Bud Bindi (1996) (seriál)

Niektoré diely sú vtipné, niektoré trápnejšie a sú aj také, ktoré chcú len šokovať. Na rozdiel od nahého Beana v hoteli mi Nogove pobehovanie po meste vo veľkých slipoch až také vtipné nepripadá.

Krásná pokojská (2002)

Americký sen, alebo Popoluška? Obohraný scenár, len zmenené postavy. Upratovačka a politik, sladunké a nevierohodné. *1/2

Mezi námi děvčaty (2003)

Príjemná rodinná komédia, v ktorej obidve hlavné predstaviteľky veľmi dobre zahrali svoje úlohy.

Řidič vysokozdvižného vozíku Klaus (2000)

Hoci film spočiatku (prvé 2 minúty) vyzerá ako suché socialistické výukové video, od scénky s nožíkom odloženým na palete sa to zmení na brutálnu recesistickú paródiu, plnú čierneho humoru nahrubšieho zrna s litrami krvi. Hoci išlo všetkým o život, nedalo sa nesmiať, zvlášť keď je tento filmík podkreslený takým sugestívnym zvukom a suchým komentárom v nemčine. Herci sa museli evidentne pri natáčaní skvele zabávať a ich hrôza v tvárach je úžasná.

Pád Třetí říše (2004)

Film zobrazujúci posledné dni Hitlerovho hlavného stanu, ukazuje úchylnosť a obludnosť vojny. Hoci herci takmer bez výnimky podávali výborné výkony, hlavne v prvej polovici filmu pôsobili nejako chladne a umelo. Držali si divákov od tela a nedarilo sa vtiahnuť ich do deja. Cítil som sa len ako nezúčastnený a odmeraný pozorovateľ. Až v závere získava Der Untergang na sile, keď sa nacisti začínajú vysporiadavať s vlastnou zodpovednosťou. K silným scénam patria tie nemocničné a samozrejme najmocnejší moment filmu s Goebbelsovcami a ich deťmi. K pozitívam patrí, že sa filmári snažia byť až dokumentaristicky presní. Niektoré akčné scény a vojaci idúci so zbraňami mi pripomínali iné pozérske scény z hollywoodskych akčných a vojnových filmov. Celkovo hodnotím na ***1/2

Le Monstre (1903)

Georges Méliès dokazuje, že je priekopníkom trikov vo filme a opäť používa na svoju dobu nezvyčajné filmové techniky. Dokáže rozpohybovať kostru a neodpustí si ani "transformáciu".

Bournův mýtus (2004)

Napínavý akčný triler, s miestami chaotickou kamerou a až prílišnou akciou na môj vkus. Za trápnu scénu s ruskou dcérou by si to zaslúžilo ešte o hviezdičku dole. Takže **1/2.

Pudr a benzin (1931)

Neviem, či som mal príliš veľké očakávania, ale páni Voskovec a Werich ma týmto filmom výrazne sklamali. Príliš násilne robený humor, ktorý by na mňa zafungoval možno v škôlke. Vážne som uvažoval o odpade!

Stepfordské paničky (2004)

Film určite nemožno považovať za triler a pravdepodobne z literárnej predlohy čerpá len námet a nie dej a už vôbec nie atmosféru. Mne sa však napriek niektorým dieram v scenári celkom páčil a potešil ma už štandardne výborný výkon Nicole Kidman. Stepfordské paničky beriem hlavne ako ukážku vzťahov medzi partnermi. A kdo nikdy v živote nežiadal od svojho životného partnera dokonalosť a sám je až príliš "nedokonalý", nech hodí kameňom...

Alexander Veliký (2004)

Režisér buď akoby si nevedel vybrať, čo presne a ako to chce zobraziť, alebo sa snažil ukázať všetko a vyrobil nie príliš chutný guľáš à la "psíček s mačičkou varia tortu". Snažil sa ukázať všetko: aj detstvo Alexandra aj jeho dospelosť, silu aj slabosti, boje aj psychológiu postáv, homosexualitu, lásku, nenávisť, dobývanie... všetko len načal a nič nedokončil. Celkovo z filmu získame prehľad o Alexandrovom živote a dobíjaní a čiastočne nám pomôže pochopiť pohnútky, všetko však len čiastočne. Stone akoby skôr ukazoval, ako rôzne sa historický film dá natočiť: ako dráma, akčne, konverzačne. Ukazuje intrigy, vraždy, sex, boje. Aj samotné bojové scény vyzerajú vplyvom kamery a strihu dosť chaoticky. Režisér akoby si nevedel vybrať, či ukazovať krvavé detaily, alebo strategické presuny vojsk. Vrcholom sú PRÍLIŠ naťahované bojové scény a hlavne nudné a zdĺhavé príhovory k vojakom pred bojom. Niektoré naturalistické zábery sú úplne zbytočné a samoúčelné. Máloktorý režisér je taký dobrý, aby dokázal natočiť veľkú bitku bez zobrazenia násilia. Stone to nedokázal. Aby som však len nekritizoval - najlepší herecký výkon podáva Val Kilmer. Ku kladom filmu patrí aj snaha o vykreslenie postáv. Stone si nezjednodušil Alexandra na geniálneho vojvodcu a ideálneho hrdinu. Paradoxne však homosexualita mi pripadá v tom filme najvierohodnejšia a asi ako jedna z mála tém dostala primeraný priestor. Pri absencii akejkoľvek myšlienky mi celý megalomanský film s megalomanskými scénami pripadá ako zbytočne vyhodené peniaze. Nie vždy a za každú cenu treba natáčať megafilm (megaprepadák). Menej je niekedy viac. Možno by to bola dobrá konverzačná dráma, ale prílišné striedanie tém ju zabilo.