Jodorowsky's Dune (2013)

A teď bych ještě chtěl vidět dokument "Jak to bylo s Jodorowského Dunou doopravdy", protože tohle mi přišlo až trochu moc oslavný, jak podle šablony o geniálnim umělci, v pravou dobu, na pravym místě, s největšími umělci po boku a (téměř) herzogovským zápalem, kterému zlí hollywoodští účetní, co nemají špetku smyslu pro poezii nepřáli a hračky mu rozdupali. Ale musí se mu nechat, že pokud by ten film vzniknul, kinematografie by se vyvíjela uplně jinak (přinejmenším bez vetřelce, tím pádem bez blade runnera, tím pádem bez matrixu..., no o matrixu vůbec nemluvě :) ). A že předběhl svojí dobu. Minimálně, o tři roky a čtyři miliony dolarů ;)

Julianes Sturz in den Dschungel (2000) (TV film)

Herzogovy "dokumenty" jsou obecně lepší než jeho filmy. A tento dokument je jeho šestý nejlepší. Dalších čtrnáct je horších. Až uvidím zbývajících jedenáct, hodnocení možná upravím :)

Kladivo na čarodějnice (1969)

Bohužel víc jak tři hvězdy dát nemůžu...síla filmu je v jeho obsahu - ten kritizovat nelze, věřím, že se historických fakt drží věrně - ovšem formálně...? tendenční, hysterické, černobílé ve všech významech...Takovéhle náměty bývají daleko působivější a děsivější, pokud jsou ztvárněny dvojznačně...když dobro není uplně svaté a zlo uplně odporné, slizké a navíc s mastnou tlamou...to už pak není uvěřitelný realismus, ale spíš pohádka...

Kletba bratří Grimmů (2005)

Tohle teda Gilliamovi fest ujelo. Objektivně (když odhlídnu od svýho obecnýho nadšení pro režiséra) a s odstupem času to fakt neni ani za ty čtyři hvězdy. Po druhé už jsem neměl sílu to dokoukat.

Klub poslední naděje (2013)

Ok, beru McConaugheyho na milost (akorát nevim jestli mu to bude k něčemu dobrý): Je to cvokatej herec, nikoli namakanej hezoun. Ovšem zbytek filmu je typicky oskarovej a to nemyslim jako pochvalu. Jediný překvapení přijde až u závěrečnýho titulku, ze kterýho se mimochodem dozvíme, že ta jedovatá AZT, poté co byla zlými vědci klinicky otestovaná, proti čemuž celej film hlavní hrdina urputně bojuje, jako lék perfektně fungovala. No nic. Plus jedno mínus za paní doktorku Garnerovou, která jakoby snad naopak ani herečka nebyla. A ani neni namakaná. Leto vypadal cvokatej vždycky.

Kód Enigmy (2014)

Dvě hvězdy dávám jen proto, že mi připadá nefér dát jednu hvězdu filmu, kterej jsem nedokoukal. Konkrétně u scény, kde se za geniálního podivína a jeho nepochopený přístroj všichni jeho dřívější něprátelé v kritické situaci svorně a za mohutného házení významných pohledů postaví, protože od něj před tím dostali jablíčko, jsem se rozhodl, že jsem viděl právě dost.

Krajina přílivu (2005)

Ačkoli "holčička utíkající do světa své fantazie" je koncept nanejvýš obehraný, Gilliam ho snad jako jediný dokáže pojmout opravdu "realisticky", tj. výlučně (až na poslední záběr) z perspektivy té holčičky, ne jen jako důvod pro prvoplánovou výtvarnou exhibici, nebo moralistní srovnávání "dětského světa nevinnosti" a dospělého zla. Je to samozřejmě perspektiva zkřivená strachem, nejistotou z končícího dětství a tím, že se holčičce doma pomalu rozkládá tatínek, pročež není divu, že výsledek působí tak nepříjemně a znepokojivě. Přes všestrannou bizarnost, je to asi jediný Gilliamův film, ve kterém chybí jeho groteskní humor. Vlastně je to jeho nejvážnější film.

Krásný čas (2006) (TV film)

Obecně si sice pět hvězd nezaslouží, ale v porovnání s ostatními českými filmy posledních deseti let nemůžu jinak - jemně zahraný, uvěřitelný dialogy, žádná režisérská exhibice, víceméně chytrej scénář - a navíc do toho občas zazněl Wagner - co víc si od českýho filmu přát ;)

Krátký film o zabíjení (1987)

Rád bych dal 5*, takhle precizní, promyšlený film se nevidí často, ale... Bohužel subjektivně není tak krátký jak slibuje název a hlavně teda motivace vraha mi, narozdíl od Raskolnikova, nepřipadala dostatečně zřetelná. Na druhou stranu, i zdůvodnění druhé vraždy ve filmu chybí, takže vlastně... Ale podruhý si to pustit nechci, pač to bylo hnusný, takže 4, sory Krzysztofe