Vánoční příběh očima oslíka (1994)

Ráno 26.12. som sa zobudil akosi priskoro a zapol som bedňu, v ktorej práve dávali tento nevýrazný animovaný film. Hneď plusové body táto rozprávka získala jednoduchou ale peknou animáciou a vhodným dabingom STV. A čo príbeh a zápletka? Klasická story o narodení Ježiša vyrozprávaná z pohľadu starého somárika (s hlasom Hercula Poirota). Veď viete, toho čo stál pri jasliach pri malom Ježiškovi... Dal by som aj plné hodnotenie lenže od toho ma odradili zbytočné flashbacky, nedomyslené a nedotiahnuté vedľajšie dejové línie a tiež drobné nelogické nezrovnalosti v ústrednom príbehu, ktoré si každý pozorný divák všimne. Tieto chybičky na kráse nie sú však nič čo by vás malo odradiť od zhladnutia "Príbehu Vianoc". Znamená to, že to musíte všetci vidieť? No, určite to nestojí zase za divoké zháňanie videokazety alebo DVDčka, ale keď uvidíte, že to dávajú v období Vianoc v telke tak videním toho rozhodne neutrpíte žiadnu ujmu. Stiahnutím takisto ;)

Super zvířátka (2005) (seriál)

Wonder Pets teda môžem. Animácia a spracovanie v štýle Angely Anacondy sa tu podľa môjho názoru skutočne hodí. Aj keď koncept každej epizódy je prakticky totožný zatiaľ ma neomrzel. Zlaté zvieratká, veselé pesničky s naozaj kvalitnými textami, fór so zelerom, milá zápletka so zachraňovaním flóry či fauny k tomu dopomáha. Taktiež sa mi páči tématické vydekorovanie triedy, variabilita a prepracovanosť prostredia kam Wonder Pets letia, či už je to NY, Grécko, Oklahoma, bambusový les v Číne alebo nejaká rozprávková knižka (áno, WP dokážu vchádzať do kníh :P). Osobne mi vždy tak trochu nepostačovalo, že zvieratá na zachránenie mali vždy dosť banálne problémy typu: myš spadla do saxofónu, skunk sa zasekol v tŕňovom kríku alebo šteniatko je samo doma a nedokáže sa dostať von a vykonať potrebu. Vždy som chcel WP doviesť do novej úrovne ako napríklad: WP zničia rybársku loď, ktorá loví húfy sardiniek, zachránia laboratórnu krysu pred infikovaním nového smrtiaceho vírusu vedcami, zneškodnia pytliakov čo stopujú v Himalájach rodinku bielych leopardov kôli kožušine, zachránia psa pred zjedením v Juhovýchodnej Ázii alebo ovečku pred zoofilom atď.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Nebudem podrobne rozoberať duchovné a filozofické posolstvo, ktorým film priamo srší. Jednoducho poviem, že sa mi páčil + priťahovanie lode pomocou kohúta bol priam geniálny nápad. Vytknem však toto: Ako je možné, že na jar keď išiel chlapec loďkou na breh, starý mních ho tajne sledoval spoza kameňa? Veď chlapec išiel na lodi sám, iné plavidlo nemali a mních bol suchý, takže na breh jazera nemohol preplávať! Budú v tom asi nejaké tie čáry či telekinéza :)

Franklin (1997) (seriál)

Pohodový seriál pre deti. Žiadne násilie, žiadne sprosťárny iba hodnotná zábava obsahujúca patričné morálne hodnoty.

Stanley (2001) (seriál)

Ak odignorujem dosť zlé výtvarné spracovanie seriálu, neskutočne otravnú psa a mačku aj s ich otravnou opakujúcou sa pesničkou a hrozne nesympatického Stanleyho kamoša Lestera, tak sa môžem skonštatovať iba to, že som spokojný. A to nadmieru! Príbehy chlapca Stanleyho a jeho ryby Dennisa, ktorí si kadžý deň zoberú na paškál nejaké zviera a spolu cestujú pomocou akejsi zázračnej encykopédie konkrétne za týmto zvieraťom, a potom ho podrobne skúmajú a zisťujú o ňom rôzne zaujímavé veci sa mi vždy páčili. Výber zvieraťa vždy súvisí s vecami, ktoré Stanley prežíva v "reálnom živote". Funguje to asi takto: " Stanley s bojí tmy a preto sa ide posťažovať Dennisovi. On mu povie, že nemusí báť a povie, že napríklad taká sova je aktívna iba v noci a preto sa tmy báť nemôže. A tak spolu idú do knihy (čomu predchádza spomínaná pesnička Elsie a Harryho, ktorú okrem mňa neznáša aj samotný Dennis), navštívia sovy, Stanley sa o nich veľa dozvie, pochopí, že báť sa tmy je zbytočné a vrátia spokojní sa domov. Koniec! " Jednoduché, ale vždy zaujímavé a stereotyp sa u mňa nedostavil.

Malí Einsteinové (2005) (seriál)

Podľa môjho skromného názoru je to príšerné. Celkový prístup k divákovi je podľa mňa úplne odveci a deti to iba zblbne. Pri veciach ako je štartovanie rakety štýlom "pač pač pač", tlieskaní samým sebe alebo pri zvieratách, ktoré vydávajú zvuky ako hudobné nástroje ostáva mozog akoby v nejakom tranze. Beriem, že sa program snaží naučiť nejaké veci o umení, pamiatkach alebo vážnej hudbe ale "krešendo a diminuendo" malým ďeťom asi veľa nepovie. Little Einsteins síce mali myšlienku ale v spracovaní zlyhali a teraz tu máme takýto zvrátený nič nehovoriaci bordel. Čomu sa vlastne divím? Typický Disney dnešnej doby. Od odpadu zachránila tento seriál iba spomínaná skvelá hudba a umenie, ktoré sa nájde v každom dieli. To ostatné sa mne nedá pozerať ani počúvať.

Cavalcade of Cartoon Comedy (2008) (seriál)

Zopár gagov akoby priamo vystrihnutých z Family Guya. Celkom zábavné ale podľa môjho názoru dokonale zbytočné. Tieto fórky by iste lepšie zapasovali priamo v už spomínanom FG. Takto vyzerajú iba ako reklama alebo nejaký marketingový ťah.