• Fantasy

Kill Bill (2003)

Člověk by řekl, že tradičním béčkovým akčním filmům s hromadou mrtvol už odzvonilo začátkem 90. let. To ovšem neplatí pro Quentina Tarantina, který dokáže překvapit a vyrýt se do paměti takovým způsobem, že to musíte vidět znovu a znovu, zamilujete si to, ale stejně to úplně nepochopíte. A podobně jako Pulp Fiction, nedá se tento film prostě kategorizovat a proto by se vedle kategorií Akční, Komedie, Krimi, Drama měla dát speciální kategorie - Tarantino.

Kód Navajo (2002)

Napřed netradičně vysvětlení. Jedna hvězdička automaticky pro to, že mám rád válečné filmy. Druhá za kostýmy a kulisy. Ale nic víc. Tak příšerné představení bojů jsem snad v životě neviděl, což bych tedy od Johna Woo nečekal. Nicholas Cage se hodí do válečných filmů asi tak jako Petr Novotný. Zkrátka a dobře - udělat z válečného filmu akční je mi zkrátka proti srsti a od odpadu ho dělí jen prvně zmíněné věci.....a můj oblíbený Peter Stormare.

Komando (1985)

Komando je nekrounovaný král všech akčňáků 80. let, ve kterých jde jen o hromadu mrtvol a tunu vystřílených nábojnic. Pobobně jako Rambo II (který je ovšem brán s malinko větší vážností) se jedná o přehlídku zbraní a pádů zasažených vojáků na sto způsobů. I když sláva tohoto žánru už dávno zašla, dávám plný počet.

Let číslo 93 (2006)

Dokonale zobrazené nejtěžší hodiny Ameriky, se skvělými výkony herců a místy proseté skutečnými záběry. Pohled do zákulisí toho, co v CNN nebylo, bez zbytečných vlasteneckých dojáků a v naprosto realistické formě. Na atmosféru uvnitř letadla budu vzpomínat ještě hodně dlouho. Obzvláště zárážející je fakt, že se to skutečně stalo a takový sběh událostí nevymyslí ani sebelepší scénárista katastrofických či akčních filmů.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Nemohu si pomoct. Narnie je tak obsáhlý pojem, že to prostě nejde vyjádřit jen jedním filmem, což v případě Pána Prstenů režisér Peter Jackson moc dobře věděl. Kéž by to věděl i Andrew Adamson. Fandové musí být zklamaní, protože z toho vznikla jen průměrná fantasy pohádka, která rozhodně neosloví celý svět jako výše zmíněné tři díly LOTR. Ale třeba se to napraví někdy jindy.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Češi, i když s divokým západem nemají zhola nic společného a navíc je od něj dělí obrovský oceán, dokáží ho představit v té humornější podobě tisíckrát lépe, než sami Američané. Geniální dílo Oldřicha Lipského s ještě geniálnějšími hereckými výkony a nesmrtelnými hláškami. Podobnou filmovou raritu nikde na světě nenajdete!

Lovci lvů (1996)

Skvělé! Napínavý film s nečekanými zvraty, u kterého se člověk nenudí ani vteřinu. Vše doplňuje skvělá hudba, kulisy a početný kompars dělníků, kteří také hrají nemalou roli. Douglas ukázal, že nezaostává ani v tomto žánru.

Manituova bota (2001)

Rozhodně povedená parodie na Vinnetouovky, která paradoxně alespoň trochu napravila jejich pověst po paskvilu Vinnetou se vrací. Scénář, postvy i děj vzhledem k zaměření nemají chybu a mnohdy jsem se u toho řezal smíchy.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Typický Svěrák a Smoljak. S velkým gustem vytvořili parodii na nám všem známé prostředí, jenže do lavic posadili dospělé lidi (včetně sebe samých) a ukázali, jak jim prostředí školy automaticky naordinuje ony klasické vlastnosti mladších žáků. (Neruš!, Století páry, Kroupo, půjč mi kružítko atd.) Prostě inteligentní dílo se spoustou skvělých hlášek a nezapomenutelných postav. Zkrátka - potřěšili jste mě a i já vás potěším! * * * * *

Match Point - Hra osudu (2005)

Už dlouho jsem neviděl takto výtečný thriller. Zvlášť překvapivé u Woodyho Allena, jakožto autora (skvělých) komedií. To se prostě musí vidět.