• Krátkometrážní

Strašidla (2016)

Pohádková epizodní telenovela vykrádající levným stylem Addams Family 2, Konec vodníků v Čechách a Dívku na koštěti. Bez vtipu a koulí.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Purpurové řeky + Bohové a démoni po Česku

Jsem brána (2017)

PRO NEZNALECE POVÍDKY ASI SPOILERY: Když se někdo rozhodne vyrábět krátký film déle, než jaká je jeho festivalová životnost (1.5 - 2 roky), riskuje nejen peníze a čas (a zdravý rozum), které mu tento formát už nikdy neoplatí (tuplem ne King´s Baby), ale hlavně vytváří ono nebezpečné očekávání, které je největší hrozba jakéhokoli tvůrčí činnosti. Aby režisér dostál očekávání je nutné přijít zaprvé s něčím absolutně nevídaným a precizním a zadruhé festivalově nebo alespoň divácky vděčným. Jak to s těmi festivaly a malými či velkými lesklými trofejemi dopadne, ukáže čas, ale s diváky to Jsem brána bude mít nelehké. Vyžaduje totiž toleranci, která se při vzrušení ze čtyř (nebo pěti?) leté mediální masáže vůbec nemusí dostavit. Specifičtější divák pro lyricko epickou snovou scifi-hororovu abstrakci být snad ani nemůže. Kromě Kingova funclubu, na kterým je sláva filmu postavena, hádám, že spíš scifisté ocení dlouhé tiché pohledy do mlhovin plných pestrobarevných kubrickovských struktur a textur a klaustrofobickou osamělost z vypolstrovaného vesmírného modulu. Naopak horové fanoušky film asi zklame nejvíc. Pár zvukových nepříliš originálních lekaček, POV třesoucí se kamerový pohled a velmi těžko čitelný příběh, na který se musí běžně chápající divák připravit alespoň základním povědomím o předloze. Němému ději by se možná dalo jít naproti k lepšímu pochopení nějakou větičkou na začátku nebo na konci, ale ani tak by to téhle "počítačové hře" moc nepomohlo. Člověk se holt musí nechat unášet temným duněním do uplné divácké meditace a otevřít stavidla emočnímu prožitku, jakoby tenhle film byl určený pro polohu v leže (a taky že je!) či pro galerii. Na druhou stranu je ale potřeba ocenit právě tu preciznost zpracování, která při pominutí délky výroby dělá z filmu skutečně světově nejlepší kingovskou krátkometrážní! podívanou, jakou jsem zatím měl možnost vidět. Každý obraz je kompoziční i vizuální poctivá práce, atmosféra s hudbou funguje, SFX masky s efekty jsou dobré, malovaný plakát žánrově nádherný. V omezeném tuzemském sci-fi výběru je sice stále nepřekonán Jsem větší a lepší, to je můj osobní dojem, ale formální originalita těžko hledá v Česko-slovensku konkurenci. Nevídaný zážitek čeká na planetarium (případně i VR by film neskuteřně slušel), kterého se snad v tomto roce dočkáme, přestože nevím jak produkce filmu zařídí nějakou větší distribuci, protože fronta na placené vstupenky se asi na 15ti minutový film stát nebude. Závěrem škoda, že si film dává tolik záležet na zdůrazňování prvenství tuzemské adaptace Kinga a ambice nejsou trochu vyšší, což by eventuelně možná mohlo souviset s výběrem jiné látky. Snad film přinese tvůrcům nejaké to štěstíčko festivalové pozornosti a pana Kinga zahřeje u srdce.

Šikmá plocha (2016)

Nebýt divných zvuků, podivných objevujících se krvavých otisků na protější straně a zkrátka věeho, co dělá z perfektního minimalistického mikrothrileru mysteriozni horor, tak by to byla pecka. Nevšímejte si rušivých elementů a užijte si tíseň totálně bezvýchodné situace. Takovéhle školní cvičení by mělo být povinné pro všechny famáky.

Procedura (2016)

Nečekaná debilita odbourala smíchem kinosál na několik minut po filmu. Film je vykoupen.

Podzim (2015)

Vtipná reklama na mluvící plyšáky, ale určitě ne film. Nanejvýš videoartový happening.

Za dveřmi toalet (2016)

Zbytečně přeplácaná koláž záchodokoupelnových filmových scén, která jí o třídu snižuje pod Hell´s Club. Škoda. Poloviční stopáž by tomu slušela.

Byl jsem vítěz (2016)

Koncept vynikající, ale šlo z toho vymáčknout víc, specielně pak z obrazové části, která se během 14 minut bohužel omrzí.

Pérák (2016)

Komixová stylizace mi sedí, přestože místy by možná snesla buď více detailu, nebo naopak grafičtější přístup (Hellboy), aby podtrhla šeď a atmosféru zatemněné protektorátní Prahy. Kombinace českých legend, přehaný gore a brutalita, akce v americkém duchu, rodokapsová zápletka, to vše superhrdinské adaptaci Péráka sluší a fanoušci této městské legendy musí být nadšení. Škoda, že nám dlouho připravovaný krátký film nenabídl trochu víc z hlediska pointy, ale pokud slouží jako pilot ze serálu o Pérákovi, pak jen tak dál. Oceňuji i odvahu Péráka odmaskovat. SPOILER Jelikož je to ale pohádka pro dospělé, doporučuji vyvarovat se zbytečných úskoků typu rychle se probouzející agentka po vpichu uspávací jehly, protože to závěreřné vyústění potřebuje...

Ďábel čeká na smrt (2017)

Potenciál v absurdní anekdotě provázané otázkou "co dělat, když se vám v ložnici usadí ďábel" je přidušen prázdnými a zbytečně urážlivými rozhovory a nekreativní režií. Zkušený režisér malých forem paradoxně přizabil film stopáží - 13 minutové čekání na estrádní pointu jak z pořadu Petra Novotného. Nevím odkud vítr vane, protože od Okresního přeboru už uplynulo dost času, ale zdá se, že se fascinace venkovským životem a, jak říká synopse "českou spodinou", stává pro mladé tvůrce dost trendy.