Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Konečne sa Twilight dočkal dobrého spracovania. A práve včas(: Vyjadrovanie bolo nanajvýš expresívne (špeciálne plus pre scénu, ktorú by so nazvala "rekapitulácia") a krvi sa tu zišlo za všetky tri predchádzajúce diely. Čo sa mínusov týka (okrem kamery, ktorá brala neraz až nepríjemne detailné zábery a rozmazané, neprehladné boje)... Prečo sa preboha režisér nerozhodol pre aké publikum film točí? Ako môže v jednej scéne prebiehať romantický dialóg s patetickým inštrumentálnym podmazom ako zo Sturm der Liebe, keď neskôr do nás vtláča nekompromisnú psychedelickú flesh and gore akciu? Viem si to vysvetliť len tým, že nechcel prísť o doterajších divákov a pribrať aj doterajších odporcov, čo sa ale strašne vylučovalo a bilo. Prosím, nabudúce buď jedno alebo druhé!

Ocelová pěst (2011)

Ja konkrétne som sa práve za brucho nechytala, ani sánka mi nepadala, ale Real Steel sa celkom určite podarilo zaujať vyhliadnutú vekovú skupinu (teda tých cca 10 ročných chlapcov). Avšak! Čo oceňujem, je prístup, ktorý za 1. síce prinášal poučenie o rodinných hodnotách a bol dosť predvídateľný, ale robil to nenásilnou formou, a kt. za 2. nenechal Jackmana robiť Goyovi sekundanta. Čo sa deja týka, Hugh hral skvelo - podľa očakávaní -, Evangeline sa do svojej role hodila a bola veľmi príjemná (aj keď postupne jej postava stráca na dôležitosti a fanúšikovské zábery začnú otravovať), no musím bezpodmienečne vzdať hold malému Dakotovi. Keby sme na Slovensku mali len jedného tak talentovaného 12 ročného herca! Last but not least - Danny bol zase raz skvelý. Aj pre to 4*.

Šéfové na zabití (2011)

Nájsť nejakú dobrú kinovú komédiu sa zdá byť v záplave fekálneho humoru v štýle A. Sandlera, či prosto trápneho B. Stillera takmer nad ľudské sily. Aj preto som ochotná Horrible Bosses mierne nadhodnotiť. Zo začiatku som mala obavy, ktorým smerom sa príbeh vydá, ale našťastie scenáristom sa podalo podať vtipnú story, ktorá bola správne dramaticky zamotaná. Nie natoľko, aby zmiatla, dosť však na to, aby nenudila. V akomsi (dobrom?) zmysle mi to pripomínalo Hangover. Z hercov na mňa veľmi dobre zapôsobil práve neopozeraný Charlie Day (druhého takého herca pod týmto slnkom nepoznám:) nezostáva mi než tešiť sa na Pacific Rim). PS: Ioan was born for the role of the wetwork man!

Černá labuť (2010)

Expresívne psycho s prvkami hororu, to celé v pozadí konkurenčného boja v nekompromisnom svete baletu, za zvukov výrazného soundtracku, ktorý len tak "neprepočujete". Intímna kamera zaostrená na skvelý výkon Natalie Portman. Zatajený dych a 5* navrch (aj po druhom zhliadnutí).

Rango (2011)

Prvá polovica (tretina?) bola excelentná one man show Johnnyho Deppa. O to nič. Akonáhle však prišiel pokus o vybudovanie príbehu (líznutého ideou Čínskej štvrte) a pridali sa postavy, akékoľvek Johnnyho "komedično" ustúpilo do úplného minima. Tiež mi pripadá, že film sa dostatočne nevyrovnal s tým, či chce byť skôr pre deti alebo pre dospelých, čo niekedy vo mne vzbudzovalo na deti až drsný dojem (son of a..., fajčenie, cojones, atď). Štvrtá * preto patrí takmer výlučne pôvodnému dabingu/obsadeniu. ...A aby som nezabudla, ten 1080p HD zážitok tiež spravil svoje.

Králova řeč (2010)

Už dlho sa mi nestalo, že by som pozerala nejaký film a nechcela, aby nikdy skončil. Kráľova reč pre mňa skutočne uplynula veľmi príjemne a nenudila ani chvíľku. Navyše ústrednej dvojici Firth-Rush bolo veriť každé slovo, pričom ani jeden nestál v tieni toho druhého a navzájom sa dopĺňali. Dobrý dojem len utvrdzuje autentická výprava. Nemám, čo by som vytkla, ani keby som veľmi chcela. Viac takýchto filmov!

Správci osudu (2011)

Za normálnych okolností by som asi dali o stupeň horšiu známku, ale kto by neprilepšil filmu, ktorý vlastne predostiera, že každý sme si "správcom" svojho osudu?(: Navyše keby-bolo-keby idea je blízka azda každému z nás... A čo ak to všetko obstojne ukočíruje Damon? No nedajte mu tie 4*! Príjemne strávený čas pri filme, ktorý neurazí.

Vyměřený čas (2011)

In Time si ma získal od precízne vyberaných kostýmov a áut, cez vyobrazenie futuristickej spoločnosti jednoducho a elegantne (bez znižovania sa k extravagancii a la Lady GaGa), až po - a to je hlavné - samotnú myšlienku, ktorá ma prinútila k zamysleniu, či už o peniazoch a spoločenských vrstvách alebo o čase a jeho využití v živote každého. Výstižne sa dá zhrnúť do starého známeho: "Čas sú peniaze". PS: Nedá mi nepochváliť veľmi podarený preklad titulkov v kine (po poslednej titulkovej kino-traume pri Captain America mi to padlo skutočne dobre). Len tak ďalej.

Všemocný (2011)

Zo začiatku sa to črtalo celkom pekne, ale všetko sa to začalo zadrhávať, keď scenáristi nevedeli, čo za konflikty by vymysleli. Oči som si začala zakrývať pri pseudo-upírskej scéne z núdze, ktorou môj pomyselný pohár už nadobro pretiekol (a ktorá mi zaváňala nepekným deus ex machina). Keby mal na konci príbeh nejaký výsledok... alebo keby boli rozvili ono NZT (ktorého bolo na svete toľko, že to mohli byť cukríky, a predsa pochádzali odnikiaľ)... dokonca som si povedala, že odo mňa dostanú body k dobru, ak odhalia význam tých troch písmen! Asi som žiadala veľa.

Drive (2011)

Pre mňa ako ženu na prvý pohľad nemal Drive extra hodnotu - v skutočnosti, ak som sa mala zamyslieť nad hodnotením, vychádzali mi pri najlepšej vôli 3*. Prišiel mi tiahly a (občas až iritujúco) sterilný, takže som si nakoniec pokladala otázku, čo len hl. hrdinka na Shannonovi videla a prečo mu scenáristi nedovolili prejaviť svoje city tak, aby som mu skutočne jeho motívy a dramatickú potrebu verila? (Pre príklad z praxe viď komentár od Je.n.n.y) Až môj priateľ mi vysvetlil, že hl. hrdina je akýmsi typom "surového neokresaného muža", akým je niekde vo vnútri (vo väčšej či menšej miere) každý chlap. A skutočne tomu môže byť tak - preto sa nehanbím dať plné 4* - Drive totižto prvotriedne zhrnul muža nevyrovnaného, v citoch neistého, rozpolteného, jednoducho pohľad na tú stránku muža, ktorú normálne my ženy nemáme voľne k videniu.