Sloní muž (1980)

Herectvo Anthonyho Hopkinsa mi v tomto filme pripomínalo Josefa Abrháma.

Žalozpěv stezky (1955)

Indický film inšpirovaný európskym neorealizmom, ktorý však európsky neorealizmus po každej stránke prekonal. Nie je tu ani stopa po moralizátorstve, sentimentalite ani pátose, iba obraz, zvuk a príbeh. Kamera, ktorá mieri priamo do srdca.

Fantom Morrisvillu (1966)

Gentlemansky film, chybala v nom troska vulgarnosti, Milos Kopecky by ho vytiahol do vysin, ale zial, nebol obsadeny.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

po 30 rokoch od prveho a dosial jedineho vzhliadnutia musim pozmenit svoj nazor na tento film. To, co sa mi zdalo vtedy  v porevolucnej dobe prvoplanovo vulgarne, dnes hodnotim ako vizionarsky cin Viery Chytilvoej. Podobne ako Kral Ubu Alfreda Jarryho. Druha polovica filmu vsak straca vtip aj tempo.

EOS: Cézanne – portréty života (2018)

Spomedzi vsetkych dokumentov o maliaroch, ktore som doteraz mal prilezitost vidiet v seriali EOS a podobnych, je tento suverenne najlepsi. Hlboke pochopenie Cezannoveho umenia, harmonicke zobrazenie obrazov, prirody a mesta v spojeni so suzvucnou hudbou a kratkymi, ale presnymi odbornymi komentarmi, spolu vytvorili majstrovsky kus / portret majstra moderneho umenia v jeho vlstnom style.

Perugino – věčná renesance (2023)

Tvorcovia filmu nam predstavili zabudnuteho majstra, a nie samych seba, ako to niekedy byva v takychto dokumentoch.

Vizionář Modigliani (2020)

Ak chcete, aby vam o Modiglianim rozpravali jeho falsovatelia, je to pre vas vhodny film. Mne sa nepacil a povazujem ho za paraziticky film.

Prolomit vlny (1996)

V antickom divadle sa tie najdramatickejsie sceny odohravaju mimo javiska. V Trierovych filmoch su centrom vsetkeho diania a obrazu. Kamerou sa rype v rane, donekonecne strhava chrastu a nechava sa zalievat krvou. A v tom je Trierov prinos do kinematografie. Ak mu to pomaha, tak preco nie.

Člověk z mramoru (1977)

Komunisticky Občan Kane - tam, kde sa končí, začína história - v gdanských lodeniciach.

Nesmrtelní – zázraky Egyptského muzea (2023)

Nevyznám sa s v starovekom Egypte, ale film ma upútal od začiatku do konca aj ako milovníka umenia, aj ako milovníka filmov, aj ako vedca - profesionálna práca v službách starého Egypta, žiadna povrchná sebaprezentácia tvorcov filmu. Výborný je aj sprievodca Jeremy Irons.