Neviditelný symbol (2010)

Invisible Sign sice nenaplnil moje očekávání na 100%, ale to se dnes podaří jen málokterému filmu. Rozhodně to nebylo zklamání, spíš jen neurčitý pocit, že se to s větší důkladností dalo udělat líp. Nicméně již podle traileru člověk věděl, zda je to jeho krevní skupina a proto není třeba se poté ofrňovat, diváci. Zpětně mohu zodpovědně říct, že trailer opravdu vystihnul film, který není pro každého, není ničím násilný (kromě letící sekery), spíš v některýcj momentech úsměvný. Pro mě 4 poctivě zasloužené hvězdy.

Občanský průkaz (2010)

Občanský průkaz mile zahřeje, zamrazí, a to nejen ty, kteří tuto dobu nezažili. Je to vyvážený příběh, kde nejde ani tak o děj, jako o popis doby. Výčet toho, co se mi líbilo, by přehlušil to málo, co by se dalo vytknout, takže dávám 5*, protože ty hlášky mi spraví náladu po jakémkoli těžkém dni, jedna za všechny- "Polib nám prdel, Daňku."

Pán času - Vánoční koleda (2010) (epizoda)

Můj první vánoční speciál s Jedenáctým... paráda, ryby v mracích, doktor zasnubující se s Marilyn a pekelná fuška napravit jednoho starého muže Vánoční koledou. Nádherně zkloubené téma záchrany vesmírné lodi a Dickensova příběhu, který miluju.

Prázdná kolébka (2010)

Film Oranges and Sunshine (český překlad neakceptuji) mi dal všechno, co mohl dát. Neuvěřitelný příběh, který se bohužel mnoha dětem stal, skvělé herecké obsazení a výkony: Emily Watson uchopila roli sociální pracovnice s veškerou vervou a povedlo se jí to tak, až mám o ni obavy, zda po natáčení také netrpěla posttraumatickým stresem. David Wenham jako Len tvrďák, kterého byste v prvních minutách vytáhli za ucho z místnosti, ale pak vám přiroste k srdci. A další "obyčejní" lidé, neobyčejně zahraní. Některé momenty téměř připomínaly druhou světovou a koncentrační tábory- děti odevzdaly všechny své věci a dostaly jen šortky a tričko... Tohle není obvyklý snímek, umím si představit, že leckdo u něj bude zívat, ale mně zasáhl od momentu, kdy jsem o něm četla poprvé a nepřestal, ani když jsem dokoukala závěrečné titulky s nesmrtelnou písní Wild World.

Prokletý ostrov (2010)

Většinou nemám ráda filmy, které hned tak úplně nepochopím a musím nad nimi potom přemýšlet, zvlášť když končí takhle pochmurně. Smekám klobouk před těmi, kteří pointu prokoukli, jak píší, po první třetině nebo téměř hned. Mně se to opravdu nepodařilo ani teď, můžete mrknout na profil a máte result hned- blondýna. Můj závěr je ten, že jde o zvlášť propracovaný snímek s působivými scénami, zvlášť z Dachau (jako melodrama mi to nepřišlo), vynikajícím hereckým ansámblem v čele s Leem, který ačkoli nepatří do mé stáje favoritů, září stále jasněji na hereckém nebi a co bych chtěla obzvlášť vyzdvihnout, je celková atmosféra filmu. Tedy, napsat toho tolik k něčemu, co může mít podle mě dva konce, a ještě dát za 5*, člověk může překvapit i sám sebe :-).

Přestupný rok (2010)

Myslím, že jsem se bavila fakt dobře, z několika důvodů: 1. Nic jsem od toho nečekala; 2. První verze, kterou jsem zhlédla, byla pro slabozraké (pro ty, kteří žádný takový film neviděli, neustále tam někdo komentuje, co kdo dělá, nejlepší byl komentář- Anna se lehce usmívá -> Anna se neusmívala vůbec); 3. Druhá verze, kterou jsem získala den poté, byla již v pořádku, ale ve francouzštině, také zážitek; 4. Třetí verze kupodiva byla úplně o.k., krásná angličtina a irština. Jsem tudíž důkazem, že na film se dá dívat i tři večery po sobě, Matthew Goode je prima šašek, jen ho měli před natáčením ostříhat. To, že víte, co se stane, dříve než se to stane, je vedlejší.

Red (2010)

RED jsem poprvé viděla kdysi jako dojížďku po nějakém filmu a zaujalo mě, že tam je tolik hvězd, že se málem ani nevejdou všechny do záběru.. Ale jako odlehčená krimi o vtipném zabíjení mi to přišlo zajímavé. Tento týden jsem si dala repete a musím uznat, že na mě má pozitivní účinek a že nadsázka tam byla na každém rohu, i v tom Bruceově avokádu se třemi lístky.. Krom všech excelentních hlavních postav mě zaujal "záporák" Karl Kostra Éomer Urban, jehož otráveně protažený ksichtík zdolal až jeden penzionovaný 'extrémně nebezpečný' a čilý Bruce, kterého jsem si protentokrát dala v originálním znění.

Robin Hood (2010)

Brala bych to, pokud: 1. by se to jmenovalo jinak; 2. by tam bylo více scén z lesa a více zakuklených lidí; 3. by mezi lady Marianne a Robinem bylo více živočišného tepla. Chápu, že název prodává, Russel Crowe se Scottem taky, ale poslední počin, co se mi od nich líbil, byl Gladiátor.. Bohužel, jediné, co se mi líbilo na tomto snímku, byl "bad king John", byl špatný do morku kostí a přesně tak slizký- mám privilegia od boha, proč by si je měl teď zmenšovat (když jste mi vy hlupáci pomohli proti Francouzům..)? A samozřejmě záporák číslo dvě, sir Godfrey. ___ Asi nějak stárnu, po pěti letech jsem jednu hvězdu přidala. Co bude za dalších pět let, ptám se?? :O ___ Po dalších pěti letech... ne, je to pořád někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale když člověk vidí, co za... věc vzniklo v roce 2018 s totožným názvem, tak i tohle je lepší. O něco.

Sherlock (2010) (seriál)

Nevím, jak vyjádřit své nadšení s objevem této série, těžko říct, co se mi na ni líbí víc, ale asi takto: v sobotu jsem byla v kině na "Sherlock Holmes: Hra stínů" a byla jsem unešená. Na tuto bbc verzi jsem narazila náhodou (těžko říct, co jsem dělala v mladší době kamenné, v roce 2010, že mi to uniklo) a dopředu jsem si říkala, že to nemůže být akčnější, vtipnější a herecký ansámbl lépe vybranější než Ritchie. Ó, jak hluboce jsem podcenila BBC, jsou geniální. Stačilo vidět první díl a dostali mě, objevila jsem další kontinent. ----- Herci jsou jednoduše skvostní, nad Mycroftem a jeho pravítkem v zadnici jsem málem plesala, Anderson a jeho snižování IQ v celé čtvrti to dovršil a Sherlocka a Watsona bych za sousedy brala od hodiny, přestože by to bylo rizikové. ----- "Pokud se vám to hodí, přijďte co nejříve. Pokud se vám to nehodí, přijďte také." Sherlock Holmes smskuje, nejí, pokud by mu trávení rušilo jeho úvahy a je tak sarkastický jak jen může. Jsem zvědavá na druhou řadu, která mě čeká asi bez titulků (adrenalin), hlavně na Irenu Adler, těžko si představit chladného Holmese vrkajícího a zjihlého. Nu, nic není nemožné, těším se těším.