The Swiss Machine (2010)

Název jiného filmu snad nebyl více trefný než jak je u tohoto. Ueli Steck je opravdu "Swiss Machine" v pravém slova smyslu. Pomalu bez přestávky vybíhá ty největší hory bez jištění jen se svými cepíny a mačkami. Když nemáte zrovna otevřenou pusu z toho jak nemůžete uvěřit, že se Ueli během výstupu snad ani nezastaví, tak ji máte otevřenou kvůli nádherným scenériím vysokohorských krajin.

Sketchy Andy (2011)

Co všechno se dá na lajně dělat a ještě mnohem víc! Tento průkopník už teď taky patří mezi odrostlejší, ale následuje ho horda mladých a dychtivých nadšenců, kteří se bojí ještě o trochu míň a dovolují si na lajně ještě o trochu víc. O nich však až poději. V tomto krátkém díle máme možnost spatřit Andyho hlavně na highlinech, kde zkouší svoje salta, chůzi bez jištění či bez jištění ale s padákem na zádech. Nejvíce mě pobavil záběr, kdy přechází nahatý.

First Ascent (2010) (seriál)

6 napínavých dílů o zdolávání něčeho nemožného pro nás, běžné smrtelníky. Alone on the wall, byl skvěle zvolený první díl, který udělal z Honnolda hvězdu. Díl o Deanu Potterovi a jeho "padání do létání" byl také skvělý. Nechyběl ani smutný díl, kde jsem nemohl uvěřit, že chlápci pod tou lavinou opravdu zůstali a také dojemný, kde udělal borec prvovýstup pro svoji mrtvou manželku, kterou tam i rozprášil. Nicméně dva zbývající díly - o malé šikmooké a kriplovi na stěně, mě moc nebavily, ale stále je to za 5!.

Reel Rock Film Tour (2010) (seriál)

Každý rok přijde s výběrem těch nejlepších lezeckých snímků ze všech krajů světa. Pro milovníky lezení jasná volba.

La Dura Dura (2012)

Pěkné, jak se postupně posouvají limity těmi nejlepšími lezci. A když říkám nejlepšími tak opravdu na slovo vzatými. Vyrovnaný Chris, už pomalu uhasínající hvězda, která se soustředí na svoje problémy a hlavně na rodinu, oproti němu mladý zbrklý Adam, který během natáčení La dura dura ještě chodil na gympl. Během kratičkého snímku pozorujeme jak mezi sebou tito machři soupeří a každý předvádí naprosto odlišný styl lezení. Líbilo se mi, že tento dokument nekončí zdoláním trasy, to dělá z obou lezců vítěze. Bohužel La dura (je) coplete a Adam to (bohužel) vylezl o pár měsíců dřív. (beztak je Chris lepčí!) :)

Královské výstupy (2007)

Dokument o lezení, který musí bavit i nelezce, kteří mají alespoň trochu cit pro přírodu. Sharma je jak jinak než úplně skvělej a taky proto se řadí mezi mé nej lezce. (Kam se na něj v jeho pohodářství hrabe uřvaný Ondra - doporučuji La dura dura)... Tak ještě aby nám něco natočil než ho úplně předběhne nynější generace mladých lezců, kteří jsou zase o fous lepší než on. Venga, venga! :)

Nedotknutelní (2011)

Film o tom co všechno se dá s kriplem vyvádět a že toho ale je! I když se mi do tohohle filmu strašně nechtělo, tak mě mile překvapil (jak tomu často bývá, když nic nečekáte). Rozhodně jsem nečekal, že se zasměji a že k mým dalším snům přibyde další: Stát se chůvou prachatého dědy, který si nemůže ani utřít zadek, hulit s ním travku, závodit s ním v Maserati (až si jedno koupím, přibalím si sebou taky jednoho malého paraplegika na odhánění policie), závodit s ním na kriplkáře, lítat s ním v soukromém letadle nebo s padákem, dohazovat mu buchty.. Prostě dream job, kašlu na studia, vydávám se vstříc ošetřovatelství...

L. A. - Přísně tajné (1997)

Zatím jen 4, ALE! Dávám 4 kvůli nadměrné složitosti, myslím, že u tohoto filmu mi opravdu pomůže druhá projekce, abych pobral všechny souvislosti, věděl o koho se v danou chvíli jedná a to půjde už snadněji, když vím jak to celé dopadne. Jinak filmu nemám co vytknout. Herci vynikající, stejně tak i příběh, rozhodně se nejedná o žádnou uhádnutelnou zápletku, ani rozuzlení. Možná, že k páté hvězdě dospěji i bez druhé projekce, vlastně.. Rozhodl jsem se už teď. Mladý Russel a zpočátku velice nesympatický Guy měli v tu dobu zvážit policejní seriál, jak jim to spolu slušelo.

Útěk do divočiny (2007)

Film, který se mi z hlavy jen tak nevytratí... Donutil mě přečíst i knihu, ve které bohužel pro mne, nebylo o mnoho informací navíc. Sean Penn celou knihu totiž bravurně převedl na plátno. Nevím zda mám hodnotit knihu, film nebo samotného Chrise. Měl bych se zabývat filmem, ale má pro mě tak silnou emocionální stránku, že nemohu jinak a musím to celé ztotožňovat s příběhem mladého chlapce, který ze života okusil víc než mnoho z nás kdy okusí. Místy je to hodně filozofické, ale kdy není splynutí s přírodou o nějaké životní filozofii. Spoustu mých snů tu je ztvárněno a doufám, že si je také někdy splním.. Pro kritiky ohledně Chrise: Ano byl to mladý blázen, který si možná zasloužil umřít v divočině, ale celé je to o tom, že on toho blázna v sobě nechal probudit, byl sám sebou a vzdal se všech přetvářek. Vy všichni ho kritizujete právě proto, že jste to samé nedokázali... Jsem zvědavý, až tento film uvidím v pozdějším věku, jestli se mi na to celé změní náhled. Doufám, že tomu tak nebude. "Štěstí je opravdové jen tehdy, když ho máme s kým sdílet."

Trosečník (2000)

Tom Hanks to prostě umí. Když si vzpomenu na tenhle rok kdy se do kin dostaly filmy jako Gravitace, či Vše je ztraceno, ve kterých se toho také moc nenamluví, tak si říkám jak strašné to byly díla ve srovnání s Trosečníkem. Možná je to kvůli mé úchylce, pokud jde o přežití v přírodě, nicméně tento film můžu vidět 100x a stejně vždy prožívám vytrhávání zubu jak kdybych to viděl napoprvé.