou, ktoré protirečia oficiálnej verzii, neprináša nič zásadne objavné, a tak ako pred dokumentom tak aj po ňom nám zostáva len špekulovať, ako to teda skutočne bolo...?

1945: Cesta k vítězství (2020) (TV film)

Notoricky známe informácie s nie príliš veľkým dôrazom pre detail, avšak precízne odeté do prevažne neopozeraných dobových záberov, ale celkovo zaujímavé skôr pre nezainteresovaných divákov.

Přeběhlík (2020) (TV film)

Ak mám byť úprimný, nič moc. Vojnová alebo skôr trefnejšie bude romantická dráma na pozadí vojnových udalostí pre veľmi, opakujem veľmi nenáročného diváka. Očakávania zmizli prakticky hneď po prvom diely (videl som 4-dielnu verziu), ktorý doslova vyložil všetky karty na stôl a z nich som celkom jednoznačne vyčítal, že nie som cieľovka. Dobrý výber hercov, lenže scenár, ten SCENÁR! Ako niečo sa odpustiť dá, ale tých You've gotta be fucking kidding me? momentov naprieč celou sériou bolo jednoducho priveľa. Takže sklamaný spočiatku 2*kový verdikt nakoniec prekvapivo zdvihol diel posledný, ktorý sa paradoxne odohráva až po vojne.