Fantazie

Nadčasové veledílo z dílny Walta Disneyho je báječnou směsí zvuku a obrazu, dnes navíc ve skvělé digitální úpravě! Na disku navíc naleznete objevné kometáře a zajímavé bonusy. Zážitek z filmu Fantazie tak pro vás dostane nový rozměr a generace diváků budou mít příležitost si tento hudební skvost užít jako nikdy dřív! Bez filmu Fantazie nemůže být žádná domácí kolekce Disneyho filmů úplná. Na vlastní oči spatříte hudbu, která ožije, na vlastní uši uslyšíte obrazy, které začnou zpívat, a srdce si tuto směs bude žádat znovu a znovu! (oficiální text distributora)

angloumene

Fantasia opravdu nenabízí nic navíc, než vážnou hudbu doprovázenou obrazem, který často nemá děj a i když ho má, nebývá zrovna strhující. Přesto jsou jednotlivé "příběhy" z vizuálního hlediska opravdu zajímavé, i když velice dětinské. Na druhou stranu mě tohle osobní ztělesnění hudby baví. Takže celkově, pokud člověku nevadí čistě jen poslouchat klasiku, Fantasie přináší dokonce i něco navíc. Za mě 71 %. ()

Laxik

Fascinující filmový experiment čili Fantasia. Dvouhodinový animovaný videoklip k výběru toho nejlepšího z vážné hudby. Někdy od druhé půlky mě to dokonce i bavilo, ale je to fakt příšerně dlouhé a chce to sakra práci udržet pozornost, a to hlavně v lyrických scénách. Disneyho animátoři se vyblbli, já jsem si to vcelku užil, ale asi nejsem cílová skupina. Podruhé už se na to asi nepodívám. Sláva Stvoření světa. ()

mortak

Rozhodně velkolepé a propracované dílo, které bohužel zkoumá "slepou uličku". Disney totiž k hudbě NIC nepřidává, pouze ji ilustruje, takže se nakonec z Fantasie vyklube didaktická pomůcka podobná výchovným koncertům pro základky ve filharmonii, které jsem jako malý absolvoval. To je ještě zdůrazněno vševysvětlujícím komentářem. A hlavně: chybí tu jedna podstatná složka hudby - erotika a vášeň. U Stravinského se ji podařilo obejít, ale u ilustrace Pastorální zoufale chybí a její absence nenávratně degraduje Beethovenovu hudbu. ()

Freemind

Animovaný výchovný koncert. Jde asi o nejriskantnější a nejoriginálnější Disneyův počin, který přístupnou formou představuje největší šlágry klasické hudby, ale přes veškerou nápaditost a pestrost to má ke genialitě dost daleko. "Fantazie" zcela jistě otevřela mnoho dveří a hlav u dalších generací tvůrců, přesto zůstává z dnešního pohledu víceméně zábavnou ilustrací, která bohužel ani zdaleka nevystihuje hloubku představovaných děl. Snaha se ale cení. ()

Dan9K

Nejpůsobivnější byla samozřejmě závěrečná část s Musorgského Nocí na Lysé hoře v opravdu zajímavé úpravě, díky které je ta skladba ještě zmatenější než normálně. Jinak mě více vyhovovaly ty epické části a to především zrod Země a dinosauři za zvuků Svěcení jara od Stravinského, na rok 1940 jsem byl totiž překvapen hodně zdařilým ztvárněním jejich pohybů a chování (býložravci jsou opravdu býložravci a stegosaurus nepoužívá svůj hřbet jako brnění), samotný skon dinosaurů byl možná i malinko úsměvný, stejně jako, že sám vypravěč nezmínil asteroid ani jako variantu (ta teorie se mimochodem k mému upřímnému překvapení prvně objevila prý až v 80. letech) , ale co my víme, třeba to nakonec bylo zase úplně jinak. Každopádně obdobně jako uživatel fedoo mám problém s délkou filmu, jeho otravovalo to, že klasiku neposlouchá, mě naopak to, že tyhle fláky mám většinou už tolik oposlouchané a sžité se svými představami, že se mě to většinou tolik nedotklo, proto se mi také nejvíce líbila část s Musorgského hudbou, protože tu jsem si od prvního poslechu představoval téměř přesně tak, jak to nakonec ztvárnil i Disney v jednom ze svých nejpozoruhodnějších filmů jménem Fantasia. ()

• Fantasia je prvním komerčním filmem na světe, který měl stereofonní zvukovou stopu. (Carodej_pes)
  • Celé dílo uvádí a postupně komentuje Ceremoniář, jehož úlohy se zhostil hudební kritik a skladatel Deems Taylor, ovšem neméně důležitou osobností je dirigent Leopold Stokowski, věhlasný britský dirigent s polskými kořeny. (Epistemolog)
  • V roku 1956 sa v rámci obnovenej premiéry remastroval pôvodný stereofónny záznam hudobného podkladu. Keďže prepisové zariadenie na Fantasound stopu sa nachádzalo v inom meste, ako štúdio s trojstopovým magnetofónom, zvuk sa prenášal cez novovybudované vysokokvalitné telefónne linky. (BlueNeon81)