Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Animovaný
  • Akční
  • Drama
  • Horor

Recenze (129)

plakát

Světla velkoměsta (1931) 

Chaplin v ringu s boxerskými rukavicemi a svou typickou buřinkou prostě neměl chybu :)

plakát

Diktátor (1940) 

Klobouk dolů před Chaplinem za jeho skvělou imitaci Hitlera (člověk by ani nevěřil že ty jeho bláboly vůbec není němčina). Jeho pojetí fašistické ideologie je jak humorné, tak i satirické, ale místy i velmi surově realistické, krásnou tečkou filmu je Chaplinovo závěrečné poselství míru celému světu. Ve své době určitě velmi silný film, mě však ani po letech nenechal chladným a už jenom za tu odvahu natočit tak nebezpečný film v tak nebezpečné době zaslouží pět hvězd.

plakát

Zvířátka a petrovští (1946) 

Tak tohle jsem jako dítě miloval, měl jsem i knížku. Trnka měl nádhernou ilustraci. ,,Levá ,pravá ,přední ,zadní ,pozor kozle neupadni'' :)

plakát

Plynové lampy (1944) 

Dokonalost sama. Téměř až hororová atmosféra, skoro jako od mr. Hitchcocka, odehrávající se za dlouhých strašidelných nocí v temném domě. George Cukor udělal fantastickou práci s využitím plynových lamp, tmy a stíny. Dodnes byl můj nejoblíbenější noir film ,,třetí muž" , ale po dnešku je vážně ohrožen. Dobré herecké výkony, Joseph Cotten jako sympatický hrdina, Boyer jako nesympatický zmrd, a Ingrid Bergman? Ta si rovnou došla pro svého prvního oscara.

plakát

Pan Smith přichází (1939) 

Těžko hledat správná slova pro tento rozporuplný film. Americký, silně vlastenecký děj mi lezl na nervy a já byl po půlhodině zralej na ručník. Pak se ale začal odvíjet dramatický příběh, který táhne nahoru vynikající (pro mě rozhodně Oscarový) herecký výkon Jimmyho Stewarta, tento muž si na Oscara musel počkat ještě dva roky, za film Příběh z Filadelfie, ale já beru pana Smitha jako nejlepší Jimmiho práci. Po opětovném shlédnutí přidávám jednu hvězdu navíc, protože především Smithova procítěná 23 hodin bez přestávky dlouhá závěrečná řeč (ve filmu zkrácena na půl hodiny) patří mezi to nejlepší co kdy v Hollywoodu vzniklo. Pan Smith nebojuje pěstmi, ale slovy, a i když to vypadá, že už dávno prohrál, dokud stojí na nohách, bude bojovat dál, ať to trvá jak dlouho chce, někdo ho nakonec vysliší! Vynikající závěr vynikajícího filmu. Škoda že u nás ne moc známého.

plakát

Vražda na objednávku (1954) 

Točil někdy Alfred Hitchcock nudné filmy? Možná ano. Já se u tohoto nudil možná prvních pět minut. Hned poté však začala napínavá zápletka neubývající na tempu a příběh ubírající se jasným směrem po sérii několika zvratů se chvíli co chvíli přesouvá jinam,do poslední chvíle se může stát cokoliv a diváka to neodtrhne z obrazovky. Tohle uměl jenom Alfred.

plakát

Jako zabít ptáčka (1962) 

Jaký to poklad se skrýval v tomto filmu z dvaašedesátého roku. Dramatický příběh rasové nesnášenlivosti očima dvou malých dětí. Právník Gregory Peck jako zásadový muž, sám v boji proti všem, rozhodnut obhajovat pravdu a svého klienta i za cenu ztráty dobré pověsti a všech přátel. Zasloužený oscar pro Gregoryho Pecka, (malá role debutujícího Roberta Duvalla taky potěšila).

plakát

Prázdniny v Římě (1953) 

Tak tady není co vytknout. Audrey je nádherná, Gregory je sympaťák a celkový příběh jednoho hezkého dne má i originální závěr,který je odproštěn od klasických romantických klišé. Romantické filmy nevyhledávám a nikdy jsem nevyhledával, ale tohle mohu kdykoliv vidět znovu a znovu. Pan William Wyler dokázal, že je jeden z největších režisérů všech dob.