• Krátkometrážní

Kagemuša (1980)

V 16. storočí otriasali Japonskom krvavé občianske vojny a povstania. Pri dobývaní jednoho hradu, je Daimjó menom Šingen Takeda ťažko zranený strelou z muškety. Po čase skoná a aby nebolo jeho vojsko demoralizované, dosadia na jeho miesto dokonalého dvojníka - zlodeja, ktorý mal byť pôvodne ukrižovaný. Ten sa stáva oným Kagemušom, čiže tieňovým bojovníkom a dlhú dobu sa mu darí viesť vojská do víťazných bitiek a vydávať sa za svoj predobraz. Také divadlo sa však nedá hrať navždy. Kagemuša je jeden z ďalších majstrovsky natočených veľkofilmov pána režiséra Kurosawu a každý záber je do detailu premysleným kúskom rozsiahlej mozaiky. To všetko doplnené pôsobivou hudbou, monumentálnou výpravou a precíznymi hereckými výkonmi. Bez výhrady veľkolepé dielo svetovej kinematografie.

Zmizení (2013)

Nervy trhajúci psycho-thriller o záhadnom zmiznutí dvoch malých dievčat uprostred rodinnej oslavy. Policajný detektív v podaní Jakea Gyllenhaala zahajuje pátranie, zatiaľ čo zdrvený Hugh Jackman ako otec jednoho z dievčat sa vydáva pátrať na vlastnú päsť a využije pri tom veľmi brutálne metódy. Po celý film som napätý ako struna sedel a čakal čo sa bude diať a dočkal som sa ďalších nečakaných zvratov a otázok, z ktorých behal mráz po chrbte. Depresia a mráz z filmu prýštia na ďaleko a celkovo štylizácia pripomína rukopis Davida Finchera. Ale Denis Villeneuve má svoj vlastný štýl, ktorý neskôr zdokonalil v Sicariovi a u tohto staršieho filmu som sa presvedčil, že Denis bol dobrý rejža už v začiatkoch. Herci hrajú na výbornú, ale náležitú pozornosť na seba strháva práve zmienený Jackman, ktorý tu dokonalo predvádza abstinujúceho alkoholika na pokraji nervového zrútenia. Pri scéne výsluchu jednej postavy predvádza také šialenstvo, že z neho ide vyložene strach a úprimne povedané, tak skvele hrať som ho zatiaľ v žiadnom filme nevidel. Veľmi vydarená záležitosť.

1917 (2019)

Naturalistická exkurzia do zákopových bojov 1. svetovej vojny, kde dostanú dvaja vojaci za úlohu doručiť písomný rozkaz o odvolanom útoku. Musia prejsť územím nikoho a čeliť bežným nástrahám vojnového chaosu. Ďalší Mendesov zásah do čierneho, tentoraz natočený s minimálnym použitím strihu. Režisér si neberie servítky a ukazuje zákopové boje i všadeprítomnú smrť vo full frontal záberoch. Vzhľadom k tomu, že o "Veľkej vojne" toho bolo zatiaľ natočeného celkom málo, jedná sa o veľmi hodnotný príspevok.

Půlnoční expres (1978)

Režisér Alan Parker (The Wall, Angel Heart) a scenárista Oliver Stone nám prinášajú skutočný príbeh mladého Američana Billyho Hayesa, ktorý sa v roku 1970 pokúsil z tureckého Istanbulu prepašovať 2 kg hašiša a bol zadržaný políciou. Následne ho čakalo živorenie v krutých podmienkach tureckého kriminálu. Depresívny a surový film plný smútku a beznádeje nestratil nič zo svojej pôsobivosti ani po 42 rokoch.

Sedm samurajů (1954)

Príbeh o siedmych hrdinných samurajoch, ktorí sa spoja, aby ochránili malú chudobnú dedinu pred nájazdmi lúpežníkov. Majstrovsky natočený film, ktorý patrí plným právom medzi významné diela svetovej kinematografie.

Až na krev (2007)

Naturalistická sonda do duše jedného ropného magnáta, ktorý obetoval celý život ťažbe ropy. Táto činnosť ho však v priebehu rokov natoľko pohltila, že nakoniec stratil aj posledné zvyšky ľudskosti. Celý film som sedel napnutý ako struna a očakával čo sa bude ďalej diať. A dostal som ďalšie a ďalšie pôsobivé scény. Daniel Day-Lewis je herecký poloboh a z jeho postavy tu behá mráz po chrbte. Nezabudnuteľná záležitosť.

Kolja (1996)

Hlboko ľudský príbeh o nečakanom otcovskom púte starého mládenca, ktorý si nechcene osvojí malého ruského chlapca a následne s ním prežije najlepšie chvíle života. Bez výhrady majstrovsky natočený film, ktorý považujem za filmovú klasiku (nielen) českého filmu.

Hard Boiled (1992)

Šialená OVER THE TOP akčná bomba, ktorá vyniesla Johna Woo a Chow Yun-Fata na pomyselný filmový vrchol. Toľko šialenej akcie a prestreliek len tak v nejakom filme neuvidíte. A celé je to majstrovsky natočené i zahrané.

John Wick 3 (2019)

Keď som pred štyrmi rokmi videl prvý diel Johna Wicka, vôbec by mňa nenapadlo že sa raz rozbehne úspešná trilógia a hlavne že ju tvorcovia dokážu tak zručne vyšperkovať. Ale zázraky sa dejú a už pri druhom diele mi bolo jasné, že sa tu rodí kultová séria. Režisér tentoraz nastavil pomyselnú laťku ešte do vyššieho levelu a paralelný svet mafie a nájomných hitmanov tu dosahuje galaktických rozmerov. Načo je tu nejaká vláda a úrady? Tajomný syndikát z tohto universa má svoje vlastné zákony a pravidlá, ktoré majú dosah na celý Svet a nielen zďaleka na newyorkský Continental hotel. :) Ale na prvom mieste tu samozrejme zostávajú akčné scény a prestrelky, ktoré jednoducho stále viac vyrážajú dych a ktoré zo série urobili kultovú záležitosť. Už úvodný fight s nožami naznačí že tvorcovia tejto série sa posunuli zase o kus ďalej a záverečná bitka či Johnove súboje s ninjami sú vyloženou pastvou pre oči. John Wick je bez výhrady kultová akčná séria, ktorá zásadne zmenila akčný žáner.