• Fantasy

Alenka v říši divů (2010)

Pěkné dílko, jen příliš sterilní, herecky s vyjímkou deppa a červené královny nezajímavé. Počítačové efekty ucházející, výprava průměrná, zápletka očekáváná děj filmu předvídatelný...bohužel neznám klasiku, podle které se to točí a milovníky Alenky v říši divů možná nadchne...mě tento film nenadchl. Z čeho jsem ovšem "lezl po zdi" byla role bílé královny (A.Hataway) to byla hrůza...

Ospalá díra (1999)

Super výprava, perfektní prostředí, atmosféra tajemná...na svou dobu (1999) věřím, že to musela být kultovní bomba. S odstupem času spíše hodnotím herecké výkony...Depp, Walken na pět hvězd..doporučuji tento spíše thrillerový zážitek, ovšem jako k hororu k tomu nepřistupujte...a připojím se k Radyovi...kdyby těch "chirurgických" řezů mečem či sekyrou bylo méně, filmu by to spíše prospělo...3,8*

Bratři (2009)

Skvělý snímek...výborně zahrané role, ze kterých by rozhodně vypíchl po roli Jake Gyllenhaala hlavně roli starší Samovy holčičky, takhle přesvědčivě zahranou dětskou roli jsem dlouho neviděl!!! Mínus ve filmu bych udělil Tobeyimu Maguirovi, v jehož roli bych si určitě dokázal představit někoho jiného, kdo by tuto hlavní roli podal lépe!

Zkáza lodi Gustloff (2008) (TV film)

Zajímavé zpracování. Ocenil bych roli naší Dany Vávrové (jak jinak než již dříve ve Vlsmaierových filmech hojně obsazované viz Stalingrad) Počítačová konstrukce lodi Wilhelm Gustloff zapůsobila velmi dobře, jen mi chyběla ta absence vybuchujících torpéd, tolik znamých z obrázků poslední plavby Gustloffa... Co mi vadilo více, tak bylo lehké překrucování skutečnosti a nedokumentování důležitějších částí historie než zápletky na palubě, kdo s kým a proti komu. Film mohl i lépe ukázat i obrovské úsilí, které musel kapitán ponorky S-13 Marinesko vnaložit s poloponořenou ponorkou - viz text z literatury: "Okamžitě byl informován kapitán, cíl se však vzhledem k opačným kurzům vysokou rychlostí vzdaloval. Protože podhladinová rychlost S-13 byla necelých 9 uzlů, rozhodl se Marinesko (navzdory všem německým předpokladům) pro stíhání na hladině. Aby zmenšil siluetu ponorky nařídil částečně zaplavit zátěžové nádrže tak, aby se trup plavidla skryl pod hladinou. Za této situace byl asi o tři uzle rychlejší než Wilhelm Gustloff. Celý manévr byl však velmi nebezpečný, stačila drobná chyba kormidelníka a plavidlo by i s otevřenými poklopy zajelo pod hladinu. To by znamenalo konec ponorky a smrt posádky. Marineskovým plánem byl navíc útok ze strany pobřeží. Přepokládal, že hlavní pozornost Němců se zaměří na volné moře, ponorkový útok by bylo možno očekávat z této strany. Riskoval však problémy s manévrováním v mělkých pobřežních vodách. Po hodině plavby plnou rychlostí dohnal Marinesko Wilhelma Gustloffa a přiblížil se až na vzdálenost necelých 500 metrů od jeho levého boku. Další hodinu tak plul ve „formaci“ s německým plavidlem a čekal na vhodnou příležitost. Těsně před devátou hodinou předstihla ponorka německé lodě a zpomalila. Sovětský velitel počkal na okamžik, kdy jej protivník míjel ve vzdálenosti necelých čtyřset metrů a ve 21.08 vypálil tři torpéda. Čtvrté pro poruchu zůstalo v hlavni." Vím, že sice o tom ten film nebyl, ale pokud by režisér navázal i na tuto skutečnost, mohl divák mít možná i chvíli pocit, že se to Gustloffu přece jen podaří dostat do Kielu. Bohužel toto a i jiné vady na kráse W.Gustloffa mě nedovolí hodnotit více jak ***

Smrt čeká všude (2008)

Po pro mě né zrovna moc velkém nadšení z filmu Mariňák (ke kterému jsem slyšel tento film přirovnávat) jsem si nedělal zrovna velké naděje a kór když téma války a bojů režíruje žena...ovšem pak přišlo příjemné překvapení. Užil jsem si tento film a vynikající kamerové záběry. Jeremy Renner, jemuž role vojenského specialisty již od filmu S.W.A.T asi nikdo neodpáře a po ucházejícím výkonu v "28 týdnů poté" opět nasadil na to, co mu jde nejlépe :-) Ovšem od role vynikajícího Ralpha Finnese jsem čekal kapku víc, než pětiminutovou nicneříkající roli žoldáka, jejímž největším přínosem bylo dopravení sniperské 50tky Berrety na stanoviště a padnout.

Předčítač (2008)

Velmi působivý snímek, jehož podtext: "Jak daleko jste schopni zajít, abyste uchránili tajemství" naprosto sedí k tomuto dramatu. Kate právem dostala oscara, a Ralph Finnes předvedl taktéž vynikající roli...Neutuchající víra a síla lidské osobnosti společně s láskou na celý život a odhodlání...vše co má skvělý snímek mít. Hodnotím 5*****

Duna (1984)

Poprvé jsem tento snímek viděl na kopii VHS se simulátním dabingem nevalné kvality, ale už tehdy jsem si jej zamiloval. Dokonalá podívaná byla na svou dobu opravdu působivá. Vyprahlé puště a duny, harvestry těžící Spice Melange. Boje mezi Harkoneny a Atreidy...co víc by si mohlo oko kluka přát. S odstupem času bych tento film hodnotil již kritičtěji, ale pro mě zůstane napořád takový, jaký byl před téměř 20ti lety.

Vesnice (2004)

Pro mě byl tento Shyamalanův snímek příjemným překvapením a ve filmové databázi mých oblíbených děl se zařadil mezi kultovní snímky. Perfektní rozložení atmosferické hudby, ponurých scén a stálého napětí společně s vynikajícím výkonem J. Phoenixe a A.Broodyho nemohu jinak než ocenit 5ti hvězdami. Příběh má vše, co má mít, včetně perfektního "otevřeného" konce. Nemohu se zbavit pocitu, že Shyamalanovi filmy jsou si velmi podobné (znamení), ale tenhle mi splnil vše, co od skvělého snímku čekám.

Ponorka (1981)

Co dodat: Dokonalé scény, klaustrofobické pocity uvnitř stísněné ponorky podané tou nejvěrohodnější formou...hodiny a hodiny stresujícího hlubinného bombardování a neustálého vyhledávání ASDICem "Píííííím, pííííím, pím, pim,pim, pimpimpim" a divák ví co bude následovat. Bylo natočeno jen málo filmů, ukazujících tak předsvědčivě a bez ideologického podtextu válku i na druhé straně fronty. Ačkoliv v dnešní době vídáváme v rolích německých kapitánů ponorek převážně Thomase Kretschmanna nebo Tila Schweigera, Jurgen Prochnow je prostě nepřekonatelný!!!

Pes baskervillský (2002) (TV film)

Podle mě je role Sherlocka Holmese jako ušitá na míru Richardu Roxburghyovi, jeho podání bylo excelentní!!! Role Stackeletona v podání R.E.Granta bezchybná a přesně tak si představuji roli inteligentního zloducha...ovšem tento film je i o atmosféře, ze které má jít strach a to se opravdu tentokrát (s vyjímkou seance na sídle baskervillů) nepodařilo. Pes přehnaně odporný než děsivý (o absenci zářících očích nemluvě). škoda, skloubit pozitiva z filmové adaptace z roku 1983 (perfektně strašidelné, herecky ovšem špatné) a této dotáhl by to pejsek na 5*****. Snad příště, ale určitě se těším na další adaptaci nesmrtelného příběhu....děsivého vytí z blat.....vaůůůůůůůůůůů....