Sedm statečných (1960)

Po vzhliadnutí Kurosawovych 7 samurajov musím odobrať čosi z inak výnimočného amerického filmu, a to konkrétne za originálnosť námetu (do 70% u mňa).

Slepá hora (2007)

Čína má všetko - mrakodrapy a nablískané autá, ako aj vidiek a chudobu... Slepá hora je až moc realisticky natočený snímok, v ktorom režisér Yang Li vo filme poukazuje na sociálne problémy dnešnej vidieckej Číny. Takéto zobrazenie bežne v štátnych médiách nenájdete a preto nie je prekvapujúce, že filmový cenzori zasiahli do filmu nútenými strihmi. Režisér tiež ponúkol porote niekoľko alternatívnych koncov, v čínskej verzii tak štátne orgány napomôžu vyriešeniu situácie. Práve tie cenzurované pasáže poukazujú na to, ktoré témy sú pre miestne autority najcitlivejšie - korupcia polície, straníckych orgánov, usmrcovanie dievčenských novorodeniat, ako aj prílišný nezáujem centier o rozvoj (záchranu) vidieka. Pôvodná verzia bola prezentovaná na festivale v Cannes - a paradoxne je ju možné kúpiť aj v Číne medzi kópiami originálnych DVD.

Hu die (2004)

Film s pôsobivou atmosférou, vďaka zaujímavej kamere, vynikajúcej hudbe v podaní Hopscotch (obe hlavné predstaviteľky sú hudobníčky) a predovšetkým ošarpanej kráse Macaa. Na druhýkrát sa mi film páčil ešte viac, preto 5* v tomto prípade sedí.

Kolo v Pekingu (2001)

Kultový snímok čínskej kinematografie. Príbeh imigranta z vidieka, ktorý poukazuje na to, že v podstate rozmýšľania obyčajných ľudí sa Čína nezmenila od čias Lao-šeho Rikšiara. Film poukazuje dnešný Peking so svojimi hutongami i bohatstvom, historickú nezmieriteľnú hradbu medzi bohattými a chudobnými, ktorú neodstránila ani veľká kultúrna revolúcia. Tento snímok by si mal IMHO pozrieť každý, kto chce trochu poznať dnešnú Čínu, resp. Peking.

Klan létajících dýk (2004)

Čo je moc, to je moc. Zhang Yimou v tomto filme prehnal všetko čo sa dalo. Nemôžem mu uprieť pôsobivosť scén a výtvarný prejav, ale snažiť sa zdokonaliť už toľkokrát vyrozprávaný príbeh mi už príde ako napodobené Rolexky z čínskeho trhu. (Pre informáciu - scény v tým nádherných bukových lesoch boli točené na Ukrajine.) Žalostný je aj herecký výkon režisérovej "femme fatale" Zhang Ziyi, ktorý príliš nenapravia ani Andy Lau a Takeshi Kaneshiro. Nekonečné umieranie bielej krásky na konci filmu chutí ako presladený najlacnejší jasmínový čaj a postupom času sa mení na marazmus, z ktorého vás vyslobodí iba tragický koniec.

Cesta domů (1999)

Film poukazuje ako sa dievčatá v Číne správajú keď chcú získať muža, ktorý sa im páči. Z pohľadu európskej ženy je takéto konanie až pod hranicou sebaúcty. Naivné očká Zhang Ziyi sú veľmi slabou časťou filmu a mňa rozhodne neulovili, hviezdičky sú iba pre režiséra.

Requiem za sen (2000)

Asi ma uz v nicom pozitivnom nedokaze oslovit takyto film. Pripada mi to uz ako lacna tema, vhodna tak pre ludi okolo 18. V principe dost trapny pribeh, ktorych bolo spracovanych uz mnoho. Ano, heroin sa zda byt sranda, ale dostane vas. Tabletky na chudnutie sa zdaju byt v pohode, ale nie su. Po filme mi bolo zle. Stratil som doveru vo vkus cloveka, ktory mi ho nadseny pustil. Hviezdicku by som dal iba za dobry vizual.

Hrdina (2002)

Na druhe pozretie sa Hrdina nezda tak dobre spraveny, ale stale je menej pateticky ako neskorsi Klan letiacich dyk. Velmi odporucam pozriet si skutocny pribeh o cisarovi Shi Huangdi, napriklad sfilmovany v historickom filme filme Cisar a vrah (http://www.csfd.cz/film/69680-jing-ke-ci-qin-wang). Farebny Hrdina je popri tom pekne natocena rozpravka, s nadskutocnymi obrazmi a kvalitnymi hercami (myslim maleho Tony Leung a Maggie Cheung).

Balzac a Švadlenka (2002)

Autobiografický snímok, založený na knižnom bestselleri nám ukazuje realitu kultúrnej revolúcie v romantickom prostredí sichuanských hôr. Naozaj krásny film o láske, som rád, že ho Slovenská televízia kúpila a už viackrát dávala. Napriek námetu, režisér nešiel do naturalistických scén, krajčíročka kúpajúca sa v šatoch a s oholeným podpazuším je trošku zidealizovaná, ale beriem to, že zámer režiséra bol v niečom inom. Na rozdiel od knižnej predlohy sa tu objavuje aj kritika na megalomanskú stavbu hydroelektrárne Tri rokliny, ako aj stretnutie hlavných hrdinov - Ma a Luo v Šanghaji po rokoch. Človeka až zamrazí keď vidí ako drasticky sa zmenila ČĽR počas 30 rokov a pochopí, že Číňania zákonite vnímajú súčasnosť ako najslobodnejšie obdobie, ktoré zažili počas živej histórie. Napriek tomu otvorenie niektorých konkrétnych tém spôsobilo nepísaný zákaz tohto filmu, avšak DVD sa dá v Číne nájsť aj v obchodoch.

Čínská lázeň (1999)

Jeden z najlepších čínskych filmov, ktorý poukazuje na vymieranie tradičného spôsobu života v pekingských hutongoch, ktorý nahrádza obrovská modernizácia výstavby i myslenia. Zhang Yang je veľký režisér, ktorý by si zaslúžil väčšiu pozornosť aj u nás.