Akta X - Getsemani (1997) (epizoda)

Pozor spoilery! Parádní završení výborné sezóny. Pro tuto trilogii z konce čtvrté a začátku páté série jsem měl vždycky slabost. Není to sice tak ikonické nebo bombastické jako "Anasazi" a spol., ale i tak je to pro mě druhý nejlepší trojdíl seriálu. Je to trochu pomalejší a hodně upovídané, to však v žádném případě neznamená, že by to bylo špatné. Naopak. Na dialozích si tu dali hodně záležet. Kromě toho se jedná o pořádnou porci napětí a ještě větší dávku emocí než "Memento Mori" (s ohledem na Scullyovou v posledním stádiu nemoci). Nápad s podvodem a otřesením samotných základů Mulderovy víry v mimozemský život je působivý. Nám divákům je sice od začátku jasné, že je to naprostý nesmysl (vzhledem k tomu, že jsme za ty čtyři série byli svědky scén s mimozemšťany, v nichž Mulder ani nefiguroval), ale jako rozvíření mytologie je to zajímavé. Po úvodním slově, které platí pro celou tuto trilogii, pojďme konkrétně ke "Gethsemane": Je to další z mytologických epizod se skvělou výpravou. Na zasněžené kanadské hory je krásný pohled a částečné zasazení dílu do tohoto prostředí je příjemnou změnou - 4. řada se z velké části skládala z epizod odehrávajících se ve městech, takže přírodních exteriérů jsme si tu moc neužili. R.W. Goodwin umí podobně jako Rob Bowman povznést Akta X na filmovou úroveň. Znamenitou práci odvedli i trikaři a set designéři - ledovou jeskyni postavili ve skladišti, já si dlouhá léta myslel, že to opravdu natáčeli v nějaké kanadské hoře! A když už jsme u té hory - hudební motiv výstupu, který v epizodě několikrát zazní, patří k mým nejoblíbenějším pracím Marka Snowa. Zápletka dílu je zase jednou klasická. Pitva mimozemšťana a Akta X, to jde k sobě dohromady jako kachna a zelí. Velmi oceňuji návrat sekčního šéfa Blevinse. Je moc dobře, že si na něj tvůrci vzpomněli. Na tak důležitou postavu, která může za spárování Muldera a Scullyové, se překvapivě objevil jen v dílech "Pilot" a "Conduit". Pak byl ještě několikrát zmíněn, ale kolem desáté epizody první série se po něm slehla zem. Jeho návrat tedy chválím. Chválím i novou postavu Michaela Kritschgaua, která pokračuje v té nejlepší tradici výrazných vedlejších mytologických postav (kam se řadí třeba Albert Hosteen nebo Jeremiáš Smith). Samostatnou kapitolou je závěr epizody. V době premiéry to musel být naprosto kulervoucí cliffhanger. Dneska už to takovou sílu nemá, protože víme, že Mulder nikam nezmizí, ale i tak je to pořádně dramatický závěr, po kterém si hned budete chtít pustit následující díl.

Akta X - Nulový součet (1997) (epizoda)

Pozor spoilery! Čtvrtá řada je nabitá mytologií. Obsahuje hned 9 mytologických epizod (10, když budete počítat sporný díl "Demons"). To je opravdu velké množství. První a poslední díl sezóny jsou samozřejmostí, stejně tak dva obligátní dvoudíly, ale kromě toho má čtyřka i několik jednodílných mytologií. Většině lidí se vybaví slavné a kritiky velmi ceněné "Memento Mori" nebo Kuřákovo sólo "Musings of a Cigarette Smoking Man", přičemž díl "Zero Sum" zůstává takový polozapomenutý. Je tak nenápadně schovaný v závěru sezóny, v žebříčcích se často neobjevuje a fanoušci o něm příliš nemluví (ze Skinnerových sólovek je obecně preferován "Avatar"). Pro mě osobně "Zero Sum" představuje skrytý klenot nejen čtvrté série, ale celého seriálu. Je to výborná epizoda a z mytologických jednodílů se podle mě řadí k těm nejlepším (určitě ho řadím do TOP 5). Skvěle se zde mísí thriller s hororem. Útoky včel jsou opravdu strašidelné, Manners opět dokazuje, že je mistrem děsu. Při prvním sledování jsem měl obdobný pocit déjà vu jako u "El Mundo Gira". Vraždící včely na záchodech a na dětském hřišti mi byly povědomé. Uvědomil jsem si, že jsem tento díl musel zahlédnout v dětství a tyto dvě děsivé pasáže se mi navěky vryly do paměti (na ty nejhorší noční můry z dětství si pamatuji a když nebyly o tornádech, hadech nebo o tom, že mě chce někdo zabít, tak se v nich často objevovaly právě včely). V dětství jsem se včel opravdu bál, respektive jsem z nich měl přehnaný respekt. Dneska už jsem normální (snad :-) ), ale "Zero Sum" mě děsí stále. Když v jedné scéně včely obalí lustr tak, že je v místnosti tma...brrr, z toho prostě mrazí. Z koček se Aktům X vytvořit zdroj děsu nepodařilo (viz 3. série a "Teso dos Bichos"), ale z malých včeliček rozhodně ano. Zabijácké včely jsou dobrý nápad, kór když se spojí s mytologií (vládní test zkoumající přenášení viru). Dobrým nápadem bylo i zaměření epizody na Skinnera, díky tomu tu klasická mytologie dostává originální nádech. Kromě toho máme jedinečnou možnost sledovat, jak by to přibližně vypadalo, kdyby se ze Skinnera vyklubal záporák (takhle nějak jsme si ho představovali ve 2. sérii, kdy byla míra jeho oddanosti vůči Muži s cigaretou nejasná). Gillian Anderson v tomto dílu absentuje, ale Muldera si tu užijeme dostatečně. Krizi důvěry mezi ním a Skinnerem, který je pro dobro Scullyové nucen dělat špatné věci a vnitřně svádí boj s morálním dilematem, je zajímavé pozorovat. Tím, jak Skinner pomalu propadá paranoie z odhalení, se napětí hezky stupňuje. Navíc tu jeho postava dostává nový rozměr - kvůli Scullyové neváhá překročit nebezpečnou hranici. A jeho jedinou motivací je to, že chce pomoci, udělat správnou věc (díky bohu, že tvůrci nezkoušeli něco jako "Skinner je do Scullyové tajně zamilovaný", to by bylo hodně blbý). Skinnerova loajalita vůči Mulderovi a Scullyové je tímto dílem posunuta na další úroveň. Mitch Pileggi je zde opravdu skvělý a je vlastně trestuhodné, že za svou práci na seriálu nezískal žádné ocenění (neříkám zrovna za tento díl, ale za těch 9 sezón by si nějakou sošku zasloužil...už jen proto, že jeho charakter prošel vývojem jako žádná jiná vedlejší postava). Líbí se mi, jak tato epizoda hezky navazuje nejen na "Herrenvolk" (dozvídáme se účel včel), ale i na "Memento Mori", kde na konci Skinner uzavřel smlouvu s ďáblem. V "Zero Sum" se toho stane tolik, že je až k nevíře, že se to všechno vešlo do 45 minut. Zbytečný díl, jak by se někomu mohlo na první pohled zdát, to rozhodně není - třeba odhalení okolo včel je zásadní pro první film. A také se tu dozvídáme něco víc o Maritě a jejích vazbách na Syndikát. Já tuto epizodu vážně zbožňuju. Hororové útoky včel, velká porce Skinnera a Kuřáka, důležitá zjištění, důraz na psychologizaci hlavního protagonisty...zkrátka paráda. Černý kůň mezi mytologickými jednodíly.

Akta X - Max (1997) (epizoda)

Pozor spoilery! Napínavé rozplétání záhady kolem havárie dopravního letadla vrcholí. Manners skvěle pokračuje v Bowmanových stopách. Flashback zobrazující za doprovodu Mulderova monologu katastrofu letu 549 patří z mého pohledu k těm nejvíce strhujícím scénám seriálu. Je to fantastická šestiminutová sekvence a napětí by se zde dalo krájet. Příběh v tomto dílu hezky graduje. Když Mulder nastoupí s mimozemským předmětem do letadla a ocitne se tak ve stejné situaci jako Max Fenig, zalije diváka nepříjemný pocit, že se něco semele. To postupné budování napětí je opravdu znamenité. V komentáři k "Tempus Fugit" jsem to nezmínil, ale postava hlavního vyšetřovatele NTSB v podání známé televizní tváře Joea Spana je dobrý charakter. Je to klaďas a i když je k Mulderovým teoriím skeptický a často je sarkasticky glosuje, přesto je našim agentům otevřený a nápomocný. Takovéhle postavy mě baví. Bavil mě i chudák agent Pendrell, škoda ho, byl to sympaťák. Holt jen další z dokladů toho, že ve světě Akt X není nikdo v bezpečí (a o lidech kolem Muldera a Scullyové to platí dvojnásob). Maxe Feniga jsem nikdy nemusel, už tenkrát ve "Fallen Angel" mi byl docela protivný, ale když jsme díky němu dostali takovýhle nezapomenutelný dvoudíl, tak mu jeho právoplatné místo v seriálovém loru nikdo neodpáře. "Tempus Fugit" a "Max" mě opravdu hodně baví. Když si pustíte oba díly za sebou, dostanete vlastně devadesátiminutový film, který má začátek, prostředek a uzavřený konec. Proto si ho můžete pustit kdykoliv bez závislosti na ostatních dílech. To u většiny mytologických opusů na pokračování tak úplně nejde.

Akta X - Tempus Fugit (1997) (epizoda)

Pozor drobné spoilery! Tento dvoudíl se svým charakterem vrací k mytologickým epizodám první série. Ona je to vlastně taková mytologie-nemytologie, je to samostatný příběh, který nijak nesouvisí s kolonizací a Syndikátem, mytologií je to nazýváno jen proto, že se to točí kolem mimozemšťanů. Kromě Maxe Feniga, s nímž jsme se setkali v 1. sérii v části "Fallen Angel", to nemá žádnou návaznost na předcházející díly (a ani to nijak neovlivní ty budoucí). Za sebe musím říct, že je to příjemná změna. Mytologii mám rád, ale ve 4. sérii je jí opravdu hodně a je pořádně hutná, takže takovýto jednoduchý a nenáročný příběh s ufouny přijde docela vhod. Je to napínavá zábava, u které se vám mozek nezavaří. Děj je možná až moc přímočarý a nekomplikovaný, ale za sebe říkám, že mi to nevadí. Havárie dopravního letadla, do které je zapleteno UFO, je skvělý nápad. Docela se divím, že s tím seriál nepřišel už dřív, přijde mi to jako typické téma pro Akta X. Příběh vás vtáhne do děje a vy s chutí postupně rozplétáte celou tu záhadu. Bowman svou režií dál posouvá hranice televizního seriálu. Toto je jedna z jeho nejlepších prací, vůbec celá výprava je famózní. Místo havárie letadla vypadá realisticky, hangár s troskami zrovna tak. Není se čemu divit, tvůrcům pomáhali přímo lidé z NTSB (americký úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí). Dali si na tom opravdu záležet. Epizoda obsahuje i několik působivých, ne-li přímo mrazivých momentů (únos z motelu, vznášející se UFO nad troskami). Jedinou výtku mám k automobilové honičce na přistávací dráze - přijde mi zbytečná. To pomalé odhalování záhady kolem havárie letu 594 mi bohatě stačí, tento příběh žádnou vloženou akci podle mě nepotřebuje. "Tempus Fugit" a jeho pokračování jsou dokonalým spojením science fiction, hororu a konspiračního thrilleru. A protože jde vlastně o samostatný příběh, může si ho vychutnat i člověk seriálem nepolíbený.

Akta X - Memento Mori (1997) (epizoda)

Pozor drobné spoilery! Čtvrtá série Akt X je plná temných epizod a "Memento Mori" představuje naprostý vrchol co se depresivních dílů týče. Tohle si rozhodně nepouštějte, pokud máte nějaký splín. Scullyové je mi tady opravdu líto. Na seriál, v němž se to hemží mimozemšťany, mutanty a příšerami, je její vyrovnávání se s nemocí zobrazeno extrémně realisticky. Jsem možná starý cynik, ale u tohoto dílu se neubráním emocím. Je jich tu obrovská nálož. Napomáhají tomu i výborné herecké výkony všech zúčastněných. Závěrečný intimní moment mezi Mulderem a Scullyovou je hezký a přirozený, není to to násilná úlitba shipperům z pozdějších sezón. Mulderova dějová linie je klasická mytologie. Agent pronikne do tajného zařízení - zase. Uvnitř jsou hybridní klony - zase. Nechybí ani kádě se zeleným roztokem. Možná to není dvakrát originální, ale aspoň to pokračuje v té nejlepší tradici epizod jako "The Erlenmeyer Flask" nebo "Colony"/"End Game". Navíc tu máme drobné osvěžení v podobě Osamělých střelců, kteří se spolu s Mulderem vydají do akce. Vidět je přímo v terénu není zase tak obvyklé. "Memento Mori" je výborný díl, ale člověk na něj musí mít náladu. Je to fakt taková depka, že si to nemůžu pouštět moc často. Zase se mi to ale neokouká...

Akta X - Terma (1996) (epizoda)

Pozor spoilery! Jak je u mytologických dvoudílů obvyklé, co platilo pro první část, platí i pro tu druhou. Skvělé herecké výkony, napětí, výborná mytologická atmosféra bla bla bla...vždyť to z mých komentářů znáte. Nebudu se pořád opakovat. Terma je klasický pětihvězdičkový díl. Přidám zas jen drobné hnidopíchání. Český rodák Jan Rubeš v roli ruského zabijáka Peskowa je výrazná postava a místy z něj jde respekt (např. scéna ve stájích), ale nemůžu se zbavit dojmu, že starý dědek není úplně nejlepší volbou pro hlavního záporáka epizody. Když se po vykonané práci v domově důchodců schová do postele a maskuje se jako klient, působí to skoro až směšně. Malým šrámem na tváři epizody je posledních 15 minut. Jakmile se Mulder vrátí z Ruska zpátky do USA, dílu začne postupně docházet dech. Skoro mi přijde, jako kdyby se scenáristé dostali do slepé uličky a nevěděli, jak to celé uzavřít. Finále je totiž divné a na dvoudíl tohoto kalibru vlastně slabé, nedostačující. Určitě jsou jednodušší, nenápadnější a praktičtější způsoby zničení meteoritu než takovýto překombinovaný způsob s výbuchem ropného vrtu kdesi v Kanadě. Jako překombinovaný vlastně můžeme označit celý Krycekův plán, který se začal odvíjet v minulém dílu - naprostá šílenost, nemohl počítat s tím, že se mu to všechno povede, mohlo do toho vstoupit tolik faktorů, které by potenciálně zvrátily výsledek. Trochu mi v tomhle dílu vadí i "brnění hlavní postavy", které chrání Scullyovou (kohokoliv jiného by Peskow ve stejné situaci zabil). Nemluvě o tom, že to finále je takové nijaké, přítomnost Muldera a Scullyové v rafinérii je úplně zbytečná (jejich přílet nemá žádný vliv na průběh událostí). Poslední čtvrthodinka dílu je do jisté míry scenáristická mizérie, ale můj celkový dojem ze skvělé epizody to neovlivní. Díl, v němž se objeví černý olej, Muž s cigaretou, Krycek, Muž s pěstěnýma rukama (já tu přezdívku fakt nenávidím, v češtině zní ještě blběji než v angličtině!), Skinner, ruský gulag a experimenty prostě nemůže dopadnout špatně. Pozitiva jasně převáží nad negativy.

Akta X - Tunguska (1996) (epizoda)

Pozor spoilery! Další z mých oblíbených mytologických dílů. Černý olej nikdy nezklame, opět nám do epizody vnáší několik ryze hororových momentů. Po lehkém namlsání z "Piper Maru"/"Apocrypha" konečně dostáváme team up Muldera s Krycekem, na jaký jsme čekali. Jejich vzájemné interakce (většinou končící Mulderovou pěstí v Krycekově obličeji :-) ) jsou v kombinaci s tou ruskou anabází tahounem epizody. Naopak senátní vyšetřování kolem Scullyové nemá moc co nabídnout (něco podobného už bylo v seriálu několikrát). Drsný Skinner je fajn, potěší i scény mezi Mužem s cigaretou a Johnem Nevillem alias Mužem s pěstěnýma rukama (skvělá postava, ale ta její přezdívka je hrozná). Velmi oceňuji, že konečně na vlastní oči hlouběji poznáváme ten globální rozměr mimozemské konspirace (činnost ruského "Syndikátu"). Tvůrci skvěle využili reálné historické události (tunguzský meteorit) a zcela přirozeně ji zasadili do světa Akt X. I když mám tento díl hodně rád a o 5 hvězdičkách nemůže být pochyb, přeci jen si neodpustím drobnou kritiku. Mark Snow si to tentokrát docela ulehčil (v celém dvoudílu). Významná část hudebního podkresu je převzatá z "Piper Maru"/"Apocrypha". Ta hudba je sama o sobě povedená a jde v podstatě o "hudební téma černého oleje", takže dává smysl, že se tu objevuje, ale z mého pohledu jde skoro až o nadužívání. Patrné to je na soundtracku "The X-Files: Volume 2", který obsahuje několik dlouhých tracků z "Tungusky" a "Termy", co v prvních minutách zní úplně stejně (ani se nedá říct, že by šlo o variace, je to prostě pořád jedna a ta samá hudba....která už se ve stejné podobě objevila v té třetí sérii). No ale to je jen taková drobnost, kterou běžný divák asi ani nepostřehne. Horší je to, že "Tunguska" s "Termou" jsou takovým prvním předznamenáním, že tvůrci seriálu nemají z větší části ani potuchy o dalším vývoji mytologie a že to celé vymýšlejí za pochodu. Černý olej má najednou podobu červů a je to vlastně virus, zatímco ve třetí sérii to byla myslící mimozemská entita, která skákala z těla do těla, hostitele zcela ovládla a sledovala vlastní cíle. Tady přitom infikovaného pouze uvede do jakéhosi transu. Černý olej se v každém dílu chová tak, jak se zrovna scenáristům hodí. V budoucích epizodách se na to nabalí ještě další věci, ale pořád půjde o jeden a ten samý typ mimozemského organismu. Už se nám tu zkrátka v rámci mytologie objevují věci, které si protiřečí, když nad tím člověk přemýšlí. Není to nic hrozného a tvář to tomuto dvoudílu nekazí, ale je to takové varování, že ne všechno v rámci mytologie bude zpětně dávat smysl. Černý olej dopadne v rámci možností ještě dobře, to jiné aspekty hlavní příběhové linie na tom budou mnohem hůř. Ale to už do komentáře k této epizodě nepatří...

Akta X - Kouřící muž (1996) (epizoda)

Pozor spoilery! S tímto dílem je to těžké. Sama o sobě je to kvalitní epizoda, ale v hlubším kontextu jde pro mě o jedno z největších zklamání v rámci seriálu. Od dílu věnovanému Muži s cigaretou, jednomu z nejlepších televizních záporáků a mému oblíbenci, bych očekával něco trochu jiného. Na můj vkus je to "málo mytologické". Když jsem si ten díl pustil poprvé, čekal jsem, že uvidím vznik Syndikátu, počátky mimozemské konspirace, detailnější zobrazení vztahu Kuřáka s Mulderovými rodiči a podobné věci. Má představa však byla mylná. Ten díl je celý o Kuřákově charakteru, netýká se toho hlavního mytologického příběhu, nemá ambice odhalovat nějaká zásadní tajemství. Na tom není nic špatného, ostatně tak je ten díl prezentován, ale já prostě s výslednou podobou nejsem úplně spokojen (byť je to můj vlastní problém, ten díl za to nemůže, že se vydal úplně jinou cestou, než jsem si představoval). Na můj vkus je to hodně přehnané. Muž s cigaretou spáchal atentáty na prezidenta Kennedyho a Martina Luthera Kinga, ovlivňuje výsledky sportovních zápasů a na telefonu má Saddáma Husajna. Je to hodně utržené ze řetězu, skoro mi to až připomíná nějakou šílenou fanfikci. V tomto ohledu je důležitý fakt, že tvůrci seriálu sami prohlásili, že tento díl musíme vnímat jako soubor klepů, které Frohike kdesi vyštrachal, a z toho důvodu je to třeba brát s rezervou, ne vše zde uvedené je pravda (některé části nejsou canon). Je to možná trochu alibismus, ale v mých očích to ten díl zachraňuje, nemusím ho tak brát příliš vážně a jako absurdní experiment si ho dokážu užít. Tenhle přístup "ne všechno se opravdu stalo" a možnost různých interpretací rovněž napravuje potenciální scenáristickou botu - v epizodě 3x16 "Apocrypha" je na začátku flashback z roku 1953 s Billem Mulderem a Kuřákem, kteří jsou v té době již naplno zapojeni do vládních konspirací. Podle "Musings" byl však Muž s cigaretou naverbován až v roce 1962. O tom, že většina zde zobrazených věcí jsou nesmysly, pro mě vypovídá i samotný závěr, kdy nechá Kuřák Frohika naživu (proč by ho taky zabíjel, když jen nakrmil agenty výmysly). A na jednu stranu se mi vlastně líbí, že taková tajemná postava jako Muž s cigaretou má kolem sebe bublinu různých mystifikací. Jedna z mých teorií je ta, že tyhle fámy vypustil v rámci kouřové clony do éteru on sám, aby svedl své nepřátele na falešnou stopu. Ale moje bláznivé teorie nechme stranou, nepopiratelnou skutečností je, že scéna s Kuřákem a Mužem s Pentagonu představuje zlatý hřeb epizody. Tento moment je ztělesněním toho, co jsem očekával od celého dílu. Velmi zde oceňuji kontinuitu - mezinárodní dohoda o likvidaci zajatých mimozemšťanů byla zmíněna už v první sérii v epizodě "E.B.E.". "Musings of a Cigarette Smoking Man" je pro mě zklamáním a asi to tak zůstane už navždy, ale jak jsem psal na začátku komentáře, špatný díl to v žádném případě není. Chris Owens i William B. Davis předvádějí kvalitní herecké výkony. Pasáž s Kennedym má skvělou atmosféru konspiračního thrilleru. A ať už tento díl vnímáme jakkoliv, nelze popřít, že dodává charakteru Muže s cigaretou hlubší rozměr (zejména ty nenaplněné spisovatelské ambice). Za mě 4 hvězdičky.

Akta X - Herrenvolk (1996) (epizoda)

Pozor spoilery! "Talitha Cumi" vs. "Herrenvolk", to je jako nebe a dudy. Zatímco první část dvoudílu byla lehce nedůstojným závěrem sezóny, který s odřenýma ušima a víceméně jen z povinnosti dosáhl na 5 hvězdiček, pokračování je o parník lepší. Parádní začátek nové série. "Herrenvolk" patří k mým nejoblíbenějším mytologickým dílům. Je to jízda od začátku do konce, skvělý zážitek. V určitém ohledu se jedná o přelomový díl, neboť se tu poprvé setkáváme s důležitým aspektem hlavní příběhové linie, který bude hrát klíčovou roli v prvním filmu - včelami. Ty jsou po černém oleji a mimozemském lovci mou třetí nejoblíbenější součástí mytologie (a jelikož jsou v tomto dílu právě v kombinaci s mimozemským lovcem, tak nemohu být spokojenější). Tato epizoda je dokonalým mixem akce a pomalejších, dialogově založených scén. Takhle přesně by měla mytologická epizoda vypadat, ty upovídané scény jsou mnohem kvalitnější než v "Talitha Cumi". U "Herrenvolk" já osobně zbožňuji ten hororově pojatý úvodní teaser, další z dokladů toho, že i mytologie umí být děsivá (kdybych někdy dělal žebříček mytologických "otvíráků", tak tato scéna bude hodně vysoko). Je mimochodem trestuhodné, že v české distribuci byl tento teaser vystřižen, nenadabován a nevysílán (ani na originálních VHS, ani v TV). Akční naháněčka v průmyslovém areálu je povedený moment, kterému sílu dodává vynikající hudba Marka Snowa (ten jako tradičně exceluje po celou epizodu). Jen mě trošku zaráží, že Scullyová k mimozemskému lovci přistupuje neobezřetně, jako by se s ním nikdy nesetkala a nevěděla, čeho je schopný (přitom v epizodě 2x17 "End Game" si s ním zažila své). Lovec je v tomto dílu zase ve formě a opět je to ten akťácký terminátor, jak ho známe. Kanadská odysea Muldera a Jeremiáše je velmi povedená pasáž s tou správnou mytologickou atmosférou. Akorát mě Jeremiáš trošku irituje tou svou pózou, že odhaluje zásadní fakta, ale přitom je pořád tajemný jako hrad v Karpatech a žádného celkového vysvětlení se od něj nedočkáme :-). Je to ovšem pochopitelné, "Herrenvolk" uvádí nejen novou sérii, ale také novou etapu mytologie, proto tato epizoda přináší více nových otázek než odpovědí. Jedním z vrcholů dílu je zúčtování s Mr. X. To je silný moment a z mého pohledu chudák X dostal přesně to, co si zasloužil (pro mě to byl vždycky spíše záporák, který občas Mulderovi pomohl, když se mu to zrovna hodilo do krámu). Každopádně tím seriál přišel o dobrou postavu, která bude chybět. Marita mi vždycky přišla taková nevýrazná a nezajímavá. Milé je to, že díl končí pozitivně, a ne nějakou depkou. Úmrtí v rodinách Muldera a Scullyové bylo za poslední dobu až dost. Pro mě je "Herrenvolk" naprosto klasický mytologický díl a nedám na něj dopustit. Mytologický orgasmus!

Akta X - Série 3 (1995) (série)

Nikdy se neshodnu na tom, která série Akt X je nejlepší. Názorově osciluji mezi 3. a 4 řadou. Ale ono je to v konečném součtu vlastně jedno. Obě jsou skvělé a patří k vrcholům celého seriálu. Trojka je opravdu neskutečně silná série, ostatně 16 z 24 epizod tu ode mě dostalo 5 hvězdiček. Tahle řada je plná legendárních a nezapomenutelných dílů. Jedna perla vedle druhé. Většině čtyřhvězdičkových epizod nechybí k absolutnímu hodnocení moc. Za vyloženě špatnou epizodu tu považuji jen jednu. A i tak tato nepovedená epizoda ode mě dostala 3 hvězdičky (obvykle ty nejhorší díly sezón mají 2 a méně). To prostě svědčí o tom, v jak skvělé formě Akta X v tomto období byla. Já jakožto milovník temných a strašidelných epizod si tady chrochtám blahem, je jich tu spousta. Oproti předešlým sériím přibylo pár odlehčenějších a komediálních epizod, ale naštěstí jich není mnoho, takže neubližují celkovému charakteru sezóny. Mytologie 3. řady je naprosto fenomenální, pravděpodobně jako celek vůbec nejlepší z celého seriálu. Líbí se mi, jak úzce jsou spolu mytologické díly v této sérii provázané. Kromě toho, že na sebe navazují v rámci toho velkého příběhu, jenž se prolíná celým seriálem, tak v této řadě zároveň utvářejí vlastní propojený příběh. 3x09 a 3x10 v jistých ohledech přímo navazují na 2x25-3x02, 3x15 a 3x16 zase rozvíjí určitý prvek z 3x09 + navazují na hlavní téma z 2x25-3x02 a ještě slouží jako epilog k dílčí zápletce z 3x02 (uff...je dřina pokoušet se to vysvětlit bez spoilerů :-) ). Jak mytologické, tak i samostatně stojící epizody jsou v této sérii zkrátka super. Hovořil jsem tu v komentáři o pěti hvězdičkách, ale tohle je v podstatě šestihvězdičková sezóna! Nejlepší samostatně stojící epizody 3. série: Clyde Bruckman's Final Repose; The List; The Walk; War of the Coprophages; Grotesque; Pusher; Avatar; Quagmire; Wetwired Nejlepší mytologické epizody 3. série: VŠECHNY! (3x24 s jistou rezervou) Nejhorší epizoda 3. série: Hell Money