Bílý drak (2004)

Slabší čtyři, ale já jsem se nečekaně slušně bavil. Hodně osobitý film, který neuvidíte každý den. Moderní (a hlavně západní) prvky kultury naroubované do kulis historické Číny - už jen z toho se podařilo autorům vytěžit mnoho komických situací, ale to by asi bylo málo. Naštěstí tu ale ještě máme zajímavě vykreslené postavy (především ústřední duo školačka s nově nabytými schopnostmi a slepý nájemný vrah) a zajímavé akční sekvence, kterých bych však čekal přece jen trochu víc. Děj je poněkud šablonovitý, ale nenudí, přesto druhá půlka filmu se místy přece jen už trochu vleče. Za zkouknutí tenhle filmeček ale určitě stojí.

Obchodník se smrtí (2005)

Z tohohle filmu mrazí. A to hodně. Žádná fikce. Tohle je skutečnost. Třebaže je film v některých momentech poněkud zjednodušený, nastínil mnoho otázek, na které je složité najít odpověď a už vůbec je nějak vyřešit. Otázky a problémy, o nichž se ví, ale o nichž se zas až tak často nemluví. Vše je natočeno navíc řemeslně velmi zručně, s citem a zajímavě. Tenhle film nemůže nechat chladným snad nikoho.

Vybíjená (2004)

Samotný námět - v podstatě jedno velké klišé. Partička sympatických looserů musí porazit partičku namachrovaných atletů, aby nepřišla o svojí oblíbenou tělocvičnu u Obyčejnýho Pepíka. Scénář od začátku až do konce nalinkovaný a na první pohled by se mohlo zdát, že to bude hrozná nuda. Ale opak je pravdou. Už dlouho jsem se takhle nesmál. Některé scény a gagy jsou, pravda, trochu trapné, okoukané nebo nedotažené, ale mnoho je jich naprosto originálních, nečekaných, ujetých a proklatě vtipných. Nejvíce oceňuji cameo scény Hasselhoffa, Norisse či Armstronga, které mě opravdu dostaly. Všichni herci si ostatně natáčení evidentně užívali a je to cítit. Ben Stiller v záporné roli je velmi příjemným oživením, Vince Vaughnovi kolikrát stačí, že jenom je a moc hezky se kouká na krásnou Christine Taylor. Celkově velmi osobitá a zdařilá komedie.

Starsky & Hutch (2004)

Čekal jsem možná trochu víc, ale rozhodně víc než nadprůměrná krimi komedie. Škoda některých nedotažených gagů a slabšího závěru.

Španglicky snadno a rychle (2004)

Velmi příjemná komedie, kterou na **** u mě vytahuje především báječná Paz Vega. Adam Sandler jako by naopak místy něvěděl, co hrát a Téa Leoni místy až moc přehrává, třebaže v některých scénách velmi příjemně překvapuje. Trefou do černého je určitě obsazení dětských rolí, zvláště v případě Shelbie Bruce jako Flořiny dcery. Režisér Brooks si natáčení vyloženě užíval a ze spousty natočeného materiálu měl evidentně problém se po sestřihu vejít do dvou hodin. Film utekl velice rychle, ale některé scény přece jen byly až příliš zdlouhavé. Rozhodně se nejedná o komedii, u které byste se od začátku do konce váleli smíchy. Je to určitě film úsměvný, ale také hodně melodramatický, melancholický, moralizující i přemýšlivý. Každopádně oddechovka, u niž jsem se po celé dvě hodiny slušně bavil. Brooks nezklamal ani tentokrát, třebaže samozřejmě takovému Lepší už to nebude tento film nesáhá ani po kotníky.

Čínská čtvrť (1974)

Naprosto skvělý Jack Nicholson, výborná atmosféra, ovšem pro mě nepříliš zajímavý děj a poněkud ospalá a nezáživná režie perfekcionisty Polanského.

Bokovka (2004)

Velice příjemný film, zdánlivě na obehrané téma, který vás ovšem velice rychle vtáhne a už nepustí. Je to ze života, je to komické, je to dojemné, je to svým způsobem i napínavé. Paul Giamatti v hlavní roli snad ani nehraje, jakoby takový prostě byl. Zamilovat si musíte i sukničkáře Jacka v podání Thomase Hadena Churche a jako třešňičku na dortu tu máme Mayu Virginii Madsen, znalkyni vína, která mu postupně přišla na chuť, stejně jako já tomuhle filmu. A láhev Bokovky nenačnu určitě jen jednou.

Ohnivá sedla (1974)

No ve srovnání se Spaceballs, ale i třeba s takovým Bláznivým příběhem Robina Hooda, je to docela slabota. Je tu několik slušných fórků a gagů, hafo narážek, které jsem kolikrát napoprvé ani nepostřehl nebo nepochopil a herci se opravdu snaží, co to jde, ale chybí tomu lepší příběh, několik scén je zbytečně zdlouhavých a některé by patřily vyhodit úplně. Průměrná parodie, u níž se dá místy velmi slušně pobavit, ale je dobré u ní mít v ruce ovladač s prstem na tlačítku pro převíjení.

Big Lebowski (1998)

Tohle se jednoduše musí vidět. Velmi osobitá záležitost a zatraceně dobrej film. Jen škoda toho závěru, který na mě působil už tak trochu bezradně. Takže tak za 90%.

Láska není hřích (1943)

Lehce sžíravá, spíše melancholická komedie plná brilantních dialogů, která na konci hodně ubírá plyn, ale ani na chvíli nenudí.