Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Interiérová dráma odohrávajúca sa v jednej miestnosti. Celé je to o debate a výmene názorov medzi 12timi členmi súdnej poroty, ktorých typickosť a rôznorodosť sa krásne profiluje do mechanizmu správania. Rozhodnúť niekoho poslať na elektrické kreslo nie je jednoduché, no súdno-právne nastavený systém v USA môže byť obžalovaného jediná záchrana. Krásne vidieť ako presvedčenie a istota sa dá nalomiť, ako život 18 ročného chlapca stojí na vlásku. Výborne načrtnutá zaujatosť, proti ktorej sa pravda a fakty snažia bojovať.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Mladá hviezdička Rudolf Hrušinský vo veďlajšej úlohe potešil. Jedná sa o taktisto veľkolepý film ako Škola základ života!, s tým, že ja by som to moc neporovnával, ktorý z týchto dvoch snímkov je lepší. Oba treba pozrieť a oba sú par excelans.

Škola základ života (1938)

Pripúšťam, že skepsa a pochybnosti boli, keďže sa jedná o najstarší snímok v mojej zbierke. Či to nebude staré, neaktuálne a nudné. Ako trpko som sa mýlil. Klenot našej kinematografie s množstvom vtipných scén a bravúrných hereckých výkonov s minimom strihu. Od našich pradedkov a prababiek by sme si toho mala veľa zobrať, je tam z čoho čerpať.