Ninočka (1939)

Ven by psa nevyhnal, pustím tedy televizi a ejhle...Ninočka. Podle mnohých jeden z nejlepších filmů Grety Garbo, s čímž musím souhlasit. Opravdu kouzelný film s neopakovatelnou atmosférou, který v depresivním počasí vskutku rozehřeje. Příběh není dvakrát komplikovaný a zašmodrchaný, víceméně předvídatelný, postav je pomálu. Ale v tomto případě to vůbec nevadí. Máme tu kvalitní scénář plný zajímavých dialogů a hlášek, příjemný humor a hlavně krásnou Garbo a ukecaného sympatického Douglase. Zajímavý je také pohled (třebaže poněkud zjednodušený) na sovětské Rusko z úhlu r. 1939. Film, který nelze než doporučit. Klasika.

Santa je úchyl! (2003)

Zajímavě pojatá krimikomedie, která se výborně rozjíždí, ale pak postupně tak nějak vyšumí. Billy Bob Thornton je naprosto vynikající a téměř co slovo to perla. Jedna hláška lepší než druhá. Zbytek hereckého ansámblu je více méně kompars. Humor místy hodně drsný, což mi vůbec nevadí a hodně gagů je výborných, ale postupně začínají být na jedno brdo. Příběh začíná ve druhé půli váznout a závěr je skoro jak z jiného filmu. Z poněkud ujeté komedie přehodili autoři výhybku podle mě ne příliš šťastně. Po brilantním začátku jsem čekal trochu víc.

Hombre (1967)

Western, který spíše než na akci sází na vykreslení a psychologii postav, což se mu daří výborně. John Russell v podání Paula Newmana je postavou, na kterou se nezapomíná. Ale zajímavé je i zbylé osazenstvo dostavníku, jenž se kodrcá nehostinnou pouští vstříc svému osudu. Film se zdánlivě vleče a nic moc se ve skutečnosti neděje, ale najednou zjistíte, že nemůžete odtrhnout oči od obrazovky a s napětím sledujete, co bude dál. Děj výborně graduje, k nějaké té přestřelce také dojde a nechybí i morální ponaučení a několik otázek k zamyšlení. Nevšední western, který patří k tomu nejlepšímu v žánru.

Velká země (1958)

5 hvězdiček bez debat. Opravdu nádherný film a určitě jeden z nejlepších westernů, které byly kdy natočeny. Příběh odehrávající se v překrásných exteriérech je vcelku obyčejný, ale báječně vyprávěný, což podporují především vynikající herecké výkony. Peck je pro podobné role jako stvořený a vhodnější partnerku mu snad ani nemohli vybrat. Nepřehlédnutelný je potom také určitě Burl Ives jako hlava klanu Hannaseyů. Atmosféru dotváří i výborná hudba Jerome Morosse. Klasika, která se neokouká.

Nesvatbovi (2005)

Neotřelá romantická komedie, jakých se zas až tolik netočí. Jednoduché "klasické" gagy i chytrý humor, zajímavé a často hodně vtipné dialogy, výborné herecké výkony. Jak se asi všichni shodnou, Vaughn a Wilson jsou výborná dvojka, kterým skvěle přihrávají i ostatní. A jako třešnička na dortu je tu přepůvabná Rachel Mc Adams. Snad jen Jonathan Teplitzky krapet přehrává a Will Ferrell - to je kapitola sama pro sebe, já osobně bych ho vystřihl. Na konci filmu už hodně dochází dech, ale celkově hodně nadprůměrná záležitost. Já jsem se skvěle bavil.

Sudá a lichá (1978)

Možná vůbec nejlepší film dua Spencer - Hill. Ten se snad nikdy neokouká. Hláška střídá hlášku, gag gag, bitka bitku, vše v hodně slušném tempu. Kromě původního filmu nutno ale ještě ocenit původní český dabing. Měl jsem možnost shlédnout předabovanou novější nováckou verzi - to je nesrovnatelné. Děs. Film neskutečně ztratil své kouzlo, čemuž nejsou na vině samotní dabéři (někteří dabují i původní verzi), ale hrozný překlad (možná jen otrocký a doslovný), který ztratil původní šmrnc. Docela by mě zajímalo, jak film vypadá v originále.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

"...čím pravdivější reportáž, tím horší..." Při sledování tohohle filmu mě chvílemi mrazilo a znovu jsem si několikrát položil otázku, v jakém světě to proboha žijeme. Film zdaleka není jen o škodlivosti kouření nebo o boji s větrnými mlýny (=tabákovým koncernem). Dá se toho tady najít hodně - obraz světa médií, soudní systém, strach a život obyčejného člověka... Vyžaduje to plnou koncentraci nebo vícero shlédnutí, aby se dalo vše postihnout a vstřebat. Přesto si myslím, že film mohl být trochu kratší a opravdu chvílemi zbytečně nudí nebo je přespříliš komplikovaný. Naštěstí jsou tu výborní Al Pacino a Crowe a také Chistopher Plummer, kterého už jsem dlouho (bohužel) nikde neviděl. Máme tu zajímavou kameru a hudbu a celkově je film vůbec velmi zručně natočen. Na ***** to ale zdaleka není.

První rána (1996)

Jackie Bond v akci aneb agent CIA v honbě za ukradenou jadernou hlavicí. Příběh je jedno velké klišé, ale v tomto případě to zas až tolik nevadí. Hlavní devizou tohoto snímku jsou brilantní akční scény, kdy člověk často zůstane jen s otevřenou pusou a může zatleskat invenci autorů. Působivá honička na sněhu na Ukrajině jako by vypadla z nějaké Bondovky, ale to nejlepší předvede Jackie až v Austrálii. Zvláště pak scény se žebříkem či na chůdách - to je lahůdka. A samozřejmě závěr v oceanáriu. Opomenut by neměl být ani humor. Není to taková šaškárna, jak někdy u Jackieho bývá zvykem, ale většina gagů se skutečně povedla. Nejedná se o bůhvíjak výrazný kousek v Jackieho filmografii, ale určitě patří k těm lepším.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Tenhle film šel tak trochu mimo mně. Docela jsem se nudil. A Coenovic humor se nesl na jiné vlně než by mi byla blízká. Navíc mě celkem iritovala i hudba. Nic proti country ani spirituálům (potažmo gospelům) obecně nemám, ale nesedlo mi to (kromě hitu Blátošlapů - ten je výtečný). Na druhou stranu hudba určitě podpořila celkovou atmosféru filmu. Jednu hvězdičku za skvělého Clooneyho, druhou za posledních 15 - 20 minut, které ve mně zanechaly asi nejtrvalejší dojem.

Fakulta (1998)

Velmi koukatelný a příjemný teenagerovský horůrek braný s hodně velkým nadhledem. Svižný děj, zajímavé charaktery, typově výborní mladí herci doplnění v menších roličkách několika zkušenějšími, z nichž exceluje především Robert Patrick (ten si svého učitele tělocviku vskutku vychutnal). Nenáročná podívaná, která se nesmí brát zas až tak moc vážně.