Nelítostný souboj (1995)

Naozaj jeden z lepších soundtrackov, čo poznám, ale film samotný ma ničím zvláštnym neprekvapil, úplne obyčajný hollywoodsky akčný film. Asi také sa páčia.

Ztraceno v překladu (2003)

Sofia tentokrát namiešala kofolu, ktorú naozaj môžem. Životná úloha Billa Murraya. Tento film bude vždy pripomínať ako som sa túlal ulicami Pekingu, nerozumel som ani slovo...

Ken Park (2002)

Všetko sú to skutočné príbehy. Zda sa mi, akoby Larry Clark vyhladaval sexualitu mladych z urcitej posadnutosti. Avsak za takyto naturalisticky snimok, za to ako sa ne**rie v takej puritanskej krajine ako USA si zasluzi aspon tri hviezdicky.

Gummo (1997)

Nie je až tak pútavé sledovať osudy amerických outsiderov, feťákov a socky. Rozporuplné hodnotenie užívateľov však dokazuje, že to nie je iba o tom. V zásade ide nesporne o zaujímavé dielko, ktorého atmosféru si iste zapamätáte - vynikajúce výkony ne-hercov, originálne poňatie, provokatívny prístup a tak ďalej... 4* u mňa

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Spociatku ma to celkom bavilo, naozaj som sa bavil. Po asi 30 min ma to vsak prestalo bavit a nedopozeral som to, myslim, ze by to bola spravna minutaz filmu.

Shin Zatôichi: Yabure! Tojin-ken (1971)

Bez váhania dávam 5 hviezdičiek. Legendárny Zatôichi sa stretáva s Fang Cheng, čískym jednorukým bojovníkom. Stret dvoch tak odlišných a zároveň prepojených kultúr je zaujímavým a osviežujúcim prvkom v príbehu slepého japonského maséra. Film je tradične plný šermiarskych a bojových stretov, ale to nie je podstata príbehu. Je zrejmé, že na konci sa obaja spravodliví hrdinovia stretnú v súboji, ale tentokrát je to kvôli nedorozumeniu - odlišnosti jazykov.

Kruhy pod očima (2006)

Prvý film Tsai Ming-Linga odohrávajúci sa v rodnej konzervatívnej Malajzii. Opätovný príbeh o láske, ako aj outsideroch, sexe, nedostavaných mrakodrapoch, vode, dyme a matraci. Odporúčam si pozrieť aj rozhovor s režisérom o natáčaní tohto filmu.

Tian xia wu zei (2004)

Z príbehu zostal len patetický a málo uveriteľný blábol, zatienený veľkolepou čínskou predvádzacou m@sturbáciou. Film je napriek tomu užitočné si pozrieť, aby človek pochopil, kde sa Čína v súčasnosti pohybuje.

Neznámé radosti (2002)

Film jedného z hlavných predstaviteľov, v Európe stále málo známej, čínskej nezávislej scény. Znalec miestnych pomerov tu nájde aj náznaky horúcich tém a s prekvapením či potešením si uvedomí, že súčasná čínska kinematografia to nie sú len bombastické bojové veľkofilmy. Neznáme potešenia poukazujú na život mladých ľudí v meste Datong okolo roku 2000, generácie ktorá na pozadí prevratných zmien v ČĽR zažíva svoj život bez veľkých snov. Režisér Jia Zhangke však sám priznáva, že ho príliš nezaujíma príbeh, ale skutočný život. Dlhé zábery a zdanlivo nič-nehovoriace scény približujú skutočnosť - okamihy keď si ľudia (diváci) uvedomujú, že žijú.

Touha, opatrnost (2007)

Li An opätovne preukazuje, že patrí medzi absolútnu špičku čínskej kinematografie. Krásny pribeh a na čínske pomery neuveriteľne naturalisticky podaná fyzická láska (autor sa nebál ani ukázať, že tradične si čínske ženy neholia podpazušie). Erotické scény boli v ČĽR scenzurované a naviac - strážcovia morálky na "pevnine" dali mladej herečke Wei Tang zákaz hereckého obsadenia. Wei vo filme totiž dala prednosť láske k mužovi pred láskou k vlasti a tým teda predstavuje zly príklad pre národ, ako aj uráža čínskych patriotov. (viď.: http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/film/article3524647.ece)