Amadeus (1984)

Miloš Forman opäť nad očakávania. Tie tri hodiny mi zbehli ako jedna jedina minúta. Ešte dlho po skončení filmu si zrejme budem púštať klasickú hudbu a oddávať sa geniálnym súhram jej jednotlivých tónov a krásnych melódií. Toto dielo, a celkovo život Mozarta, ma inšpirovali v jednej z mojich najväčších záľub. Rozhodne viem, že od tohto momentu musím viac čvičiť v hre na gitaru, aby som sa teda aspoň z jednej milióntiny mohol poddať improvizácií pri hre na gitaru ako Mozart pri hre na klavíry. Určite tento film moje oko zhliadne ešte neraz.

Nejdivočejší sen (2010)

Milujem hory. A tento dokument sa hneď po prvom zhliadnutí zaradil medzi tie najlepšie aké som kedy videl. Príbeh o človeku, ktorý žil pre jeden sen. Zdolať vtedy nezdolateľnú horu. Mount Everest. Tak nádherná, a zároveň tak ukrutná. Obdivujem každého človeka, ktorý kedy dokázal vstúpiť na jej vrchol. Ale odhodlanie, nadšenie, chuť akú mal Mallory a výbava s akou by som sa namiesto zdolavanie najvyššej hory sveta vydal jedine do lesa, mi jednoducho vyrazili dych. Dlho som s takou chuťou a nadšením nič nesledoval. Všetka čest pamiatke tak jedinečnému horolezcovi, akým Mallory bez pochyby bol.

Železná díra (2011)

Absolútne famózny dokument o zdolávaní ľudských cieľoch, snoch a taktiež prekážok, ktoré si príroda pripraví na tých málo paru odvažlivcov, ktorý sa odhodlajú zdolať tak ťažký kaňon akým je Trou de Fer.

Vesnice (2004)

Mám rád tento film. Môžem len vyzdvihnúť originálny nápad, strih, kameru... veľmi dobré sa nato pozerá.. ale ta HUDBA !!! Ten fenomenálny soundtrack zbožnujem. Počuvam ho tisickrát dookola a nikdy nemam dosť. James Newton Howard obrovský rešpekt pred týmto veľdielom, ktoré dokaže navodiť toľké emócie...

Země nikoho (2001)

5* Skvelé situovaný príbeh. Jedna vzniknutá situácia a niekoľko rôznych pohľadov na ňu. Diváci sú stavianí do pozície verejnosti i prostredníctvom živých vstupov z neštastnej situácie. Okrem iného film rieši vzťahy nadriadených a podriadených v zložkách jednotiek UNPROFOR, črtajúce sa priateľstvo medzi dvoma ľuďmi dvoch znepriatelených strán, ktoré sa však následne zvrhne vo vražednú nenávisť, ale i i snahu novinárov vytvoriť pre verejnosť akú takú predstavu, čo sa tam v skutočnosti deje. Popri tom všetkom predovšetkým nesmieme zabudnúť na jedného neštastníka, pre ktorého toto všetko musí byť jedno veľké nešťastné medzinárodné divadlo. Režiserová snaha vyjadriť nezmyselnosť vojny sa teda vydarila na výbornú.

Poslední skotský král (2006)

Tento film som si lepšie načasovať ani nemohol. Zhodou okolností prechádzam kapitolou Východná Afrika v Zemepise sveta, kde sa okrem iného píše i o Ugande. Pomaly každá krajina Afriky si musela v 20. storočí prejsť rôznymi vojnovými prevratmi, či pretrpieť rôzne diktátorské režimy. Pri čitaní knihy som si ale neuvedomil akých zverstiev sa dočkalo obyvateľstvo jednotlivých krajín pri týchto vojnových prevratoch. Dosť reálne je zobrazený režím krutovládcu, ktorý na jednej strane pôsobi ako priateľský, zhovievavý a charizmatický človek, no v zapäti sa dozvedáme i o jeho pravej povahe. No a tu stvárnil Forest Whitaker neuveriteľne presvedčivo. Jedine čo môžem dodať na záver... toho oskara si rozhodne zaslúžil.

Přichází Satan! (1976)

Nechápem prečo som tento film videl až teraz. Celý dej sa odohráva v zaujímavom prostredí v slede scén, ktorých atmosféru bezchybne dotvára vynikajúca hudba. K tomu navyše herecké výkony na jedničku... Zážitok na necelé dve hodiny.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Krásna výprava do vzdialenej kultúry. Silný realistický snímok s mnohými symbolmi nám pripomína podstatu našho bytia. Snaží sa nám ukázať život z iného uhla. Dnešný človek žijúci v materiálnom svete sa akoby zabudol radovať z maličkosti, stal sa otrokom žiadostivosti, ktorá plodí iba tužbu vlastniť. Pre mňa bol tento film vyjadrením istej filozofie života, z ktorej by si každý mal brať príklad. Čas plynie rýchlo, hodiny života tykajú a človek by sa mal začať radovať z každej chvíle života, pokiaľ nie je neskoro.

Sedm let v Tibetu (1997)

Veľmi podarený film. Prehľadne ukazuje rozdiely medzi materiálnym a duchovným svetom. Jednak môžeme vidieť zlo vyplyvajúce z homby za peniazmi a mocou v západných štátoch a v Číne a na strane druhej stotožnenie sa s prírodou a ľudskými hodnotami ako ľudské vzťahy či rodina vo vychodnom svete Tibet. Miestami krásne snímky, čo u mňa vyvolalo aj tužbu pozrieť si niekedy tento krásny politikou a ekonómiou ešte nedotknutý svet i z blízka. Nezabudnem na ten pocit ku koncu filmu po návrate z Tibetu, keď som po približne dvoch hodinách sledovania filmu znova zazrel pohľad na Rakúsko. Ako by som ten vnútorný prechod zažil na vlastnej koži :)

Poslední pokušení Krista (1988)

Scorsese, klobuk dole! Ortodoxný kresťania kritizujú tento film, pričom ani nechápu podstatu tohto snímku. A mali by sa ju snažiť aspoň pochopiť. Nie je to len o Ježišovi, ale i o podstate viery. Nemusi to byť hneď viera v boha, ale napríklad i viera v dobro. Jedine vtedy má viera zmysel, ak vychádza z našeho vlastného presvedčenia. Ja osobne niesom veriaci, no tento snímok ma veľmi oslovil. Verím, že má zmysel konať dobré skutky, že má zmysel správať sa k ostatným tak, ako si prajeme, aby sa ostatní správali k nám a podobne. A verím v to, pretože som presvedčený, že je to správne. Tento film ma utvrdil v tom, že pokiaľ naše zásady, správanie, či skutky vychadzajú z našej viery, tak jedine vtedy má viera opodstatnenie.