• Fantasy

Ptáci (1963)

Alfred Hitchcock nikdy nepřekročil své hranice a nenatočil nic, co by se nějakým způsobem nemohlo odehrát ve skutečnosti. Zvířecí instinkty úplně neprokoukl nikdo a i když se Ptáci jeví jako apokalyptický horor, trochu tajemna reality obsahuje. Dobové triky nemají chybu a vše ostatní jakbysmet. Jako většina jeho filmů i tohle zaslouží plný počet.

Robot Jox - Zápas robotů (1989)

Tento snímek jsem shlédnul poprvé asi v osmi letech. Ony dva, tři souboje neměly na svou dobu chybu, ale zbytek filmu působí vcelku nudně. A i když se zase jedná o sci-fi béčko z postapokalyptické budoucnosti, přišel v pravou dobu (v době robotomanie) a proto dávám za 3.

Řeč peněz (1997)

Nebýt užvaněného Chrise Tuckera, byla by Řeč peněz jen průměrnou akční komedií.

Sedm statečných (1960)

Sedm statečných je nejen klasikou, ale i poněkud netradičním westernem v tom smyslu, že se hrdinové nehoní za zlatem, za pomstou nebo za nějakým chamtivým magnátem, který si s pomocí prachů dělá, co se mu zlíbí. Oni pomáhají bojovat chudým vesničanům proti mocnému zloději, který je utlačuje. A i když této skupince nemají za jejich námahu dohromady čím zaplatit, tak z celého filmu přímo vyzařuje vzájemná čistá solidarita a vděčnost. Jako doplněk skvělá hudba a herecké výkony (obzvláště kliďas Yul Brynner a zbrklý Horst Buchholz) Nemohu zapomenout ani na ty skvělé kostýmy, kulisy a vesnické chýše. A když se vezme v úvahu i rok natočení, nelze dát jinak než plný počet.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Seriál je jednuduše geniální a pokud se z toho má udělat celovečerní film, nesmí se s tím nijak moc experimentovat, protože pak to ztratí kouzlo. Simpsons Movie tedy není ničím jiným, než jedna hodně prodloužená epizoda. Setkáme se zde s většinou postav (i když některé se jen mihnou) a tradičně skvělými fóry. Pět hvězdiček za Vočka, jakožto prvního springfieldského císaře .-)

Super Mario Bros. (1993)

Musím říct, že narozdíl od jiných převodů her na filmové plátno jsem až tak zklamán nebyl - s ohledem na to, že v originální nintendovské hře se jen pohybujete s panáčkem po plošinách a skáčete na nepřátele. Pak zabijete draka a osbobodíte princeznu. Má to samozřejmě své kouzlo, ale jak k něčemu takovému udělat scénář? Nejlépe tak, že použijete jen hlavní postavy a nebudete se držet dějové linie (která je v herní předloze primitivní). Autoři správně zapojili fantazii, udělali z toho prima oddechovou sci-fi pohádku a nezklamali ani fanoušky. Rozhodně úspěch.

Takoví normální zabijáci (1994)

Kdybych tento film viděl bez závěrečných titulků, bez rozmýšlení bych řekl, že ho natočil Quentin Tarantino. I tak jsem nebyl daleko od pravdy, ve filmu tohohle stylu prostě QT musí mít prsty a i když ,,jen" napsal scénář, Oliver Stone dotáhl zbytek se slušným výsledkem. Prvky nedotažení tam jsou, místy přímo nekvalitní a kdyby v křesle režiséra seděl onen scénárista, mohlo by být i o dvě hvězdičky víc.

Temný anděl (1990)

Protože jsem měl tento fim okolo 13ti let moc rád a viděl jsem ho opakovaně snad desetkrát, o to více jsem byl při hodnocení na rozpacích. Ano, učebnicový příklad akčního sci-fi béčka s hodně výbuchy a bum-bum, které bych v dnešní době naprosto s přehledem přehlédl. :-) Na dnešní dobu přežité. Čtyřka moc, dvojka málo, protože se na to ještě dá celkem dobře dívat. Z nostalgie dávám lepší trojku.

Tristan a Isolda (2006)

Tak má vypadat profesionálně natočený historický film. Až na pár drobností není co vytknout, skvělí hereci, bojové scény, dobrý scénář a spousta dalších věcí. Dopadlo to nad moje očekávání a jen opravdu málo chyělo do 5*

Troja (2004)

V této verzi se autoři pokusili představit Trojskou válku v maximálně realistické podobě, bez sebemenšího máchnutí nějakou kouzelnou hůlkou. Žádné zásahy bohů, Achilles nebyl nesmrtelný (pouze zkušený válečník, který byl jen smolně zasažen šípem do oné šlachy) a dokonce ani samotná válka netrvala deset let. Když pominu některé další detaily (např. údajná délka Hektorova kopí), musím přejít i ke skvěle provedeným částem, které se držely knihy - tisíciloďové řecké loďstvo, trojský kůň a onen legendární duel Achillea a Hektora před hradbami Tróje, který byl podle mě představen jako jeden z nejlépe provedených filmových soubojů vůbec. Celkově se jedná o skvěle udělaný film, kde se na prostředcích nešetřilo a možná jen díky nedostatečné kampani se nestal megafilmem typu Gladiátor.