• Rodinný
  • Pohádka

Teroristka (2019)

Z počátečních rozpaků a možná i předpojatosti k novému českému filmu jsem sám byl po první třetině překvapen, jaký spád to dostalo. Po příchodu Lišky do místnosti, kdy Janžurová už drží Hofmanna v pasti, nastává sled gagů, slovních smečů, a děj graduje. Najednou žádné drama, ale téměř groteska. A nedůvěra se ztratila, celkově film zaujal a pobavil. A taky zase bylo čemu se v českém filmu zasmát.

Boříkovy lapálie (1972) (seriál)

Dobrodružný seriál o partě čtyř kamarádů, který nahrazoval tento žánr po již zakázaném seriálu Záhada hlavolamu a následoval seriál Kamarádi. Jejich příhody vycházely po mnoho let v časopise Ohníček. V roce 1972 se vysílala epizoda „Detektivové“, kde Bořík, Čenda, Mirek a Aleš pátrali po zloději plechovek s barvami. Následující rok se natočily další tři díly a všechny byly uvedeny o vánocích 1973. Od té doby už nikdy. Na otázku „Proč“ dostanete z České televize stále stejnou odpověď.  Žádnou.

Případ s koncem (2023) (TV film)

Mnoho detektivek od Hany Proškové již bylo zfilmováno. I kniha Měsíc s dýmkou, už v roce 1966. Chápu, že když se nově natáčí tyto detektivky s dvojicí Preiss – Matásek, tak se natočí opět i tato. Ovšem to první, černobílé, studiové zpracování, zde není ničím překonané. Naopak.  Sprostá slova, hysterické výlevy a přehrávání…  Příště raději opět tu první verzi.

Herecké Vánoce (1970) (pořad)

Nejedná se o seriál. Během jednoho dne se v Respiriu na Kavčích horách sejdou herci, kteří jsou tam přítomni při natáčení různých pořadů v nových studiích. Během přestávky si vyprávějí osobní vzpomínky na téma „vánoce“. Tato vyprávění se potom spojila průvodními slovy. V roce uvedení mohli televizní diváci vidět mnoho oblíbených herců, některé na dlouho naposledy (Werich, Ferbasová, Dostalová). Nakonec i tento pořad se potom neopakoval. Osobně mi tam vadí neustále afektovaný smích paní Bohdalové.

Poklad na ostrově (1966) (seriál)

Barevný seriál podle Stevensona, natáčený i v Austrálii, který se u nás vysílal jako 13.-ti dílný s českým dabingem. Naposledy o vánocích v roce 1970. Hudbu složili dva čeští skladatelé Jan Hanuš a Luboš Sluka. V zahraničí se vysílá ve 4 celcích každým rokem (SAT, ZDF…). Vyšel tam na DVD, také soundtrack na CD. Nechápu, proč u nás již přes 50 let nebyl nikdy uveden, a to na žádné televizi.

Nejmladší z rodu Hamrů - Setkání (1975) (epizoda)

Seriál jsem sledoval již při jeho premieře, ale až po letech si lze všímat, co se nevnímá, když se sleduje děj. V tomto díle zmatenosti v časové posloupnosti dosahují vrcholu. Každý díl má zahrnovat období několika let. V tomto díle se uvádí 3 roky. Z toho polovina dílu se odehrává během jednoho dne, plného nelogičnosti. Na ranní poradě mluví Hamr (Satoranský) s Marií Zajíčkovou (Šulcová), na sobě má sako, dohodnou se, že mu druhý den zavolá. On ji potom jede vyhledat na sídliště, odjede domů, tam je jinak oblečený, jede do JZD, potom už je večer, kdy u kulturáku se mávnutím proutku sejde skoro celá vesnice. K Pudilovi (Pešek) jeden odejde pro demižon a ve vteřině ho přinese z jedné strany, druhý jde do jeho domu pro trumpetu a ihned ji přinese z druhé strany (dům je asi otevřen, stojí hned vedle a každý ví, co tam kde najít). Vzápětí se Hamr opět ocitne za světla u Marie, aby jí sdělil, že zítra nebude v práci. Dohodnou se na její návštěvě za pár dnů a díl končí. Tomu se říká filmová zkratka? Ovšem ve své době to byl seriál velmi populární. Dnes hlavně studiová nostalgie, vzpomínka pro pamětníky.

Srdíčko (1987) (TV film)

Detektivka, televizní inscenace, a to paní Sadková uměla. Komorní příběh ze staré Prahy. Srdíčko je trochu můj "srdeční" film, při jeho sledování v den premiery jsem strojil svůj první vánoční stromek v bytě v Praze. Atmosfera tehdejšího prostředí v okolí Hradčan a Malé strany je autentická a je zde věrně zachycena. Některé scény na mě působí rušivě (rozbité dveře po hádce matky a syna, běh Hlaváčové po úzkých schodech, přehnaná sdílnost zájemce o atelier v rozhovoru s hokynářkou) a zbytečně, na další děj nemají vliv.