Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

K této disciplíně jsem byl doveden, tedy jsem NUCEN se s ní konfrontovat. Kolikátý že je tohle díl? Pátý, čtvrtý..? Nevím. Každopádně pozoruji na sobě, že jsem celý žánr, ať chci nebo ne, pasívně nakonec přijal. Nejsem žádný znalec celého tohoto kultu, ale jako vzdálený a nezaujatý pozorovatel mohu říct, že herecké výkony mají s postupem let rostoucí úroveň (nepočítám-li pana Jima Broadbenta - ti "noví učitelé" v rámci všech jednotlivých dílů jsou zpravidla nějako herecky nedůvěryhodní... a herce Brumbála, jehož diagnóza je díl od dílu pokročilejší). A vůbec ti hrdinové se člověku s postupem času nakonec zdají i symptatičtí. Velký problém však spatřuju ve stopáži - film je jednoduše k neukoukání a z kina si neodnesete ucelený DOJEM a jasný přehled.. S příhledem na klipovitou formu expresívních sekvencí a přestávku mezi dvěma částmi je to asi pochopitelné, jako omluva ale nevystačí.

Poslední samuraj (2003)

Scénář a idea nudně americké.. Ale byl jsem okouzlen výpravou a záběry, které POCTIVĚ reprezentují žánr "válečný film" (jev poněkud netypický). Kupodivu film byl více než ke sledování, přestože v TV a po zvukové konverzi!

Soupeři (1977)

Harvey Keitel v dramatické roli šité na míru (žádná soudobá paušalizace jeho hereckého potenciálu - viz Pulp Fiction, Smoke aj.). Diváku příjemná katarze v závěru kapku americká, nicméně na prvotinu vyloženě profesorský počin.

Rekviem (2006)

Pečlivé, přímo německy důkladné + podobně německy expresívní; výborně zrežírované, zahrané a snímané. Bylo mi však kapku smutno..

Otázky Václava Moravce (2004) (pořad)

Václav Moravec jako pravděpodobně nejschopnější manažer a moderátor příslušného TV formátu a mlíkař.

Control (2007)

Mám rád Joy Division a u tohoto filmu jsem se ale ani nestihl bát, že ho autoři zmršej. Corbijn prokázal nejen svou evidentní generační spřízněnost s Curtisem, ale i perfektní empatii vůči jeho běsům a osudu. Nemluvě o jeho sympaticky civilním pojetí. Perfektní výkon v hlavní roli. Film doporučuju všem bez ohledu na to, zda kapelu znají, chtějí se s ní seznámit nebo ji milují.

Ene bene (1999)

Přímo profesorský civilismus na jedničku s hvězdičkou. Nechápu, jak někdo může natočit tak vytříbené filmové vyprávění jako svou prvotinu.. Herecký koncert jako důsledek nejen špičkového obsazení, ale mistrné režie!

Tobruk (2008)

Český výpravný válečný film všeobecně potřebuje podporu a ocenění za statečnost jeho tvůrců. Co se týká hodnocení konkrétně tohoto snímku, i mimo zmíněný kontext můžeme být relativně spokojeni. Dějová kompozice, střih, obsahy dialogů a většina hereckých výkonů sice nezapřou svůj řemeslný původ (tj. fabula byla často spíše řídká), k pozitivům ale patří Smutného kamera. Solidní výsledky byly dosaženy ve ztvárnění expresívních válečných momentů, kontrastu a propojení některých scén s minimalistickou hudbou. 75% (míra relativní).

Sex a Lucía (2001)

Kamera, střih, hudba, něžná byť explicitní všudypřítomná erotika, téměř dokonalá krása slečny jménem Lucía a tragika lidského osudu jsou atributy, které silně působí samy o sobě - a v tomto filmu se spojily. Pak už není důležité, že pointa příběhu mírně klopýtla za obecnou úrovní dosavadního průběhu snímku (krom toho i její podoba má své celkem solidní obhájení). Ano, některé momenty příběhu měly blíže k podobenstvím než odrazu obyčejného a skutečného života - však PROTO ale čteme knížky, chodíme do divadla nebo se díváme na filmy.

Případ Mahowny (2003)

Jednoduchý příběh, jednoduchý film, který vyzdvihuje jeho obrovská sdělnost. Sociální prohra Dana Mahownyho byla od počátku natolik autentická, že mě až do konce filmu zatížil špatný pocit. P.S.H. rozhodně - stejně jako jeho kolegové z Prahy - nezklamal. Mírná škoda výkonu Johna Hurta.