Rudý úsvit (1984)

Pokud se spojí Beverly Hills a Rambo 3, nemůže z toho nikdy vzejít nic dobrého zvláště je-li příběh ještě náležitě okořeněn hereckým obsazením Hříšného tance. Rusové vpadnou do Ameriky a jsou lehce vyvražďováni partou školáků, kteří by snad probili až do Kremlu. Přestože obsazení Charlieho Sheena by napovídalo, že se jedná o Žhavé výstřely, je to smrtelně vážný film. S troškou alkoholu to je příjemně zábavná večerní lobotomie.

Ohnivá liška (1982)

První polovina filmu je napínavý špinážní film, kterému nechybí napětí, KGB sice nemůže být příliš schopná, ale i tak to nemá Clint v Rusku jednoduché. V druhé půlce kde Clint krade letadlo už žádné napětí nehrozí protože sověti si ten letoun koneckonců musí nechat ukrást. Pak už zbývá jen odlet s drobnými komplikacemi v podobě Sovětů jimž scénář přisoudil ještě nějaké mozkové buňky. Kdyby to nebylo od Eastwooda, nejspíš by z toho zbyl jen film, který má Američany ujistit, že pokud Rusové vyrobí nějakou tajnou zbraň, nebude se nikdo obtěžovat kradením plánů jako Sověti, ale rovnou ji čornou celou.

Death Race 2000 (1975)

Je hodně filmu o závodech aut, ale těžko se hledá nějaký, ve kterém by se soutěžilo v přejíždění mužů, žen, dětí a důchodců. V závodě budoucnosti spolu soupeří latexový Frankenstein a obhroublý Sly v mafiánském převleku, jako Kulomet Joe, na cestě je doprovází pár dalších karikatur a spousta úchyláren, ve stylu dne eutanázie na geriatrické klinice. Není to akční, nejsou tu tuny zdemolovaných aut a vystřílených nábojnic, ale zábava to je.

Kletba kočičích lidí (1944)

Největší problém tohoto filmu je jeho název, protože kromě pár postav tam nic z Kočičích lidí nic není. Jinak je to dobře natočená pohádka, která sice nemá kdovíjak složitý příběh, ale skvěle to vynahrazuje zpracováním.

Fantazie (1940)

Spojení krásné hudby a obrazu, doprovázené výkladem je opravdu výjimečným dílem. Abstraktní obrazce Bachovy varhanní hudby, roztančená příroda u Čajkovského Louskáčka a počátky života na Zemi podbarvené Stravinského Svěcením jara, svým pojetím tak zpracováním rovny jejich hudebnímu doprovodu. Musorgského Noc na Lysé, s její ponurou atmosférou tvoří jednoznačně vrchol filmu a výtečně kontrastuje s Schubrtovým Ave Maria, které film zakončuje. Nebyl by to ale Disney, aby, do filmu nezapojil také něco amerického. Čarodějův učeň v podání povinného Mickey Mouse, se jak zpracováním tak obsahem nijak nelišil od statní infantilní tvorby tohoto studia. Naštěstí mě tahle sladkost připravila na kalorickou bombu spočívající v Beethovenově Pastorální symfonii, ve které se to hemží jednorožci, pegasy a narcistnímy kentaury, které přikrášlují tlustí andílci. Po tomhle úletu vyvedeném v teplých pastelových barvách, mě už hroši tančící balet v Pontichielliho Tanci hodin nemohly vyvést z míry. Naštěstí zde hraje prim hudba a ta je vždy skvělá, takže stačí na chvíli zavřít oči a představit si to po svém.