Stalker (1979)

Byv náročnější divák, navštívil jsem kdysi dávno tento snímek ve fimovém klubu. Popravdě, o čem vlastně byl? Nepochopil jsem to. Nebo možná ano, nebo jsem se aspoň snažil zachytit Myšlenku, nebo snad neměl jedinou a jeho účelem bylo Zamyšlení? Potom byl účel splněn, nad žádným filmem jsem tak dlouho nepřemýšlel. Neuchopitelný je skoro celý, neuvěřitelně nudný, ale právě ta zdánlivá nuda a absence něčeho akčnějšího, dávajícího jednoduchý smysl, umožnila zaměřit se na Myšlenku a odhalovat Záměr v Metafoře. Musím si ho zase pustit, ta nekonečnost a neutěšenost Zóny, to všudečíhající Neznámo a neviditelné Nebezpečí, Nevyzpytatelnost Osudu a Života zhmotněná ve vržené matičce, Detaily bujícího, opuštěného či hynoucího světa koexistující všude kolem, ale nepovšimnuté, to dělá z filmu až nadpřirozený zážitek neumožující odtrhnout oči od plátna.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Nehynoucí komedie, kterou s každým novým shlédnutím opět vychutnávám. Komedie, která neztratí nic ze svého humoru ani po 50 shlédnutích a jejíž hlášky vyloženě zlidověly. Když o někom řeknu, že je hujer, každý ví, co tím myslím. Který film se může pochlubit takovým množstvím zlidovělých rčení? Podle mne nejlepší česk(oslovensk)á komedie.

Columbo (1971) (seriál)

Životní role Petera Falka, neobvyklé příběhy, kdy hned na začátku známe vraha a pak už vlastně jen sledujeme, jak se ho podaří poručíkovi usvědčit. Jeden z detektivních seriálů, na které jsem se vždy rád díval.

Kellyho hrdinové (1970)

Co mi zůstalo v hlavě, je Donald Sutherland. To bylo takový pako, že se na něj nedá zapomenout.

UFO (1970) (seriál)

Jejda, náhodou jsem na to narazil ... kdysi jsem sledoval na ORF, byť jsem ničemu nerozuměl. Vypadalo to hrozně strašidelně a zajímavě. Ze sentimentu musím dát 3.

Bosé nohy v parku (1967)

Vyvedené. Situační komedie odehrávající se prakticky v jedné místnosti se čtyřmi herci, která ale nenudí ani chvíli a je přeplněná vtipnými momenty a hláškami. No a na Jane se kouká taky dobře, že jo.

451° Fahrenheita (1966)

Tenhle biják jsem viděl hodně, hodně dávno, chápal jsem jeho smysl, ale co si pamatuju, štval mě překlad slova "fireman" (v doslovném překladu muž ohně, tedy bez rozlišení, jestli oheň hasí nebo zakládá). Do češtiny to předabovali jako "hasič", což ale nemělo smysl, vzhledem k tomu, že nic nehasili. Kdyby použili alternativu - "požárník" - mělo by to větší logiku. Ale možná se už od té doby něco změnilo, budu na něj muset zase kouknout.

Peklo Manitoby (1965)

Dávám 3,5. Je to sice poměrně tuctový western, ale tahle dvojka prostě perfektně sedí k sobě, je radost pohledět, jak ti dva hláškujou. Bez vinnetouovského patosu, prostě dobrý oddycháč.

Červená Karkulka (1962)

Zajímavé. Pokud to hodnotím v kontextu doby, tak kulisy a výprava nebyly špatné, dramatická hudba jak z nějaké hollywoodské produkce té doby. Jen je to docela roztahaný a komplikovaný příběh, pro menší děti příliš dlouhý a docela hororový, pro větší nevím.

Egypťan Sinuhet (1954)

Rovnou musím říci, že jsem nejdřív shlédl film a ten mne teprve motivoval přečíst si předlohu. Film nevybočuje z velkofilmů té doby, všechno je velké, rozmáchlé, kostýmy úžasné, barevné, celá výprava. Pokud se člověk spokojí s tím, bude asi spokojený. Mně tam ale něco chybělo, nějaký přesah, a co to bylo, jsem zjistil po přečtení předlohy. FIlm si z ní vzal jen malý zlomek, a zrovna ten méně důležitý, a ani ten nějak zvlášť nerozvinul. Tahle kniha by si zasoužila zpracování ve stylu seriálu Řím, seriál, který bude tak rozmáchlý, že nevynechá zcela zásadní části knihy, ale, stejně jako kniha, se bude snažit zachytit ten přesah, myšlenky, dilemata, mocenské kličky a jejich důsledky, marnost nad chováním člověka, nejednoznačnost postav.