X-Men: Budoucí minulost (2014)

Krásne scenáristicky poňaté a zahraté akčne X dielko, ktoré pojednáva minulosť a súčasnosť, kedy súčasnosť sa snaží pozmeniť deje minulé, aby výsledok nebol tak pesimisticky čierny a beznádejný. Perfektne zakomponované jednotlivé postavy, kedy jasne je dané a určené, koho je aká úloha. Záver mňa trocha sklamal a neveril som mu, inak som dojatý prepracovaním a zachovaním mutantského ducha v boji za spravodlivosťou a nediskrimináciou. Nádherné flashbacky Wolverina. Kde všetko funguje a zapadá do seba.

Zmizelá (2014)

Perfektne prepracovaný scenár, v ktorom som ani nehľadal žiadnu dieru a keby som sa do toho hľadania aj pustil, žiadnu by som nenašiel. Naprosto nepredvídateľný dej a sledujúc ostatné komentáre, práve bez toho citu a vášne to nabralo nový, pre mňa depresívny rozmer, ktorý ma v určitom smere obohacuje. A takisto nemôžem nespomenúť videný a v poslednej dobe dosť aktuálny a nebezpečný jav manipulácie, ktorý sa ako mor šíri po celom svete a jeho následky škody sú väčšie ako si my bežní smrtelníci ani nedokážeme predstaviť. K Fincherovi len toľko, že je celkom nevďačné to prirovnávať k Sedm si myslím z dôvodu, že ten film je kategória sama o sebe a to už nič nemôže prekonať ani sa priblížiť. Skôr len znížte z nárokov, keby toto natočil neznámy režisér, možno by bol názor viac plusový :)

38 (2014)

Nie som žiadny dokumentový expert ani fanúšik dokumentov, no tento mal hlavu a pätu. Perfektne chronologicky celý progres a vývoj hráča, ktorého meno sa (dúfam) tak skoro nezabudne. Úprimne som čakal mnoho hokejových záberov, ale bolo to naopak natočené s citom, ľudskosťou a jemnosťou s ľuďmi, ktorí s Paľkom toho veľa zažili a mali nám, čo povedať. Emócia na každom na rohu a taký silný zážitok zaskočil aj mňa samého. 100%

Elysium (2013)

Ani skvelé efekty a herecká výprava sa nevyhli problému, ktorý už od napamati trápi všetky sci-fi filmy. Film má v logike viac dier jak sitko na špagety (Matt Damon si v pohode kráča ulicou Zeme v super ohoze bez povšimnutia, malé dievčatko trpiace leukémiou takisto nie je zvedavá, miesto toho rozpráva rozprávku o hrochovi, Elysium vydá zákaz akéhokoľvek letectva nad Los Angeles - nie že by to nechali tak stále a zamedzili infiltrácii na ich Elysium, atd...). Režisér sa málo venoval postavám a vznikol z toho akciami nabitý žáner, čoho ja nie som velký fanúšik (avšak efekty boli na skvelej úrovni). Priemer, ktorý mi za pár mesiacov ani neostane v pamati a nič si neuchovám, napriek tomu že Matt je pán a hodí sa na akciu jak málokto.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Mierne prekvapený z negatívneho hodnotenia ostatku. Dnes som to zhliadol na Cinemaxe s českým dabingom a mne sa to páčilo. Bol tam dej, ktorý gradoval, bolo to napínavé a akčné. V scenári som žiadnu vážnu dieru nenašiel. Akurát škoda tých postáv, možno to chcelo sa im len troška viac povenovať a spoznať, snímok stihol podobný osud ako Road to Perdition, akurát tu to bolo badateľnejšie cítiť, čo je strašná škoda.

Gravitace (2013)

Uznávam, že po digitálnej a efektovej stránke to nemá chybu, no tá ani nie že plytkosť, ale doslova prázdnosť deja je tak obrovská ako veľký je vesmír. Miestami veľká nuda, až čakanie na vytvorenie znova nejakého poplachu nech sa v tomto filme aspoň niečo deje, čo udrží moju pozornosť.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Normálne by to za 5 nebolo, ale keďže to bolo o toľko zaujímavejšie a napínavejšie ako jednotka, neni o čom. A snád trojku stihnem do kina :)

Iron Man 3 (2013)

Neviem popravde určiť v čom tkvie vyriešenie môjho rébusů čím ma troječka zaujala. Či to bolo momentálnou naladenosťou alebo kratší odpočinok od marveloviek. Tony Stark nestratil svoju tvár ani svoju egoistickú narcisticky nabobrelú povahu, no bola podaná jemnejšou formou. Už sa to netočilo okolo chlastu a večierkov. Jakoby Iron man dozrel ale o podstatu neprišiel. A to je pekne tým vidieť ako to potom zanechá celý dojem na filme. Dej neochladne, výborný scenár aj záporák. Už to nebol len mužíček v kove, šikovne si poradil aj bez neho. Ben Kingley v roli "záporáka" skvostne strhol na seba pozornosť. Týmto si ma Tonko zas naklonil na svoju stranu.

Kauza Cervanová (2013)

Zaujímavá kauza, ktorá u občanov Slovenskej republiky vyvolala rôzne názory. No, obecne by som spoločnosť rozdelil na dva tábory, rovnako ako bolo spomínané v relácií Večer pod lampou : tí, ktorí ich maju za vrahov a tí, ktorí ich považujú za obete režimu, ktorí boli prenasledovaní a nedostalo sa im riadnej spravodlivosti. Dlho som chcel ostať v tejto veci nestranný, alebo nestranný, až do miery, kým si tým nebudem úplne istý. Ale žiaľ, čas pokročil, protistrana dáva od toho ruky preč a obžalovaní a odsúdení sa napriek tomu domáhajú a odvolávajú pravdy. Aj keby som odhliadol od množstva nejasných alebo prinajmenšom podozrivých vecí, ten ľudský faktor (ktorý sa po odsedení trestu domáha pravdy) je skutočnou raritou. Ale pre kritikov, áno, tento dokument pôsobí jednostranne, na protistranu pridávam druhý pohľad http://kriminalistika.eu/muzeumzla/cervanova/cervanova.html asi z dielne vyšetrovateľov. Názor si urobte sami. Pokiaľ, ale pripustíme, že sú nevinní a že nik nemá zaručené, že takto môže byť človek nepohodlne odstránený (v minulosti smrť, dnes smrť spoločenská a sociálna, ktorá je rafinovanejšia a svojím spôsobom aj horšia) ostávam z tohto snímku veľmi depresívny a pesimistický.

Ladislav Meliško Superstar (2013)

Nápad veľmi dobrý - dlho kolovali nahrávky len v zvukovej podobe a nikto ani poriadne nevedel ako meliško vyzerá, čo rád robí a podobne.. Prišlo to ale dosť neskoro, keď už je o meliškovi plný internet informácií. Prvá polka pobavila, no tvorcovia si bohužial len na tejto časti dali záležať, druhá polka je už len postrihaná diskotéka, ktorá nijak neobohatila. Ale keďze mám Maestra rád, dám lepšie hodnotenie než si vóbec zaslúži.