• Krátkometrážní

Totální nasazení: Nezapomeneme (2013) (hudební videoklip)

Napriek tomu, že som bol dlhé roky punkáč, nikdy som nebol fanúšik kapely Totální Nasazení. Cez to všetko však musím uznať že pesničkou a klipom "Nezapomeneme" sa u mňa vyznamenali a jedná sa o veľmi emotívnu a silnú záležitosť, ktorá obžalováva dlhých 41 rokov krutej totality, ktorú naši predkovia v Československu zažili. Viem že sa jedná o osobnú záležitosť speváka Sváti Švába, pretože v klipe hrá svojho predka. Každopádne sa jedná o veľmi vydarený a silný klip.

Duna (2021)

Jeden z najsilnejších filmových zážitkov posledných rokov. Vizuálny mág Villeneuve sa ujal svojho vysnívaného projektu a natočil adaptáciu známej sci-fi knihy od Franka Herberta. Prvá adaptácia, ktorú v roku 1984 natočil David Lynch, bohužiaľ skončila ako kasovný prepadák. Duna ako román je také Star Wars pre dospelých. Pomaly rozprávaný a hĺbavý príbeh, v ktorom sa šľachtické rody v ďalekej budúcnosti prú o púštnu planétu Arrakis, ktorá je zdrojom tajomného korenia. Rod Atreidesov vedený vojvodcom Letom Atreidesom (Oscar Isaac) ctí diplomatické metódy a chce  na Arrakise prosperovať, zato rod Harkonnenov vedený obéznym barónom Vladimírom Harkonennom, je tlupou brutálnych, hrubokrkých barbarov a tí majú od diplomacie ďaleko. Rozpúta sa krvavá vojna, z ktorej môže vyhrať len jeden rod a vojvodcov syn Paul vyzerá ako nádejný spasiteľ Duny. Film od vizuálnej stránky či hudby od Hansa Zimmera disponuje skvelým hereckým výberom. Príbehovo však dopláca na to, že sa jedná len o polovicu románu a jednotlivé postavy dostanú svoj priestor až v druhej časti. Každopádne sa pre mňa jedná o film roku.

Simpsonovi - Babička (1995) (epizoda)

Mimoriadne dojemný diel, kde sa vracia Homerova stratená matka Mona, ktorú v originále nadabovala moja obľúbená Glenn Close. Záverečná scéna lúčenia patrí medzi vôbec najsilnejšie momenty v histórii seriálu.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Naturalistický thriller, ktorý otvorene podáva nielen spoločenské problémy súčasného Poľska (vzostup krajnej pravice), ale v konečnom dôsledku aj globálného Sveta. Rozoberajú sa tu témy imigrácie z tretích krajín a pôsobenie liberálnych politikov v bývalom východnom bloku a autori prinášajú aj pohľad do zákulisia PR agentúr, ktoré sa špecializujú na diskreditáciu celebrít a politikov. Sledujeme príbeh slizkého, kariéristického hajzla, ktorý sa práve v takej agentúre zamestná a veľmi rýchlo si osvojí špinavé praktiky spojené s nenávistnými kampaňami a vytváraním Hoaxov. Po čase však rozohrá hru, ktorá bude mať fatálne následky. Režisér Jan Komasa mňa po filme Corpus Christi znovu utvrdil, že je jedným z najväčších režisérskych talentov súčasného Poľska a k tomu je tu k dispozícii plejáda talentovaných hercov. Záverečná pasáž mi vyrazila dych a ešte veľmi dlho po dopozeraní som ostal v šoku.

Červený trpaslík - Roztavení (1991) (epizoda)

"A jak tam tak sedíme ve 2:30 ráno, začal jsem litovat, že jsem se kdy přihlásil na kadetku. Na jih od nás byla voda a dostat se přes ni jsme nemohli. Z východu a západu nás vzaly dvě armády do kleští. Jediná cesta vedla na sever; tak jsem to risknul a modlil se, aby mi bohové přáli. Vzal jsem kostky a hodil dvě šestky. Caldecott byl u vytržení! Ještě jeden hod - další dvě šestky!"

Červený trpaslík - Poslední den (1989) (epizoda)

"Vzpomínám si, jak jsem se prvně opil. Na školním vejletě v Paříži. Vyžahnul jsem pár flašek červenýho patoku a pak jsme šli na Eiffelovku. Nahoru jsem se vyškrabal, ale pak už to chtělo ven. Zřejmě to přistálo na Montmartru. To je přes deset kiláků! Říká se, že to ňákej pouliční malíř prodal texaskýmu turistovi, řekl mu, že je to pravej Jackson Pollock!"

Červený trpaslík - Fotostroj času (1989) (epizoda)

"Dnes jsem to řekla tatínkovi. Všechno o nás dvou." "A jak to starý pán vzal?" "No, nebyl příliš nadšený. Víš, jen tam tak seděl na vrhačce na asfaltové holuby a křičel: „Tak škubni!“

Legendy kriminalistiky - Dahlgren (2019) (epizoda)

Bez výhrady jeden z najdesivejších prípadov celého seriálu. Pohodová a v okolí obľúbená brnenská rodina Harokových skončila chladnokrvne zmasakrovaná ich rodinným príslušníkom z USA, ktorý k nim prišiel na návštevu. Následne utiekol na viedenský Schwechat a uletel domov. Nielen to, že dotyčný Kevin Dahlgren ich rozsekal a následne zapálil v sklepe, ale hlavne skutočnosť, že nemal žiadny motív pôsobí až hororovo. Prípad má však pozitíva v podobe profesionálnej práce českých kriminalistov a štátnej zástupkyne, ktorí v rekordne krátkom čase dosiahli toho, že psychopat Dahlgren bol už po vystúpení z lietadla vo Washingtone zatknutý FBI. Po úradných peripetiách skončil pred súdom a vyfasoval doživotný trest. Nakoniec spáchal sám nad sebou trest smrti vo valdickom lapáku - to je to druhé pozitívum. Tvorcom seriálu sa podarilo unikátne zachytiť celý smutný príbeh a v podstate celý diel pôsobí ako pomník zavraždeným.

Slunovrat (2019)

Po druhom zhliadnutí dávam plný počet. Unikátna záležitosť natočená americkým režisérom, produkovaná Švédmi a natočená v Maďarsku. Porovnanie s Wicker Manom je namieste a režisér sa mu ani nebráni, ale tu sa tvorcovia pohrali s celkovou ponurou atmosférou, herci hrajú viac než obstojne (hlavne Florence Pugh exceluje) a celková škandinávsko-pohanská štylizácia funguje na výbornú. Postupne budované napätie graduje do pôsobivo strašidelného finále a aj po niekoľkých zhliadnutiach mám pocit, že tento film sa do budúcna stane kultom.

Depeche Mode: Stripped (1986) (hudební videoklip)

Za mňa jeden z vôbec najväčších hitov od DM. Nielen svojím neopakovateľným zvukom (zvuk výfuku motorky, ohňostroj), ale aj celkovým chladným vizuálom a nápadmi. Rozbíjanie vrakov áut stavbárskými kladivami, zapaľovanie televízorov či premietanie, to sú už veľmi dobre známe zábery tohto geniálneho klipu. Potom žezlo prebral Anton Corbijn a doviedol vizuál kapely k jeho najznámejšej podobe.