Ve jménu cti (2023)

Po dlouhé době film který řeší otázku rovnoprávnosti opravdu chytře a nápaditě. Koho by to napadlo, že stačí ubrat plyn a porozhlédnout se ve vodách historie. Herci, kostýmy, choreografie a hudba tady jedou na jedničku. Film funguje skvěle a určitě obstojí i v klasických kinech a obýváku. Rozhodně mohu jen doporučit za mě 85%. #kviff2023

Telefonní budka (2002)

Příjemná trillerová jednohubka. Ve své době film možná uzemnil řadu diváků, z dnešního pohledu se však nejedná o nic zázračného. Když se to vezme kolem a kolem je to v podstatě prodloužená epizoda běžného seriálu např. "Myšlenky zločince". Colin to sice tahá trochu do výšin ale na 4 hvězdy to nestačí. Za mě 60%

Tiché místo (2018)

Perfektní myšlenka, zadupána do země neschopností autorů udržet logiku čehokoliv. Ve světě "Tichého místa" totiž nic není problém, když u toho neprodukujete absolutně žádný zvuk. Stačí přeci jen všude trousit písek, nechat si děti dělat co chtějí a v klidu si farmařit. Narvaný sýpky přetékají a doslova praskají ve švech. Elektřiny máte tolik, že si můžete provozovat vlastní "big-brother" 24/7. Sousedi po večerech zapalují ohně na dobrou noc a nic nemůže pokazit tuhle "post-apo" idylku. Když tu najednou, osudný 473 den se doslova nemůžete jít ani vydělat, aniž by jste při tom nenarazili na "emzáka" co slyší i mávnutí motýlích křídel. Nakonec si teda říkáte to je fakt na ho... Jak takovouhle potvoru vyřídíte, když to nezvládla doslova žádná armáda na světě a civilizace se válí v prachu. Překvapivě jednoduše, stará dobrá "emerická" brokovnice zvládne všechno. Jako horor bez logiky je to asi vážně na 4 hvězdy. Jenže tohle mělo potenciál být něco víc a stát se kultovním sci-fi s vlastním poměrně originálním světem. Opravdu velká škoda. Za mě 50%

Hřiště snů (1989)

Jestli nějaký film přesně vystihuje pojem "Americký sen" je to právě tento. Máte vnuknutí ! tak na co čekáte "Just do it". Možná že se snímek až přehnaně točí jen kolem Baseballu, ale stačí si vzít svůj celoživotní sen a dosadit si ho. Vznikne vám poeticky naladěný příběh člověka a snu. Snu o místě, kde ještě jednou můžete udělat to co vám v životě uteklo mezi prsty. Pokud chcete tohle dílko hodnotit, musíte nějaký sen mít. Pak už narazíte jen na pár vad na kráse a taky to, že v naší kotlině asi nepochopíme co může pro člověka znamenat Baseball. Za mě 85%

Prácička v Itálii (1969)

Neuvěřitelně nadhodnocený film. Zprvu zkoušíte absolutně vypnout veškeré logické myšlení a brát to jako hodně přestřelenou komedii. Jenže ani to vám nepomůže, než se film dostane k samotné loupeži uteče doslova věčnost a vy pořád čekáte na nějaký humor, na něco co odůvodní tento nesmyslný patos natažený přes polovinu stopáže. Hlavní hrdina kurevník toho nejvyššího řádu, dává dohromady nesmyslně velký tým na nesmyslně provedenou loupež století. Následuje samotné provedení loupeže (které opět nedává nejmenší logiku) s teamem analfabetu co by si bez našeho obšourníka nezavázali ani tkaničky u bot. Potom všichni naskočí do "mini" a následuje tak jediná světlá chvilka snímku. Při honičce (která teda opět nedává smysl) vzniklo několik zajímavých záběrů které definovali moderní způsob natáčení těchto scén. Dalším kladem jsou i některé hlášky, zajímavé exteriéry a použité vozy (hlavně první Lambo). Celkově si ale myslím, že film byl ve své době prostě jen propagandou Anglické rádoby nadřazenosti nad celým světem a účelné zesměšnění všech občanů Itálie jakožto nejhloupějších lidí vůbec. Někomu to může přijít vtipné ale je to spíše trapné. Za mě 35%

Thelma a Louise (1991)

Co když se dostanete do situace kdy se to vážně hodně podělá a máte jen dvě možnosti. Postavit se tomu čelem a risknout to s justicí v kterou nemáte tu nejlepší důvěru, nebo prostě chytnete osud za pačesy a skočíte do rozbouřené řeky směr Mechiko. Řekl bych, že se jedná o nejlepší road-movie vůbec, s přesahem který v našich končinách jen těžko dokážeme pochopit. No když se o to pokusíte vyjdou vám tři věci. Je lepší naplno žít dva dny na útěku, než nežít do 90ti. Že opravdové přátelství vede až za hrob. A taky to, že svoboda je cennější než život sám. Film není v TOP 100 pouze z důvodu až přílišné nenávisti k mužskému pohlaví. ps: Né každej chlap s váma chce doslova vy*ebat. Za mě 90%

G. I. Jane (1997)

90% snímku není vůbec tak špatná jak se zde někteří píší. Vlastně je to hodně-hodně dobré. Herecké výkony jsou ucházející a kamera většinu času perfektní. Taky na to, že se film točí pouze kolem výcviku, má dostatečný nádech nefalšovaného válečného snímků. Nevypadává z tempa a je dokreslen vynikajícím hudbou Trevora Jonese. Celou dobu sledování si tak nějak říkám to jsou jasný 4*(75%) co by se mohlo po... Jenže tu náhle! Nevím jestli Ridley Scott odjel z natáčení závěrečné scény se slovy "to už dotočíte, co by se mohlo pokazit" a následně pan kameraman předal železo svému 8 letému dítěti "náá, točit umí každej". Po celou dobu závěru filmu jsem seděl a nevěřícně kroutil hlavou jak se může kvalita produkce takhle propadnout. Nepřeháním když řeknu, že to bylo lacinější a komičtější než intro pasáž k MacGyverovi. Pro zvýšení trapnosti kameraman neustále přibližuje a oddaluje, vrcholem je pak záběr na vojáka který vypadá jakože tancuje pod palbou (vyloženě SEALs). Za 5 minut záběru, to takhle podělat. Za mě 55%

The Thinning (2016)

V první třetině si říkáte to je vážně dost dobré "B-scífko" a tak trochu si povzdechnete nad rozpočtem a celkovým obsazením 80%. SpoilerAlert - Poté se dozvídáte, že selekce probíhá na základě encyklopedi-analního vědomostního testu "abcd" jak někde na gymplu. To asi těžko může reflektovat skutečný intelekt člověka. Zamáčknete slzu a sundáte dalších 15 bodu z hodnocení. Jenže v polovině snímek změní žánr. Najednou je z toho stupidní a plochá úniková hra aka "chata v horách" a jiné. Tak teda zase sundáte 15 z celku. V poslední třetině se jedná spíše o ubrečený středoškolský románek, z původní myšlenky filmu zůstalo jen málo -15 bodů . Závěrečná scéna je hřebíček do rakve, doslova jsem na ní musel zapomenout abych neposlal film do oblasti "odpad". Držel jsem se. Za mě 35%.

Poslední semestr (2018)

Na podobné téma vznikla již řada filmů. Některé lepší jiné horší, ve svém pod-žánru je to tedy lepší průměr. Filmy tohoto ražení jsou specifické soustředěním pozornosti převážně na hlavní postavu, ostatní spíše dokreslují scénu a přihrávají na dialogy (monology). Autoři snímku si toho byli dobře vědomy a tak vsadili vše na jednu kartu "Johnny Depp". A vsadili zatraceně dobře, troufám si říct nejlépe jak mohli. Johnny tenhle film vytahuje z bahna průměru a zvedá co mu síly stačí. Jen škoda, že toto téma je již vytěženo a nic na tom nedokáže změnit ani Johnny. Ale pokud jste žádný film podobného ražení neviděli. Může se právě tento stát pro vás tím zásadním (přihoďte si pár procent navíc). Za mě 80%

Pacific Rim: Povstání (2018)

Jedna * z úcty k japonské předloze (Neon Genesis Evangelion). Jednička se alespoň držela nějaké kostry. Zde ovšem máme možnost vidět co s filmem za velký balík peněz dokáže udělat "social justice warrior" myšlení. Autoři se tu svojí představu dobra snaží narvat vašim dětem hodně hluboko do zadnice. Za mě 10%