Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Neskutečný postapo nářez, který je totálně zabit poslední minutou. Wes Ball si se scénáristy bere to nejlepší nejen z filmového ale očividně i herního světa (tu inspiraci snad nemůžou ani popřít), osekávají knižní předlohu od zbytečností a dávkují do diváků jednu zajímavější scénu vedle druhé, aby... Aby v polední minutě někdo šlápl na brzdu tak zhurta, že si celý ten perfektně vykreslený svět pořádně rozbije ústa. Nechci moc spoilerovat, ale konečným rozhodnutím hrdiny se příjemně vykolejený (z tuctových young adult mezí) film mění v zaměnitelnou sérii. Doufám, že se pletu. 7/10

Pojedeme k moři (2014)

Já bych se tedy chtěl stát spíš Stevenem Spielbergem, ale jinak mu rozumím :)

Paddington (2014)

Věřím tomu, že je zde zaděláno na zkultovnění do statusu oblíbené, každoročně opakované pohádky. Je to naprosto super a neskutečně Anglický. Tohle přesně by v US nikdy nevzniklo. 8/10

Americký sniper (2014)

Chris Kyle byl prosťáček. To si řekněme hned na začátku. A Cooper ho hraje moc a moc dobře. Film mě absolutně nezajímal, trailery se mnou nic nedělaly, připadalo mi, že z nich ten patriotismus přímo odkapává a z toho se mi většinou dělá špatně. O to větší překvapení bylo, když jsem viděl, že Eastwood k tématu přistoupil poměrně s odstupem a BEZ propagandy a patritoismu a že ukazuje věci tak, jak nejspíše (krom pár vymyšlených událostí) byly. Jak jsem už zmínil, Kylea zobrazuje bez okolků přesně tak, jaký nejspíše byl a dokonce ho omlouvá úvodem s vypatlaným otcem s moc "zajímavým" pohledem na svět. Zajímavé je, že Američanům a nepozorným divákům odjinud bude film připadat děsně patriotský, budou si (Američané) pokyvovat souhlasně hlavou (odpůrci zas budou v křečích padat pod sedačky a plivat na plátno), zatímco jinde po světě se film dá brát jako náhled na určitý styl přemýšlení, který ale nikomu Eastwood NECPE. Toť k tomu největšímu překvapení, který jsem s tímto filmem měl. Jinak co se týče kamery, akce a celkového napětí se jedná o kvalitu a když si uvědomím, že za tím vším stojí 84-letý režisér, tak klobouk dolů. 7-8/10 ale co se emocionálního dopadu týče, tak na The hurt locker nemá, což bude hlavně kvůli hlavní postavě a její povaze.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Předlouhé (pocitově), v detailech občas ujíždějící, ale za to zatraceně zábavné. Singer se při návratu ke značce, kterou pomohl rozjet dnešní komiksové šílenství dostatečně vyřádil a návštěva Wolverina v letech 70. se vydařila. Atmosféru to má opět neskutečně poutavou a je jen škoda, že ve finále spousta diváků bude spíš zmatená, ale proč ne. K páté hvězdě by to chtělo ke konci trochu přitlačit na pilu. 8/10

Úsvit planety opic (2014)

Druhý díl pokračuje naštěstí v dokonalé kvalitě jedničky. Triky jsou ještě vypiplanější a uvěřitelnější než před třemi lety a tlačení lidoopů do popředí místo lidských postav je jednoznačně správným krokem. Nejlepší na tom všem je, že při jednoduchých komunikačních scénách člověka nepřestává mrazit a užívá si každý posunek, každé těžce vychraptěné slovo, každý pohyb v opičím obličeji. Už dlouho mě zase tak film nebavil tím, jak je natočen. Škoda jen, že jde opět o druhý díl, po kterém už je plánovaný třetí a tím pádem se během tohoto filmu nikam moc neposuneme, což oproti výraznému dějovému oblouku prvního dílu působí značně nevyužitě. Jediný šrám (i když dost velký) na jinak dokonalém zážitku. 8/10

Vlk z Wall Street (2013)

Zábava především a nemůžu si vzpomenou, kdy naposled jsem se rozbrečel v kině smíchy. Asi nikdy:) Scorsesemu se to povedlo několikrát. A proč ne tedy 5*? Je to jednoduchý. Přes to všechno jde o skutečnýho idiota, kterého film bohužel nakonec vykreslil v lepším světle a filmu prostě chybí jakákoliv katarze, jakýkoliv uspokojivý závěr. Škoda, ale je to jen tak tak. Tři hodiny subjektivně uběhly svižněji, než libovolná 90 minutová komedie.. Nebýt závěru.. Nejenže je podle mě ne úplně uspokojující, je také vytržený z tempa a je velká škoda, že se nedostavila nějaká rychlá facka a konec, protože to by k tempu filmu sedělo mnohem mnohem víc. 8/10

Rivalové (2013)

Neskutečně nadupaný a intenzivní životopisný (!!!!!) film, který překvapivě strhává právě interakcí mezi Huntem a Laudou namísto akcí s formulemi. A je to zatraceně dobře a neskutečná zábava. Naposled jsem na sledování formulí měl chuť jen po dokumentu Senna a po tomto filmu jsem tu chuť měl ještě větší. 8,5/10

Muž z oceli (2013)

Je to tak moc velký a ohlušující, až si občas člověk musí říct, že tenhle výbuch tam byl už trochu navíc... Aby vám jich Snyder pár sekund na to dopřál dalších dvacet. 4* a byl jen mírně nadšen a asi bych si zarejpal do trochu "všudybylské" Lois, zase dvou konců, zbytečných postav, o které jsme se měli dokonce prý bát... ale Superman konečně neni ta überpřiteplená postava, která je úsměvná a člověku je v podstatě jedno, páč jí nic neublíží. Tady ne. Drsnej Cavill se jen zatváří a vy víte, s kým máte tu čest. Záporáci v čele s Shannonem - dokonalost. Oba otcové v podání hvězd (hlavně díky za roli pro Costnera) - paráda. Působivý origin (konečně). Hans Zimmer (kombinace s Dolby Atmos je smrtící). Překvapivě dlouhý úvod mimo Zemi! a další... 8+/10

Star Trek: Do temnoty (2013)

První díl byl pro mě zjevením. Abrams si Star trek upravil dle svého a dokonce mě nalákal zpětně zhlédnout všechny ST celovečeráky. Dokonale vybraná a sednoucí si posádka ruku v ruce s efektním dobrodružstvím a svižným scénářem mě nadchla a čekání na druhý díl hraničilo s nekritickým fanouškovstvím, které většinou zásadně odsuzuji. A konečně... Nevím, jestli za to může ono velké očekávání, nebo to, že jsem prvních pár minut ve 3D nějak nebyl schopný zaostřit na obraz. Bavilo mě to, hodně. Jen jsem čekal, že mě ST smete napoprvé. Dokonalý záporák je opravdu jedním z nejlepších poslední doby, ale to by nesměl být na plátně až trestuhodně málo (!!!). Film nasadí od první minuty a přes všechnu tu rychlost najednou koukáte, co se to děje a ve chvíli, kdy by měly i znalcům starých ST filmů vyhrknout slzy, Abrams (tedy spíše nějaký ze scénáristů, já vím) utne a nasolí do vás ještě jeden konec, který mě popravdě zklamal právě asi nejvíce. Najednou bylo jasné, jak to musí dopadnout, žádné napětí a i když prvních 90 procent filmu bylo pětihvězdičkových, za poslední minuty srážím dolů. Upřímně musím ale přiznat, že se neskutečně těším, až to uvidím ještě jednou a tak nějak tuším, že to bude fungovat nakonec tak, jak má. Třetí díl prosím fofrem a to vědomí, že se o další díl Star wars postará právě tenhle režisér, mě činí nadmíru optimistickým. 8/10____________Jinak 3D je opravdu hodně povedené a jen na začátku, kdy se kamera šíleně třese, jsem měl poprvé v životě problém. Dále už to bylo OK.. A o Dolby Atmos škoda mluvit. Dokonalost.